11 maja - Dzień bez Śmiecenia - jak ograniczać odpady?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 17:30
Dzień bez Śmiecenia obchodzimy 11 maja. Jednak nie tylko od święta warto zadbać o czystość naszej planety. - Nieśmiecenie to jest siła nawyku - mówi Michał Paca, ekolog. Można więc ją wypracować.
Możemy zadbać o naszą planetę generując mniej odpadów.
Możemy zadbać o naszą planetę generując mniej odpadów.Foto: shutterstock/Fotos593

Obchodzony 11 maja Dzień bez Śmiecenia to inicjatywa młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu "Europejski Eko-Parlament Młodzieży". Nasza planeta właściwie tonie w odpadach. Tylko w Polsce produkujemy rocznie 12 milionów ton śmieci! Jak twierdzą ekolodzy, segregacja nie odbywa się na odpowiednim poziomie, poza tym nie jest idealnym rozwiązaniem. Najlepiej byłoby więc śmiecić mniej. Jak to zrobić?


Śmiecę mniej

- Śmiecę mniej, ale to nie jest proste. Mam w domu kompostownik i generalnie odpady organiczne, które generuję, nie trafiają do tych ton odpadów, za które wszyscy odpowiadamy - mówi edukator ekologiczny.

Nie wszyscy mają jednak takie warunki. Możemy ograniczyć ilość śmieci na różne sposoby. Jednym z rozwiązań jest ograniczenie zakupu opakowań. Chodzenie na zakupy nie tylko z własną torbą, ale także z pojemnikami na poszczególne produkty. Jest coraz więcej sklepów, w których można kupić w taki sposób towary. Rozwiązaniem jest też stosowanie opakowań zwrotnych lub wielorazowych.


"Małymi krokami"

Jak zauważa gość audycji, żeby mieć większy udział w ograniczaniu śmieci, potrzeba jednak nieco więcej czasu. - O to jest ciężko w gospodarce, w której żyjemy. Gospodarka kapitalistyczna skłania do tego, żeby pędzić, że mamy ochotę jak najbardziej zdobywać, podbijać, mieć nowe rzeczy, konkurować z innymi - wylicza Michał Paca.

Zmianę swoich przyzwyczajeń w ograniczaniu odpadów jednak można wprowadzać małymi krokami. - Podejmuję decyzję i wprowadzam ją rygorystycznie na 30 dni, że nie kupuję napojów poza domem. Piję tylko i wyłącznie napoje przygotowane w domu, które mogę wlać do butelki lub termosu - radzi ekolog. - Polak statystycznie rocznie zużywa 215 butelek plastikowych. Jak sobie więc zrobimy miesiąc, gdy nie kupujemy niczego w plastiku, to może się okazać, że kupiliśmy 20 butelek mniej, a tym samym mniej naśmieciliśmy.

Źr. Facebook/Dzień bez Śmiecenia


Ogranicz ilość rzeczy

Warto też ograniczać ilość rzeczy, którymi się otaczamy, ale także zmieniać sposoby ich nabywania lub pozbywania się. Według gościa audycji warto przed wyrzuceniem rzeczy z domu sprawdzić, czy ktoś jej nie potrzebuje. - Jeżeli chcesz coś kupić, to sprawdź, czy ktoś tego nie ma i czy nie mógłby ci tego sprzedać. Każda taka operacja jest cenniejsza niż segregacja odpadów i potem próby recyklingu na skalę przemysłową - tłumaczy gość Czwórki. - Te oddolne inicjatywy, gdy my przedłużamy życie przedmiotom, są niezwykle istotne.

Zobacz także: 

Cenną inicjatywą jest szukanie rzeczy w lumpeksach. Dobrym nawykiem może być też przerabianie ciuchów, wymiana, sprzedaż, ale nie wyrzucanie. Na stronach poświęconych "zero waste" można znaleźć wiele rozwiązań, które pomogą nie tylko ograniczyć ilość odpadów, ale także pokażą, jak nie marnować tego, co mamy.


Posłuchaj
15:33 Czwórka/Dajesz Radę - Dzień bez smiecenia 11.05.2022.mp3 Michał Paca, ekolog, radzi, jak ograniczyć ilość odpadów (Dajesz Radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Michał Paca (ekolog, Fundacja "Las na zawsze", autor bloga "Sortownia Opinii", edukator ekologiczny)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Morze Martwe znika z mapy świata. Jak je uratować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:22
Naukowcy ostrzegają, że w połowie tego stulecia Morze Martwe może stać się zaledwie niewielkim zbiornikiem wodnym. Jego poziom obniża się rocznie już o około 1,5 metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:03
Festiwale i maratończycy chcą być zero waste. Tymczasem na większości masowych wydarzeń - muzycznych i sportowych produkowanych są tony plastikowych odpadów. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stockholm Fashion Week odwołany z powodu… braku proekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:47
Choć udowodniono, że nadmierna produkcja, transport i niewłaściwa utylizacja ubrań mają szkodliwy wpływ na środowisko, to o tych problemach w branży modowej nadal mówi się niewiele. Chcą to zmienić Szwedzi, którzy w imię ekologii postanowili odwołać Sztokholmski Fashion Week.
rozwiń zwiń