Remont, budowa - jak to zrobić w zgodzie ze środowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:02
Remont mieszkania czy budowa domu to pasma wielu trudnych decyzji. Jeśli do wyboru kanapy, kranów czy nawet farby dołożymy aspekt ochrony środowiska, to może być jeszcze trudniej, ale w konsekwencji taniej i bardziej ekologicznie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: NinaMalyna/Shutterstock.com
rośliny podlewanie kwiaty 1200.jpg
Kiedyś działki, dziś ogrody społeczne. "Grzebanie w ziemi mamy w DNA"


Posłuchaj
15:46 czwórka ratujemy świat 10.09.2021.mp3 Jakie ekologiczne rozwiązania możemy zastosować przy remoncie lub budowie domu? (Ratujemy świat/Czwórka)

 

- Dziś budując dom najlepiej wybrać materiały, które przetrwają długo i są ekologiczne. Dzięki temu w budynku możemy czuć dobrą atmosferę - radzi Kamila Roszkowska-Kopania właścicielka pracowni architektonicznej. - Dziś popularne są cegła porozbiórkowa czy deski z recyklingu. Bardzo popularnym typem budowy jest dziś stosowanie prefabrykatów. 30 procent budynków dziś tak powstaje, taki budynek składany jest z gotowych elementów, co przyspiesza realizację inwestycji - dodaje.

Na rynku remontów i rynku budowlanym od kilku lat obserwowana jest moda na minimalizację śladu węglowego. - Niestety przy produkcji materiałów budowlanych emisja CO2 jest wysoka - mówi specjalistka. - Producenci starają się ją ograniczać, nowe materiały oznaczają zielonymi certyfikatami czy paszportami. Widzę też taki trend i modę by wykorzystać materiały z recyklingu - dodaje. 

Wiele remontów to duże przedsięwzięcia, wymagające dużych nakładów finansowych. Gdy dodać do nich ekologiczne rozwiązania, robi się jeszcze drożej, ale te koszty w przyszłości nam się zwrócą. - Na dachu domów można instalować panele słoneczne. To duży koszt, ale w przyszłości dużo mniej zapłacimy za ogrzewanie. Podobnie zadziała gruntowa pompa ciepła. Jeśli dziś zainwestujemy, to potem to się zrekompensuje - dodaje. 

Ciekawymi rozwiązaniami są też elektrownia wiatrowa, choć to rozwiązanie Czwórkowa specjalistka poleca do większego gospodarstwa czy grupy zabudowań, czy rekuperacja, którą możemy zainstalować w każdym domu.  

Sprawdź także:

ogrodnik 1200.jpg
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury

Mniejszymi, a bardzo efektywnymi rozwiązaniami są te z zakresu wyposażenia mieszkania. - Zrezygnujmy z wanny, na rzecz prysznica, kupmy zmywarkę zamiast zmywać naczynia w zlewie, dbajmy o instalacje, naprawiajmy cieknące krany, pranie wstawiajmy, gdy pralka jest pełna, lub zainwestujmy w inteligentną pralkę, która waży pranie - wymienia architektka. - Możemy zainstalować perlatory do wody. Polecam też zbieranie deszczówki - dodaje. 

Gość Czwórki wspomina również o specjalnych instalacjach, w które możemy wyposażyć dom podczas budowy: doprowadzanie wody deszczowej do toalety czy pralki. 

W punktach handlowych bardzo popularne są krany działające na ruch ręki. - Baterie bezdotykowe to wygodne rozwiązanie również do domów - ocenia gość Marty Hoppe. 

Nie bez znaczenia dla ekologii jest też kolor ścian naszego mieszkania. Okazuje się, że gdy wybieramy jasne kolory, od których światło dobrze się odbija, to oświetlenie włączamy później. - To skutkuje mniejszymi rachunkami za prąd - zachwala gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Kamila Roszkowska-Kopania (właścicielka pracowni architektonicznej Green Interiors)

Data emisji: 10.09.2021

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

Ekowakacje. Jak bawić się dobrze i w zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:39
Segregowanie śmieci na kempingu, racjonalne używanie wody, niepłoszenie zwierząt - czy trudno być eko na wakacjach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wyrzucaj obierek - zrób z nich resztkowy bulion

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:28
- Wprowadź zasadę "zero waste" do swojego życia, a im szybciej, tym lepiej - nasza planeta już nie może czekać. Rozpoczyna się sprint w ratowaniu Ziemi, a on zaczyna się od nas - mówi Daria Rogowska.
rozwiń zwiń