Czy turystyka niszczy środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:43
Minimalizujemy zużycie plastiku, segregujemy śmieci i coraz częściej sięgamy po ekologiczne produkty. Nasza troska o planetę często przestaje mieć znaczenie, gdy rezerwujemy bilet lotniczy na wakacje.
Audio
  • Mikrowyprawy. Sposób na ekologiczną turystykę (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

14 procent odpadów i 10 procent światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z turystyki. Niemal w całości wynikają one z rodzaju transportu, jaki wybieramy w podróży Janusz Mizerny

Szwedzi mają świadomość, że przemieszczanie się samolotami rujnuje naszą planetę, a do ich słownika na stałe weszło słowo "flygskam" oznaczające wstyd wywołany lataniem. Modnym hasztagiem stało się hasło #zostajęnaziemi (agn.: #flyingless szwedzkie: #jagstannarpåmarken).

- Turystyka radykalnie wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Dochód tej ciągle rozwijającej się branży sięga 10 procent światowego PKB, a co dziesiąta osoba na świecie jest zatrudniona właśnie w tym sektorze. Musi to mieć wpływ na kształtowanie się środowiska – komentował Janusz Mizerny, twórca bloga Green Projects.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Greta Thunberg (@gretathunberg)

Wystarczy, żeby na wakacjach pamiętać o tym, by tak jak w domu oszczędzać światło i wodę, segregować odpady Janusz Mizerny

- Szacuje się, że w skali świata 14 procent odpadów i 10 procent światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z turystyki. Niemal w całości wynikają one z rodzaju transportu, jaki wybieramy w podróży. Musimy w końcu zdać sobie sprawę z tego, że turystyka nie jest branżą przyjazną środowisku – tłumaczył.

Czy mikrowyprawy są mniej szkodliwe dla środowiska? Do czego może doprowadzić masowa turystyka? Które miejsca na świecie zostały przez nią nieodwracalnie zniszczone? Jakie rozwiązania w podróży możemy wprowadzić, by lepiej dbać o klimat? Więcej na ten temat w audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Janusz Mizerny, twórca bloga Green Projects.

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kw

Czytaj także

Czy pszczoły wyginą - zostało im tylko 20 lat?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 09:35
Naukowcy z całego świata alarmują z powodu powszechnego wymierania pszczół. Czy można zatrzymać proces wymierania pszczół?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: przestańmy wierzyć w mity, wsłuchajmy się w głos nauki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 12:58
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg. Jej piątkowe strajki w obronie klimatu zainspirowały młodych aktywistów na całym świecie. Działania są widoczne również w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Smętek: meta jest daleko, ale warto biec do celu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 16:52
Jesteśmy pierwszym pokoleniem świadomym kryzysu klimatycznego i ostatnim, które może coś zmienić – mówił w swoim przemówieniu 44. prezydent Stanów Zjednoczonych Barak Obama. Te słowa do serca wzięli sobie młodzi aktywiści, który na całym świecie działają pod szyldem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Segregacja śmieci. Jak robić to właściwie?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 18:22
Czy świat może istnieć bez śmieci? Raczej nie. Na świecie pojawiły się razem z człowiekiem, a sposoby utylizacji są znane od tysięcy lat. Dlaczego zatem mamy z nimi tak duży problem?
rozwiń zwiń