Powrót na uczelnie. Dlaczego studenci protestują?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 21:50
Studenci są przeciwni zajęciom na uczelniach. Protest na Uniwersytecie Wrocławskim ma już 1400 zwolenników. Organizatorzy domagają się między innymi odwołania zajęć w trybie stacjonarnym, gdyż, jak twierdzą, boją się COVID-19. 
Na wielu uczelniach prowadzone jest nauczanie hybrydowe.
Na wielu uczelniach prowadzone jest nauczanie hybrydowe.Foto: shutterstock/Halfpoint

Obok studentów z Wrocławia w mediach społecznościowych swoje niezadowolenie z powrotu na uczelnie wyrażają niektórzy studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tam już od kilku miesięcy działa Społeczna inicjatywa na rzecz ochrony życia i zdrowia studentów UR. Jako główny powód protestu przed powrotem na uczelnie studenci podają obawy o zdrowie swoje i swoich bliskich. Powstaje jednak pytanie, czy kolejny semestr w trybie zdalnym ma sens i jak po takich studiach żacy będą przygotowani do wykonywania zawodu.

- Władze uczelni znają list otwarty samorządu studentów wyłącznie z sieci, ponieważ nie trafił do biura rektora. Także cała dyskusja wokół niego toczy się w internecie. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, po jego publikacji, zaprosił samorząd studentów na spotkanie, podczas którego wymienili poglądy. Niestety ze strony samorządu nie było ciągu dalszego - mówi dr Katarzyna Uczkiewicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego. - Nadal dyskusja toczy się w sieci. Studenci także nie biorą udziału w pracach komisji, które zajmują się sprawami COVID-19, ale też sprawami dydaktyki. Chociaż są członkami zespołów, nie pojawiają się na spotkaniach.  

Jak podkreśla przedstawicielka Uniwersytetu Wrocławskiego, o przyczynach swojej nieobecności przedstawiciele studentów nie informują. - Nie pojawiają się na spotkaniach komisji do spraw dydaktyki, jednak domagają się w swoim liście i wypowiedziach medialnych większego wpływu na to, w jaki sposób będzie ona prowadzona - tłumaczy gość audycji. - Trudno sobie wyobrazić taką formę, choćby ze względów formalnych.

Podczas spotkania z rektorem nie doszło do wypracowania wspólnego rozwiązania, a studenci po jego zakończeniu nie skontaktowali się ponownie z władzami uczelni. Skąd więc ten protest? - Jak sądzę, postawa studentów może wynikać z niedostatecznego zrozumienia zarządzenia rektora o powrocie do nauki hybrydowej, która miała nastąpić 10 stycznia. Zgodnie z nim wykłady czy seminaria mają odbywać się zdalnie, a o formie pozostałych zajęć mają decydować dziekani - tłumaczy dr Katarzyna Uczkiewicz. - Od początku plany były ułożone w ten sposób, żeby automatycznie przełączyć je całkowicie na naukę zdalną, a potem wrócić do formy hybrydowej.

Zobacz także:

Jak zapewnia rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego, najczęściej więc w jednym dniu jest nauka zdalna, a w kolejnym ćwiczenia. - Na wielu kierunkach jest tak, że nawet jeżeli część ćwiczeń jest stacjonarna, to studenci właściwie pojawiają się w salach wykładowych na jeden dzień w tygodniu - wyjaśnia. - Tak starano się ułożyć tryb zajęć, żeby był jak najbardziej bezpieczny. Trudno powiedzieć, skąd pojawiły się takie postawy wśród studentów.

Przedstawicielka władz uczelni podkreśla, że nie ma rozwiązań uniwersalnych, a sposób kształcenia zależy od kierunku studiów i rodzaju badań. - Czasami to jest nietypowe, nawet na kierunkach filologicznych studenci mogą potrzebować zajęć stacjonarnych - mówi. - W przypadku gdy kształcą się na tłumacza kabinowego, to muszą mieć zajęcia w kabinie. Na innych kierunkach studenci uczą się obsługi programów komputerowych, których nie mają w domu. Każdy instytut wypracował metody dydaktyczne i staramy się, żeby były one optymalne dla studentów.

Przedstawiciele Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego nie odpowiedzieli na zaproszenie do audycji.

W audycji gościem była także Anna Żmuda-Muszyńska, która opowiadała o nauczaniu na AGH.


Posłuchaj
24:47 Czwórka/ Strefa Studenta - studenci 18.01.2022.mp3 W audycji mówimy o nauczaniu hybrydowym i protestach studentów (Strefa Studenta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: dr Katarzyna Uczkiewicz (rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego), Anna Żmuda-Muszyńska (AGH)

Data emisji: 18.01.2022

Godz. emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Obrona pracy dyplomowej - jak to zrobić w dobie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:09
Większość z nas pisze swoją pracę dyplomową w kilka miesięcy, innym udaje się w kilka tygodni. Już w poprzednim semestrze, przez lockdown, sytuacja była utrudniona, a w tym - będzie podobnie. Jak sobie radzić? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finanse - na jaką pomoc mogą liczyć studenci?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:05
Stancja, akademik, dojazdy, pomoce naukowe i życie towarzyskie - mimo że publiczne uczelnie są bezpłatne, to życie studenta kosztuje. Zaglądamy do kieszeni polskiego żaka i sprawdzamy, na jakie wsparcie może liczyć.
rozwiń zwiń