Polskie Radio

"Sakralne" jeziora i podwodna archeologia

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 16:17
W północnej Europie, głównie na terenie Skandynawii i na obszarze wpływów germańskich, jeziora były miejscem niezwykłych rytuałów - zatapiano w nich metalowe przedmioty.
Płetwonurkowie przy podwodnych pracach archeologicznych. Zdjęcie ilustracyjne
Płetwonurkowie przy podwodnych pracach archeologicznych. Zdjęcie ilustracyjneFoto: JGA/shutterstock

Ok. 200 takich cennych zabytków wydobyli archeolodzy z dna jeziora w  Lubanowie (woj. zachodniopomorskie). Pochodzą one z czasów rzymskich, sprzed dwóch tysięcy lat.

Niedawno specjaliści zakończyli kolejny sezon. Wielkim zaskoczeniem było odkrycie kilkunastu przedmiotów  wrzuconych do zbiornika przez Słowian w okresie średniowiecza. To kłóci się z dotychczasową naszą wiedzą, wedle której rytualne zatapianie było charakterystyczne dla pogan i skończyło się wraz z nadejściem chrześcijaństwa.   

O "sakralnych" jeziorach i pracy archeologa podwodnego opowie dr hab. Bartosz Kontny z Instytutu Archeologii UW.

***

Na audycję z cyklu "Eureka" w piątek (21.09) o godz. 19.10 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minojscy artyści w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:30
Naukowcy z University of Arizona właśnie opublikowali wyniki badań radiowęglowych nowych próbek popiołów wulkanu z Thery, które wskazują, że erupcja, która zniszczyła cywilizację minojską w Grecji, miała miejsce ok. połowy XVI w p.n.e., a nie jak dowodziły dotychczasowe badania ok. stu lat wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy w klimacie sprzed tysiąca lub dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 16:27
Wtedy nie byo takich sklepów jak obecnie. Na 24 Festynie Archeologicznym w Biskupinie, który potrwa do 23 września, funkcjonuje archeomarket. A my sprawdzamy jak dawniej robiono zakupy.
rozwiń zwiń