Nowe Technologie

"Pozamykać furtki, pozwalające omijać przepisy podatkowe". Unijny pakiet e-commerce coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 15:30
W ocenie wiceministra finansów Jana Sarnowskkiego nowe regulacje unijne, zmieniające opodatkowanie handlu internetowego, czyli pakiet e-commerce, to odpowiedź jaką daje UE w związku z szybkim rozwojem handlu w internecie. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Pakiet e-commerce wprowadzający jednolite przepisy umożliwi uniknięcie nadmiernych formalności - ocenił wiceminister podczas konferencji Impact Finance '20.

Dodał, że obecnie towar jest sprzedawany europejskiemu klientowi poprzez stronę trzecią, która nie jest w żaden sposób zarejestrowana w Europie i nie płaci należnych danin np. VAT-u, na czym tracą pośrednicy legalnie działający w UE i płacący wszystkie daniny.

Zdaniem Sarnowskiego europejskie rozwiązane jest ważne nie tylko dlatego, by uniknąć sytuacji, w której w każdym państwie będą inne przepisy dla handlu spoza UE. Uniemożliwi także otwieranie furtek przez niektóre kraje, posiadające bardziej liberalne przepisy niż pozostałe państwa Unii.

Wiceminister ocenił, że zmiany muszą być wprowadzane przez wszystkie rządy równocześnie, co pozwoli uniknąć omijanie przepisów podatkowych i innych nieuczciwych praktyk.

e-handel free1200.jpg
ZPP: potrzebne są rozwiązania uszczelniające pobór ceł i podatków od towarów z chińskich e-sklepów

Zdaniem Sarnowskiego, pozwoli to uszczelnić system, w tym z segment małych paczek, co z kolei umożliwi łatwiejszą kontrolę handlu i przesyłu towarów przez władze państw unijnych i właściwe opodatkowanie, a niekoniecznie doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen sprowadzanych produktów.

W ocenie MF związane z pakietem e-commerce zmiany w ustawie o VAT obejmują m.in. nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników, ułatwiających przy użyciu interfejsu elektronicznego - platformy handlu, portalu, itp. sprzedaży na rzecz unijnych konsumentów towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, lub dostawę towarów na terytorium UE dokonywaną przez przedsiębiorcę niemającego siedziby w UE na rzecz konsumentów (B2C).

Ciężar wykonania obowiązków określonych w przepisach VAT w związku z dostawami towarów zostanie przeniesiony z bardzo dużej grupy przedsiębiorców, tzw. dostawców bazowych) na znacznie mniej liczną grupę operatorów interfejsów elektronicznych - platform handlowych, portali itp., którym łatwiej będzie wypełniać obowiązki przewidziane w regulacjach VAT.

Określeni operatorzy interfejsów elektronicznych będą więc obowiązani do prowadzenia ewidencji tych transakcji w postaci elektronicznej.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Trwa boom na e-zakupy. Coraz chętniej kupujemy przez sieć

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 08:20
Od pizzy po naparstek krawiecki – zakupy bez ruszania się z domu robi już niemal 80 proc. Polaków - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń
Czytaj także

ZPP: potrzebne są rozwiązania uszczelniające pobór ceł i podatków od towarów z chińskich e-sklepów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 16:26
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o uszczelnienie systemu ceł i podatków od towarów kupowanych w zagranicznych sklepach internetowych. To odpowiedź na rosnące zainteresowanie Polaków zakupami między innymi na chińskich platformach sprzedażowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od najbliższej soboty zakupy nie tylko w internecie. Rząd odmraża handel

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:05
Premier Mateusza Morawieckiego przedstawił w ostatni weekend plan odmrożenia gospodarki. Od najbliższej soboty 28 listopada, otwarty zostaje handel. O konsekwencjach jego zamrożenia mówił w radiowej Jedynce Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń