Nowe Technologie

Zagrożenia w Androidzie: 300 procent wzrostu w Q2 2012

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 00:00
Liczba nowych szkodliwych programów atakujących platformę Android wzrosła niemal trzykrotnie w drugim kwartale bieżącego roku - mówi raport Kaspersky Lab. W drugim kwartale 2012 pojawiło się niemal 15 tysięcy nowych szkodliwych programów atakujących mobilny system Google'a.
Zagrożenia w Androidzie: 300 procent wzrostu w Q2 2012
Foto: Glow Images/East News

 

Statystyki jednoznacznie pokazują, że cyberprzestępcy coraz bardziej koncentrują się na rozwoju szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych.  

 

Klasyfikacja szkodliwych programów dla Androida 

 


  • Prawie połowa (49%) szkodliwych plików atakujących urządzenia z Androidem to wielofunkcyjne trojany kradnące dane z telefonów (kontakty, adresy e-mail, numery telefonów itd.), potrafiące pobierać dodatkowe moduły z serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców.   

  • Jedną czwartą wykrytych szkodników dla Androida stanowią trojany SMS. Programy te kradną pieniądze z kont ofiar poprzez wysyłanie wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie bez wiedzy i zgody właściciela smartfona. Kilka lat temu trojany te można było znaleźć jedynie w państwach byłego Związku Radzieckiego, w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Chinach. Obecnie rozprzestrzeniają się na całym świecie: w drugim kwartale 2012 r. Kaspersky Lab chronił użytkowników w 47 państwach przed zagrożeniami wysyłającymi SMS-y na numery premium.    

  • 18% zagrożeń dla Androida wykrytych w drugim kwartale bieżącego roku to backdoory, które umożliwiają szkodliwym użytkownikom uzyskanie pełnej kontroli nad zainfekowanym urządzeniem. Programy te są wykorzystywane do tworzenia botnetów złożonych z urządzeń mobilnych.      

  • Trojany szpiegujące stanowią obecnie niewielki odsetek wszystkich zagrożeń dla Androida – zaledwie 2%. Z drugiej strony takie szkodniki są największym zagrożeniem dla użytkowników. Programy te „polują” na najcenniejsze dane, zapewniające cyberprzestępcom dostęp do kont bankowych użytkowników zainfekowanych urządzeń mobilnych.       

 

„W najbliższej przyszłości spodziewamy się nie tylko większej liczby szkodliwych programów, ale również skuteczniejszych i groźniejszych aplikacji atakujących Androida. Na podstawie aktualnych trendów należy spodziewać się, że cyberprzestępcy wkrótce skoncentrują się na bardziej spersonalizowanych atakach. Wykorzystywane będą głównie szkodliwe programy polujące na poufne dane umożliwiające kradzież pieniędzy z kart kredytowych użytkowników” – powiedział Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.    Najlepszą metodą walki z cyberzagrożeniami mobilnymi jest instalacja aplikacji bezpieczeństwa, takiej jak Kaspersky Mobile Security. Rozwiązanie to nie tylko zapewnia niezawodną ochronę przed szkodliwymi programami, ale także  zabezpiecza dane w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia.

 


  • Pełna wersja raportu dotyczącego ewolucji cyberzagrożeń w II kwartale 2012 r. jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=715

 

Źródło: Kaspersky Lab

Czytaj także

Mobilność w wakacje czyli uważaj na Androida

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 00:00
Kanikuła rozpoczęta. Nie oznacza to jednak rezygnacji z surfowania po sieci, korzystania z bankowości mobilnej i komunikatorów internetowych czy zasilania naszego konta na Fecebooku. Cyberprzestępcy już zacierają ręce i tylko czekają na internautów, którzy będą łączyć się z siecią za pośrednictwem niezabezpieczonych urządzeń mobilnych, w szczególności smartfonów pracujących na systemie operacyjnym Android.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trend Micro: bezpieczeństwo informatyczne Q2 2012

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 00:00
Z raportu wynika, że cyberprzestępcy coraz częściej atakują wybranych użytkowników indywidualnych i firmy różnej wielkości w celu kradzieży danych osobowych i finansowych. Do takich ukierunkowanych zagrożeń można zaliczyć 142 miliony zablokowanych ataków na systemy małych firm, odnotowanych w drugim kwartale 2012 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska w 10. państw o najbardziej zainfekowanych komputerach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 00:00
Wg raportu PandaLabs, tylko w drugim kwartale 2012 utworzono ponad sześć milionów nowych wirusów, co jest liczbą zbliżoną do liczby za pierwszy kwartał tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa główne zagrożenia dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 00:00
Jak podaje Kaspersky Lab, cyberzagrożenia są na drugim miejscu na liście głównych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa. Cyberprzestępczość i zagrożenia z tym związane wyprzedza tylko zagrożenie brakiem stabilności gospodarczej.
rozwiń zwiń