Polskie Radio

Davies: stan wojenny w Polsce był majstersztykiem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 16:30
- To najdoskonalszy zamach wojskowy w historii nowożytnej Europy. Z praktycznego punktu widzenia dobrze, że się udał - oceniał w Dwójce Norman Davies.
Audio
  • - Wprowadzenie stanu wojennego było majstersztykiem - uważa brytyjski historyk Norman Davies. (PR, 13.12.2014)
Od chwili wprowadzenia stanu wojennego - od 13.12.1981- przez parę tygodni dziennik TV nadawany był ze studia w jednostce wojskowej przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Prezenterzy przebrani w wojskowe mundury czytali komunikaty WRON
Od chwili wprowadzenia stanu wojennego - od 13.12.1981- przez parę tygodni dziennik TV nadawany był ze studia w jednostce wojskowej przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Prezenterzy przebrani w wojskowe mundury czytali komunikaty WRONFoto: PAP/Tadeusz Zagoździński

Zdaniem brytyjskiego historyka stan wojenny w Polsce został w Polsce wprowadzony w sposób doskonały technicznie. - Akcje militarne często powodują anarchię, w tym wypadku władzy udało się opanować kraj 40 milionów ludzi, powodując śmierć około 10 osób. To jest cud - podkreślał gość Hanny Marii Gizy.
Serwis specjalny: stan wojenny>>>

Norman Davies jako kontrprzykład podawał zamach majowy z roku 1926, który ograniczające się jedynie do obszaru Warszawy spowodował śmierć 400 osób. - W 1981 roku akcja przebiegła w miarę spokojnie dzięki temu, że zwykli żołnierze nie widzieli w narodzie wroga - tłumaczył Norman Davies.
Jego zdaniem, z praktycznych względów, stan wojenny był dla Polski wyborem mniejszego zła. - Nie mam wątpliwości, że jeśli stan wojenny by się Jaruzelskiemu nie udał, to Rosjanie interweniowaliby...

Norman
Norman Davies i Hanna Maria Giza. Fot. Wydawnictwo Znak Horyzont

***
Tytuł audycji:
Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

 

Prowadzenie: Hanna Maria Giza
Gość: Norman Davies
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 16.00

bch/kul

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
ryjek2014-12-13 22:24 Zgłoś
Przysłuchiwałem się audycji i czuję pewien niedosyt, ponieważ nie usłyszałem podsumowania: czy gen. Jaruzelski wprowadzając stan wojenny w 1981 r. w PRL bronił przede wszystkim swojej ekipy, tj. obozu władzy, bojąc się "wieszania czerwonych na latarniach", czy też bronił niczym Konrad Wallenrod głęboko pojętego interesu narodu, na co sam chętnie się powoływał przez resztę swego życia? Inaczej mówiąc: czy był zręcznym politykiem, który "wyrolował" Wielkiego Brata - ZSRR, gdy tylko nadarzyła się okazja w postaci pierestrojki Gorbaczowa, by pokojowo przekazać władzę opozycji, czy raczej był tchórzem, proszącym w grudniu 1981 r. Rosjan, by pomogli mu uporać się z "Solidarnością", na co wskazują przytoczone w audycji dokumenty. To, że Rosjanie mogliby wkroczyć do Polski w 1981 r. nawet, jeśli deklarowali, że tego nie zrobią wydaje mi się prawdopodobne. Ciekawe tylko, czy dlatego deklarowali, że nie wkroczą, ponieważ wiedzieli, że ekipa Jaruzelskiego jest w takim strachu, że sama za nich wykona brudną robotę wprowadzając stan wojenny? Podsumowując: zabrakło mi w tej audycji odpowiedzi na pytanie czy gen. Jaruzelski bardziej myślał o swym narodzie prowadząc chytrą grę z ZSRR, czy jednak bardziej myślał o sobie, a rozwój wypadków pozwolił mu przyjąć wygodną dla siebie interpretację faktów? Czy w tamtym czasie rozważał możliwość pokojowego przekazania władzy opozycji i w razie interwencji wojsk Układu Warszawskiego wspólną obronę przed agresją?
casial2014-12-13 18:54 Zgłoś
Davies: stan wojenny w Polsce był majstersztykiem(cytat) Komentarz: Próbowałem wysłuchać prezentowany wywiad w wersji audio, i przerwałem ..... . Tak absurdalnych sądów o tym temacie nie usłyszałem nigdy wcześniej! I na dodatek (additionally) ubranych w tryb "naukowego" garnituru (suit). Na tym koniec komentarza! Dodaję: szczęśliwie, pomimo tych idiotycznych ocen, sytuacja rozwinęła się inaczej, a historia prezentuje takie efekty, jakie widzimy dzisiaj. Nie jest to być może ideał, ale dla tych którzy zdecydowali się na zlikwidowanie kierowniczej roli PZPR (partii komunistycznej) w życiu społecznym Narodu Polskiego (po pierwsze), jest to bardzo wiele! Dalej "stop", gdyż posypałyby się inwektywy.

Czytaj także

Zdjęcie jak symbol stanu wojennego. Chris Niedenthal - mag utrwalania chwil

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 02:55
Wóz opancerzony przed kinem Moskwa w Warszawie w okresie stanu wojennego to jedno ze zdjęć, które przeszło do historii. Tę fotografię zrobił Chris Niedenthal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

13 grudnia minuta po minucie, czyli "Noc generała"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:39
Do rąk czytelników trafiło wznowione wydanie książki opisującej okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jej autorem jest Gabriel Mérétik, francuski dziennikarz i pomysłodawca Trójkowej audycji "MiniMax".
rozwiń zwiń