Woda, szklanki, zlewki i fake newsy na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 17:39
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już 21 maja. Tematem wydarzenia jest woda. Nie zabraknie jej też na stanowisku Fundacji Marsz dla Nauki. Ale co tam robią fake newsy?
Woda to najcenniejszy dar
Woda to najcenniejszy dar Foto: Shutterstock/SJ Travel Photo and Video

W tym roku 25. Piknik Naukowy opanuje teren Centrum Nauki Kopernik. Na stanowisku 202 rozgości się Fundacja Marsz dla Nauki. Anna Długajczyk, reprezentantka organizacji, przekonuje, że Piknik to doskonała okazja, by zakochać się w nauce. 

- To dobra okazja, żeby spotkać się z ludźmi, którzy są "podjarani" nauką i zobaczyć to, czym na co dzień zajmują się naukowcy i popularyzatorzy nauki - mówi gość Kasi Dydo. - To wydarzenie, na którym spotkamy się z mnóstwem interesujących treści i pokazów, których na co dzień nie możemy oglądać na żywo. To największe wydarzenie naukowe w naszej części Europy. Na Pikniku Naukowym możemy porozmawiać, dowiedzieć się różnych rzeczy, dotknąć. To nauka na wyciągnięcie ręki - dodaje. 

Zaufanie i nauka

Świat nauki kojarzy nam się z faktami, raportami i liczbami. Niestety współczesny świat częściej skupia się na informacjach płynących od instagramerek i przeróżnych celebrytów. - To fakt, że ludzie się trochę pogubili. Jednak czas pandemii pokazał, że nauka jest dla nas ważna. Zaufanie polskiego społeczeństwa do naukowców wzrosło i dziś sięga niemal 90 procent - zdradza Anna Długajczyk. - Instagramerki i pseudocelebryci działają na ludzkie emocje, je łatwo przechwycić - dodaje. 

Fundacja Marsz dla Nauki od lat łączy środowisko naukowe ze zwykłymi ludźmi. Skupiając wokół siebie badaczy i ekspertów wyposaża ich w kompetencje miękkie, zachęca do dzielenia się wiedzą w przystępny sposób. - Chcemy by to naukowcy "sprzedawali" ludziom dobre, pozytywne informacje - mówi gość Czwórki. 

Woda z mózgu i na Ziemi

Tematem tegorocznego Pikniku Naukowego jest woda. To hasło bardzo szerokie, a i organizatorzy nie obudowali go wieloma wytycznymi. Fundacja Marsz dla Nauki na swoim piknikowym stanowisku podpowie, jak nie dać sobie "robić wody z mózgu". - W dzisiejszych czasach niezwykle ważna jest wiarygodność informacji, zachowanie zdrowego rozsądku. Przy okazji Pikniku Naukowego edukujemy z zakresu myślenia krytycznego, zachęcamy, żeby mieć taką czerwoną lampkę w głowie - opowiada reprezentantka Fundacji. 

Piknikowe stanowisko Fundacji Marsz dla Nauki przygotowywane było już od listopada. Jednak to na ostatnie dwa tygodnie przed Piknikiem przypadło najwięcej pracy. - To czas dopinania scenariuszy, harmonogramu, sposobów na przyciągnięcie gości - opowiada gość Czwórki. - Obok sposobów na walkę z fake newsami i postprawdami, nie zabraknie u nas też pokazów o tematyce typowo wodnej, o jej właściwościach czy mechanizmie transportu wody w organizmie - dodaje.  


Posłuchaj
09:54 czwórka ratujemy świat 13.05.2022.mp3 O Piknikowym stanowisku Fundacji Marsz dla Nauki opowiada Anna Długajczyk (Ratujemy świat/Czwórka)

 

Woda to najcenniejszy dar Ziemi, warto o tym pamiętać na co dzień i przy okazji Pikniku Naukowego. Fundacja Marsz dla Nauki doskonale o tym wie, na Piknikowe stanowisko jego organizatorzy wodę wyliczyli co do mililitra. Woda będzie tam królować w szklankach i zlewkach. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Długajczyk (reprezentantka Fundacji Marsz dla Nauki)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 15.28

pj


Czytaj także

#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:08
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele osób nadal jej unika, choć jest równie zdrowa, co ta, którą znaleźć możemy w butelkach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

SUP, czyli wiosłowanie na stojąco - spróbuj na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 08:21
- To nie jest trudna dyscyplina sportu, w każdym wieku warto zacząć ją uprawiać - mówił instruktor Jan Sadowski z SUP Academy. Woda jest motywem przewodnim 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń