Kosmetyki - naturalne czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 17:40
Maksimum roślin, minimum chemii - tak powinien wyglądać skład kosmetyków naturalnych. - Nie polecam jednak robienia kosmetyków we własnej kuchni. Zostawmy to specjalistom - przekonuje Dominika Chirek z bloga "Naturalnie Proste". - Oni znają odpowiednie receptury poparte specjalistycznymi badaniami, na które w domu nie możemy sobie pozwolić. 
Dominika Chirek i Marta Hoppe w studiu Czwórki.
Dominika Chirek i Marta Hoppe w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

- Samemu w domu można zrobić sobie peeling z fusów z kawy, pod warunkiem, że zużyjemy je tego samego dnia. Albo zrobić sobie maseczkę z płatków i wycisnąć sok z selera, który bardzo polecam - dodaje gość Czwórki.

Jak "kopią" rośliny?

Skoro kosmetyki naturalne opierają się na roślinach, czy mogą "kopnąć" skórę do działania, tak jak robią to syntetyki? - Tradycyjny, klasyczny krem jeszcze kilka lat temu składał się z wody, parafiny, emulgatora, z substancji zapachowej i elementów aktywnych. Ropopochodna parafina nie jest co prawda szkodliwa, ale nie jest też odżywcza, Jeśli zastąpimy ją masłem shea albo olejami roślinnymi, co mam miejsce w kosmetykach naturalnych, to wówczas już sama baza kremu jest dużo bardziej skuteczna - wyjaśnia rozmówczyni Marty Hoppe. Ponadto naturalne kosmetyki są nie tylko lepsze dla naszej skóry, ale też dla świata. - Te produkty z założenia nie zawierają silikonów i składników ropopochodnych, więc nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

Skład jako kryterium wyboru

Wizyta w drogerii dla wielu z nas może skończyć się oczopląsem. Kolorowe opakowania, pełna gama produktów "do wszystkiego" i opisy, w których producenci obiecują - jeśli nie złote góry - to na pewno wieczną młodość, jędrną i nawodnioną skórę oraz "zero zmarszczek". - Deklaracje marketingowe to jedno, a lista składników to coś innego. Tych pierwszych już nie czytam, bo podstawowym kryterium w wyborze kosmetyków jest dla mnie skład - zaznacza ekspertka. -  Więc jeśli producent pisze, że w odżywce znajduje się moc kwasu hialuronowego, to ten kwas tam będzie, bo takie są wymogi prawne. Ale to w jakiej ilości, to już odrębny temat.  

Zobacz też:


Kosmetyki naturalne - czyli jakie?

Dopiski "wegański", "koreański" czy "hipoalergiczny" nie gwarantują tego, że krem czy szampon są naturalne. - Kosmetyki koreańskie to są kosmetyki, które pochodzą z Azji. Kosmetyki wegańskie nie zawierają składników pochodzenia odzwierzęcego. Tymczasem w kosmetykach naturalnych takie składniki są dopuszczalne, pod warunkiem, że nie zostały one pozyskane w sposób okrutny dla zwierząt - mówi Dominika Chirek. - Jeśli szukamy kosmetyków naturalnych, a nie chce nam się czytać listy składników, to wtedy trzeba szukać certyfikatów. Takie logo zawsze jest widoczne na opakowaniu, trzeba tylko wiedzieć, które są wiarygodne - dodaje. 

Posłuchaj
17:16 CZWÓRKA Ratujemy swiat - kosmetyki 03.03.2023.mp3 Kosmetyki naturalne - jak je rozpoznać, czym kierować się przy wyborze? (Ratujemy świat/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Dominika Chirek (Naturalnieproste.com) 

Data emisji: 03.03.2023

Godz. emisji: 15.10

Czytaj także

Wege-dziary. Zielona rewolucja w sztuce tatuażu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:40
Tatuatorzy zaniepokojeni ilością jednorazowego plastiku zużywanego w trakcie pracy oraz tuszu pochodzenia zwierzęcego, szukają bardziej ekologicznych rozwiązań. Stąd wzięły się wegańskie tatuaże i ekologiczne salony, których pojawia się coraz więcej - także w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magda Bereda: bądź modny, segreguj śmieci

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 16:30
- Nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłych pojemników. Wystarczy trzymać się tej zasady, żeby mieć realny wpływ na przyszłość planety - przekonuje wokalistka Magda Bereda. 
rozwiń zwiń