Polskie Radio

Walka z mową nienawiści. Wolnościowe murale dla Ireny Sendler

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 16:33
O niezwykłej akcji Fundacji Klamra upamiętniającej Irenę Sendler, jedną ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, mówi w audycji "Do południa" Paula Sawicka. Kiedyś działaczka opozycji, dziś prezes Otwartej Rzeczpospolitej - Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, przyjaciółka Marka Edelmana.
Audio
  • Walka z mową nienawiści. Wolnościowe murale dla Ireny Sendler (Do południa/Trójka)
Murale dla Ireny Sendlerowej (projekt: Tyber)
Murale dla Ireny Sendlerowej (projekt: Tyber)Foto: Fundacja Klamra

W efekcie inicjatywy Fundacji Klamra powstanie w całej Polsce kilka murali Ireny Sendlerowej, która w czasie II wojnie światowej ocaliła od śmierci blisko żydowskich 2500 dzieci.
- To kolejna inicjatywa Darka Paczkowskiego, który w swoich działaniach jest skierowany na to, żeby jak najszerszą lokalną społeczność wciągać w to, co robi. To aktywna edukacja. On bardzo dużo rzeczy robi z dziećmi i młodzieżą. Jest m.in. autorem znanego swego czasu wizerunku Włodzimierza Lenina z irokezem na głowie i murali przy Rondzie Wolnego Tybetu w Warszawie - opowiada gość audycji "Do południa" .
Paula Sawicka opowiada, że gdy Paczkowski, który wymyślił mural Marka Edelmana na 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, szukał wtedy wsparcia. - M.in. zwrócił się do mnie i Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Poparłam go, zwłaszcza, że podobała mi się jego motywacja. Chodziło mu nie tylko o to, żeby uczcić 70. rocznicę powstania, ale także postawę Marka Edelmana. On jest dla niego wzorem - dodaje.

Gość Katarzyny Pruchnickiej mówi, że Darek Paczkowski i jego fundacja zajmują się tym samym, co Otwarta Rzeczpospolita, czyli zwalczaniem mowy nienawiści i czynów nienawiści. Zamalowuje nienawistne napisy wolnościowymi muralami. - Zaczęliśmy taką formę pracy, w której Otwarta Rzeczpospolita udziela poparcia jego działaniom. Wydaje się, że to dobry kierunek, żeby wszyscy ludzie w Polsce, którzy zajmują się takimi sprawami, mogli się skrzyknąć i razem mówić "nie" i nie być obojętnym - uważa Paula Sawicka.

Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Pruchnicka.

Do słuchania audycji "Do południa" zapraszamy od poniedziału do czwartku od godz. 9 do 12.
(mp, gs)

Czytaj także

Antysemityzm przez internet. Zarzuty prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 15:59
Prokuratura Okręgowa w Kielcach oskarżyła 35-letniego autora wpisów na portalu internetowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mowa nienawiści wobec Żydów. Obrzydliwość przekuta na obrazy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 04:30
Zdaniem historyków, związek pomiędzy obrazem narodu polskiego a antysemityzmem jest niezwykle głęboki. Można się o tym przekonać, oglądając wystawę prezentowaną w Żydowskim Instytucie Historycznym "Obcy i niemili. Antysemickie rysunki z prasy polskiej 1919-1939".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zobojętniały nam nienawistne hasła na murach?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 23:00
Kto jest odpowiedzialny za antysemickie, homofobiczne i rasistowskie napisy na murach miast? Nie tylko ci, którzy je malują, ale też mieszkańcy, którzy je tolerują...
rozwiń zwiń