"Polskie serce pękło. Katyń 1940" - konkurs dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 20:30
Wystartowała IV edycja ogólnopolskiego konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". - To konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów - mówi w Czwórce juror prof. Tadeusz Wolsza.
Las katyński to miejsce szczególne dla Polaków
Las katyński to miejsce szczególne dla PolakówFoto: shutterstock/Irinych

Celem konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", który co roku przyciąga tysiące uczniów, jest upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. - Konkurs, zorganizowany przez marszałek Sejmu, panią Elżbietę Witek, składa się z czterech kategorii - opowiada gość Czwórki. - Pierwsze trzy skierowane są do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Ich zadaniem jest przygotowanie pracy plastycznej, pracy literackiej lub napisanie tekstu piosenki nawiązujących do zbrodni katyńskiej. W czwartej kategorii, skierowanej do studentów, uczestnicy muszą przygotować scenariusz lekcji o Katyniu.

Zadaniem osób, które zdecydują się na przygotowanie pracy pisemnej, jest napisanie eseju, rozprawki, opowiadania, wywiadu lub sztuki teatralnej. Tegoroczny temat brzmi: "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940".

- Praca plastyczna to przygotowanie w dowolnej technice ilustracji do książki, która być może zostanie wydana - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Tekst piosenki to kategoria, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem młodych ludzi. Mogę powiedzieć, że była sensacją II i III edycji konkursu, dlatego że wybrane teksty zostały przygotowane do wykorzystania przez Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Zostały do nich napisane melodie i piosenki były wykonywane nie tylko na gali konkursu, ale często były wykorzystywane przez radio i telewizję. Wielu mówi, że to świetne utwory.

Źr. Facebook/Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Laureatką zeszłorocznej edycji konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" w kategorii scenariusz lekcji została Katarzyna Gołota z Uniwersytetu Gdańskiego. - W scenariuszu konkursowym założyłam, że uczniowie dysponują już jakąś wiedzą na temat zbrodni katyńskiej, i przygotowałam zadania dla różnych grup dotyczące zróżnicowanych aspektów mordu w Katyniu - mówi w audycji. - Oprócz samej historii pojawiły się także pytania dotyczące sztuki, która traktuje o zbrodni katyńskiej.

Termin składania prac mija 24 marca, a inspiracji dla młodych twórców mogą dostarczać książki, dziesiątki artykułów i studiów. - Korzystając z internetu, można łatwo dotrzeć do publikacji związanych z tą tematyką - podpowiada prof. Wolsza.


Posłuchaj
07:28 Czwórka/Strefa studenta/ - katyń konkurs 07.02.2023.mp3 W audycji mówimy o konkursie "Polskie serce pękło. Katyń 1940" (Strefa studenta/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: prof. Tadeusz Wolsza (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, juror konkursu), Katarzyna Gołota (Uniwersytet Gdański, laureatka konkursu w 2022 roku, w kategorii scenariusz lekcji) 

Data emisji: 7.02.2023

Godz. emisji: 14.15

aw

  

Czytaj także

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 05:54
3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureatka konkursu o Katyniu: Żeby pamiętać, żeby nie było kłamstw

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 18:22
Już po raz trzeci odbył się ogólnopolski konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940" skierowany do młodzieży i studentów. Młode osoby z całego kraju przygotowywały prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych historii zbrodni katyńskiej. Laureaci zostali zaproszeni do Sejmu, na galę wręczenia nagród. Pomysłodawcą konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a patronem i współorganizatorem - Polskie Radio.
rozwiń zwiń