Polskie Radio

Msze święte w Polskim Radiu. Sprawdź godziny transmisji

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 22:00
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Rada Stała Episkopatu Polski rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Wiernym, którzy nie mogą iść do kościoła, Rada zaleciła trwanie w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Audio
  • Rzecznik KEP o celebrowaniu mszy świętej w Polskim Radiu (IAR)
Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.
Msza Święta, zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 i 19.00 transmituje w Programie 1 mszę św. z bazyliki św. Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu). By słuchać Jedynki w internecie, kliknij TUTAJ. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.

Portale PolskieRadio.pl oraz PolskieRadio24.pl udostępniają również streaming wideo z mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie, które odbywają się w niedziele, o godz.11.

Msza z 22 marca:

Radiowa Jedynka od dziś (22.03) zaprasza także w każdą niedzielę na wielkopostne rekolekcje w Familijnej Jedynce tuż po godzinie 8.00. Dzisiejsze poprowadził ojciec Wacław Oszajca. Wybraliśmy się z nim na pielgrzymkę do Jerozolimy. Najpierw jednak wstąpiliśmy na wesele do Kany Galilejskiej, zatrzymując się po drodze w zajeździe Dobrego Samarytanina. 

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

Czytaj więcej
shutterstock_radio-1200.jpg
"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie Radio zawiesza do odwołania wydarzenia z udziałem publiczności

Radiowej mszy świętej przewodniczą między innymi krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, biskupi i kapłani zaproszeni z różnych okazji - niedzieli papieskiej, misyjnej, wsparcia Kościoła na Wschodzie, inauguracji roku akademickiego, dnia życia konsekrowanego, rocznic.

Śpiewem w mszy św. posługują chóry i schole warszawskie oraz te spoza stolicy.

Homilie ukazują się drukiem w wydawanych co roku tomach - zbiorach kazań świętokrzyskich.

Msza święta w radiowej Jedynce każdego tygodnia skupia przy radioodbiornikach 5-6 milionów ludzi.

Wszystkich programów Polskiego Radia można słuchać bezpłatnie w internecie. By to zrobić, kliknij TUTAJ.

Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat o "wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem".

KEP rekomenduje w nim biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. Może zostać ona udzielona osobom: w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym i osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" - podkreśla w komunikacie Episkopat.

jp,pg

Czytaj także

Polskie Radio zawiesza do odwołania wydarzenia z udziałem publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 06:35
W związku z apelami służb państwowych o ograniczenie imprez publicznych w kontekście sytuacji dotyczącej koronawirusa Zarząd Polskiego Radia S.A., w trosce o dobro pracowników, gości i artystów, podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania koncertów, prób oraz wszystkich wydarzeń antenowych i pozaantenowych z udziałem publiczności organizowanych przez Polskie Radio S.A. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 17:35
Programy Polskiego Radia S.A. zmieniają ramówki. Wprowadzają więcej programów poradniczych, edukacyjnych i informacji dotyczących przeciwdziałaniu epidemii
rozwiń zwiń