Polskie Radio

NOSPR kwitnie w wieku 80 lat!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 20:00
- Liczba koncertów dawanych przez naszą orkiestrę wzrosła dwukrotnie, ogólna liczba koncertów w naszej instytucji - sześciokrotnie, a sprzedaż biletów - aż dwunastokrotnie - zachwycała się w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa.
Audio
  • Joanna Wnuk-Nazarowa o historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Budynek nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Budynek nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w KatowicachFoto: Bartosz Barczyk/Kinior Studio/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

Reportaż
NOSPR 663.jpg
Historia nowej siedziby NOSPR

NOSPR w tym roku świętuje 80-lecie swojego istnienia. Joanna Wnuk-Nazarowa opowiadała, że w przeszłości były problemy z liczeniem wieku orkiestry. - Za komuny nie można było obchodzić rocznic wiążących się z przedwojennym okresem, więc wszelkie rocznice związane z NOSPR liczono od roku 1945, czyli powojennej reaktywacji w Katowicach. Z kolei po roku 1989 przestaliśmy liczyć, od kiedy orkiestra jest w Katowicach. Dzisiaj więc świętujemy podwójny jubileusz 80 lat istnienia i 70 lat pobytu na ziemi śląskiej - wyjaśniała.

Narodowa Orkiestra Polskiego Radia powstała w roku 1935 w Warszawie z inicjatywy Grzegorza Fitelberga. Obecnie zespół przechodzi jeden z najwspanialszych okresów w swojej karierze. Nowa katowicka siedziba nie tylko zagwarantowała idealne warunki dla muzyków, ale też przyciągnęła nowe rzesze melomanów. W Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa opowiadała o programowym wybiegu, który zapewnił frekwencyjny sukces w sezonie 2014/15, pierwszym w nowej siedzibie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Gość: Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia)

Data emisji: 29.09.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/pg

Czytaj także

Architekt, który dotknął muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 18:50
Rozmowa z architektem Tomaszem Koniorem na temat książki "Dotknąć muzyki. O powstawaniu siedziby NOSPR".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedziba NOSPR. Zaczęło się od żartu Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 10:00
"Dotknąć muzyki" to tytuł książki o powstaniu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Początki przedsięwzięcia były zaskakujące...
rozwiń zwiń