Akcja Karmnik - to nie tylko dokarmianie ptaków

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 19:36
Zimą dokarmiamy ptaki, aby łatwiej było im przetrwać czas mniejszej dostępności pożywienia. - Co prawda temperatury ostatnio zaskakują, i jest ciepło jak na tę porę roku, jednak my działamy zgodnie z teorią, że dokarmianie trwa przez całą zimę - mówi w Czwórce Jan Rabczyński z Sekcji Ornitologicznej KNL SGGW. - Przy okazji prowadzimy badania.
Zimą sikorki to stałe bywalczynie ptasich stołówek
Zimą sikorki to stałe bywalczynie "ptasich stołówek"Foto: shutterstock/Artush

Zima nie zawsze taka straszna

Większość ptaków, która zostaje u nas na zimę, jest dobrze do trudnych warunków przystosowana, a im łagodniejsza zima, tym ptakom łatwiej. - W dobie zmieniającego się klimatu w Polsce na zimę zostają gatunki, których wcześniej nie obserwowaliśmy - opowiada gość audycji. - Coraz liczniej pojawiają się rudziki czy pokrzywnice, które odlatywały na zimę, ale łagodna aura pozwala im tu przetrwać.

Gdy cieplej na dworze, tym bardziej powinniśmy zadbać o karmę dla ptaków. W takich warunkach należy pamiętać, żeby wystawiać pokarm, który będzie suchy i nie będzie pleśniał. Należy także dbać o czystość karmnika.


Akcja Karmnik - na czym polega?

- Jest to projekt badawczy, który już od kilkunastu lat jest prowadzony przez naszą sekcję. Oprócz tego, że dokarmiamy ptaki, głównym zadaniem jest ich obserwacja i badanie - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Sprawdzamy, jakie nowe gatunki się pojawiają. Monitorujemy także ptaki, które są naszymi stałymi gośćmi, takie jak sikorki bogatki. Badamy, jak często przylatują do karmnika, czy wracają do niego i jak się zachowują w obliczu zmian klimatycznych.

W ramach akcji Karmnik ptaki są odławiane i obrączkowane, to ułatwia ich obserwację. Ptaki są identyfikowane poprzez nadanie im numeru. Na tej podstawie można stwierdzić m.in. czy wracają osobniki sprzed kilku lat i jak często pojawiają się przy karmniku.

 

Źr. Facebook/Akcja Karmnik

Obserwacja ptaków nie tylko zimą

Badania ornitologiczne sekcji nie ograniczają się do akcji Karmnik. Studenci także angażują się w takie projekty jak Terenowa Stacja Ornitologiczna "Obóz Wisła", gdzie badają migracje ptaków i prowadzą szereg badań na środkowej Wiśle pod Warszawą. Jako sekcja prowadzą także wieloletni projekt w lasach sobiborskich, przy trójstyku granic z Białorusią i Ukrainą.

- Głównie jesteśmy skoncentrowani na ptakach, ale także obserwujemy zwierzęta takie jak wilki czy rysie, a także płazy - tłumaczy Jan Rabczyński. - Ten obszar, dotychczas nieznany w świecie ornitologicznym i przyrodniczym, został wybrany ze względu na występującą tam wielką bioróżnorodność. Obydwa projekty zostały zapoczątkowane przez prof. Marka Kellera. Po jego śmierci kontynuujemy jego dzieło.


Posłuchaj
14:13 Czwórka/Strefa studenta Akcja Karmnik 03.01.2023.mp3 O akcji Karmnik i działalności Sekcji Ornitologicznej KNL SGGW opowiada Jan Rabczyński (Strefa studenta/Czwórka)

 
***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Jan Rabczyński (Sekcja Ornitologiczna KNL SGGW)

Data emisji: 03.01.2023

Godz. emisji: 14.15

aw/kor

Czytaj także

Studenci badają Bałtyk. Czego możemy się dowiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:40
Bałtyk to świetne miejsce na wakacje, nie wszyscy jednak są tam dla wypoczynku. "Nasze" morze podczas wakacyjnych praktyk badają studenci z Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej. Sprawdzamy na czym to polega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń