Ekologia. Jak zrobić fashion revolution w swojej szafie?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 16:20
- Ludzie nie lubią określenia "moda odpowiedzialna", bo kojarzy im się z ubraniami nudnymi, mało atrakcyjnymi i takimi, które kończą zabawę z modą. To, co dystansuje ich do tego zagadnienia, to także obawa, że to dużo kosztuje. Tymczasem są to stereotypy, z którymi próbuję walczyć - wyjaśnia Katarzyna Zajączkowska, autorka publikacji "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion".
Jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion? Odpowiedź znajdziecie w książce Katarzyny Zajączkowskiej. (zdj. ilustracyjne)
Jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion? Odpowiedź znajdziecie w książce Katarzyny Zajączkowskiej. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Paolo Paradiso

"Uwalniający" przewodnik po modzie

O swojej książce Katarzyna Zajączkowska mówi, że to "uwalniający przewodnik po slow fashion, który pozwala zmienić myślenie o modzie i własnej szafie". - To zaproszenie do podróży śladami ubrań, a także do wnętrza siebie, które pozwoli zrozumieć, jak ubierać się bardziej świadomie i być fair względem siebie, innych i planety - dodaje autorka. - To nie jest książka, po której mamy czuć się gorzej. Raczej - mamy odzyskać swoją sprawczość.

Jak zmienić myślenie o sobie i swojej szafie?

Rozmówczyni Kasi Dydo przygląda się przemysłowi modowemu, uświadamiając czytelnikowi, że jest to jedna z najbardziej zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Co sekundę na wysypisko śmieci trafia śmieciarka wypełniona ubraniami. Nikogo już nie dziwią chińskie rzeki w najmodniejszych kolorach sezonu, wysuszone jeziora, góry odzieżowych śmieci i słońce widoczne jedynie na telebimie. Szkodzi to zarówno przyrodzie, jak i milionom prawdziwych fashion victims - rolnikom, szwaczkom, dzieciom. Fast fashion dewastuje nie tylko naturę, ale i całe społeczeństwa. Cierpią nasze poczucie wartości i budżet, wypacza się relacja z ciałem i ubraniami. Możemy to jednak zmienić. - Chodzi o ty, by każdy z nas zobaczył konsekwencje jakie niosą ze sobą nasze odzieżowe wybory - tłumaczy gość Czwórki. - Zmiana myślenia i zmiana zawartości szafy nie muszą oznaczać rewolucji. Wystarcza „baby steps”. XXI wiek to jest ten czas, kiedy musimy mieć świadomość, że nasze ubrania zostawiają po sobie ślad i to jak ich używamy, nie jest bez znaczenia.

PODCAST#71 Trzy pytania o slow fashion | Katarzyna Zajączkowska

Posłuchaj
19:51 CZWÓRKA Ratujemy swiat - moda 08.04.2022.mp3 Czym jest odpowiedzialna moda? Rozmowa z Katarzyną Zajączkowską (Ratujemy świat/Czwórka)

Akceptacja nie wisi na wieszaku w sklepie

W książce znajdują się rady, jak wykonać pierwszy krok w kierunku slow fashion, jak korzystać z mody i robić zakupy odpowiedzialnie, nie dając się nabrać na greenwashing. Ale także jak zbudować stylową i autentyczną szafę, bo modą można się cieszyć i bawić, łącząc to z misją ekologiczną i społeczną. - O ubraniach mówi się, że są naszą drugą skórą. W idealnym świecie powinny odzwierciedlać nasze przekonania i wartości. Tymczasem branża mody ma na nas inny pomysł i to co sezon inny. Są nawet takie platformy modowe, które dziennie potrafią wypuszczać tysiące nowych modeli. Jesteśmy bombardowane przekazem "musisz to mieć, żeby wyglądać dobrze" oraz poradnikami typu "jak wyglądać młodziej, co nosić, żeby się wyszczuplić". Wydaje mi się, że w XXI wieku taka narracja nie powinna mieć miejsca. Nie szukajmy akceptacji na wieszakach w sklepach, bo tam jej po prostu nie ma - podsumowuje Katarzyna Zajączkowska. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Katarzyna Zajączkowska (projektantka, wykładowczyni, autorka podcastu Odpowiedzialna moda, autorka książki "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion"

Data emisji: 08.04.2022

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

"Anonimowi syntetykoholicy" - branża modowa w szponach nałogu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:02
Twórcy raportu "Anonimowi syntetykoholicy", opublikowanego przez Changing Markets Foundation, dowodzą, że uzależnienie branży mody od plastiku przypomina narkotykowy nałóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia futra. Od luksusu do pogardy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:00
Przez wiele wieków futra traktowane były jako symbol luksusu i wysokiego statusu społecznego. Na przełomie XV i XVI wieku dobrej jakości futro kosztowało tyle, co 6000 kurczaków lub pół tony pszenicy. Dziś nadal jest to towar z najwyższej półki, ale towar w bardzo złym guście.
rozwiń zwiń