Miasto Harry'ego Pottera przepełnione historią. Odwiedzamy Edynburg

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 09:45
Klimatyczne zaułki Edynburga miały zainspirować J. K. Rowling do stworzenia jednej z najbardziej poczytnych młodzieżowych powieści naszych czasów, czyli książek o Harrym Potterze. Jednak miasto to ma też swoje tajemnice i legendy.
Wybraliśmy się do Edynburga wraz z Martyną Matwiejuk
Wybraliśmy się do Edynburga wraz z Martyną MatwiejukFoto: shutterstock/NDAB Creativity

Edynburg to stolica Szkocji, położona w jej środkowo-wschodniej części, na południowym wybrzeżu zatoki Firth of Forth. To tamtejsze malownicze uliczki oraz cmentarz zainspirowały słynną brytyjską pisarkę do stworzenia niezmiernie popularnego cyklu literackiego, który stał się światowym hitem i podbił serca młodych czytelników. W edynburskiej ulicy Victorian Street niektórzy dopatrują się podobieństw do ulicy Pokątnej, zaś pierwowzorem Hogwartu miał być gmach George Heriot's. Budynek z XVII wieku, w którym dziś mieszczą się szkoły podstawowa i średnia, wygląda jak dostojne, ogromne zamczysko.

Edynburg położony jest na siedmiu wzgórzach i, zdaniem wielu, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Miasto zachwyca architekturą i niepowtarzalnym klimatem. - Ma swoją niezwykłą, podniosłą atmosferę - mówiła dziennikarka Czwórki Martyna Matwiejuk

Coś dla siebie znajdą tu wielbiciele historii i niecodziennych miejsc. Można zwiedzić m.in. słynny zamek, który znajduje się na wysokiej skale. Rozciąga się z niego niezwykły widok, a on sam, królując nad miastem, jest jego punktem rozpoznawczym. - Szkockie Muzeum Narodowe to olbrzymia instytucja, w której zobaczymy wszelakie eksponaty: od martwych zwierząt przez skamieliny i meteoryty, dawne meble, modę sprzed lat, aż po malarstwo niderlandzkie - wyliczała prowadząca audycję.

Pomnik niedźwiedzia Wojtka w  Princes Street Gardens w Edynburgu /fot. Konrad Weiss/Shutterstock Pomnik niedźwiedzia Wojtka w Princes Street Gardens w Edynburgu /fot. Konrad Weiss/Shutterstock

W planie zwiedzania obowiązkowo powinny się znaleźć także niezwykłe pałace, opactwo, liczne muzea i galerie. Tutaj można także zobaczyć pomnik niedźwiedzia Wojtka oraz streetartowy tunel, którym kiedyś jeździła kolej

Posłuchaj
19:06 edynburg_PR4_AAC 2023_03_25-10-09-38.mp3 Podróż do Edynburga (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

Sprawdź też:

W mieście znajdą też coś dla siebie fani świetnej zabawy. Wieczór można spędzić w jednym z wielu pubów lub restauracji z widokiem na port. - W Edynburgu możliwa jest wspinaczka na wulkaniczną formację górską nieopodal miasta. Z tego miejsca roztacza się widok na panoramę miasta, mamy tu kilka tras o różnym stopniu trudności - opowiadała Martyna Matwiejuk.

Z miejscem tym wiąże się pewna tradycja. - Pierwszego maja o świcie można wspiąć się na szczyt i przemyć twarz rosą, a ten zabieg zapewnić ma młodość - tłumaczyła. - W tym miejscu wielu dopatruje się też dawnej siedziby zamku Camelot, w którym mieszkać miał legendarny Król Artur.


***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 10.15

kd/kc

Czytaj także

Barcelona. "Inna na wakacje, inna do życia na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 14:00
Są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Nadmierna liczba turystów od lat jest bolączką takich miast jak Paryż, Rzym, Londyn czy Barcelona, którą rokrocznie odwiedza nawet 9 mln przyjezdnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mediolan. Zwiedzanie w tempie "a passo milanese"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 13:00
To miasto przyciąga wielbicieli historii, fanów mody i biznesmenów z całego świata. Znajdziemy tu jedną z największych katedr, muzeum kultowych samochodów, butiki najsłynniejszych projektantów, ślady Leonarda da Vinci oraz pizzę z makiem i szczypiorkiem, której - zdaniem autorki audycji Martyny Matwiejuk - nie da się zapomnieć. 
rozwiń zwiń