Polskie Radio

Rocznica antyrządowych protestów w Chile. Spalono kościoły i posterunki policji

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 07:10
Dziesiątki tysięcy Chilijczyków zgromadziło się na centralnym placu w Santiago, w pierwszą rocznicę masowych protestów. Początkowe demonstracje przerodziły się w pełne przemocy ataki, w których podpalono dwa kościoły, posterunki policji i plądrowano supermarkety.
Pożar kościoła La Asunción w Chile w czasie rocznicy antyrządowych protestów.
Pożar kościoła La Asunción w Chile w czasie rocznicy antyrządowych protestów.Foto: PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ

W niedzielę syreny strażackie, płonące barykady na jezdniach i fajerwerki na śródmiejskich ulicach potęgowały chaos w niektórych dzielnicach stolicy.

Grupa zakapturzonych mężczyzn podłożyła ogień pod dwa kościoły, których wnętrze również zdemolowano. W trakcie akcji gaszenia krzyczeli: "Niech spłonie, niech spłonie!".

Cała kopuła i dzwonnica kościoła La Asunción, zwanego "parafią artystów", została strawiona w pożarze. Było to celowe podpalenie przez zakapturzonych demonstrantów, którzy w ten sposób chcieli uczcić rocznicę protestów.

Drugą świątynią, która stanęła w płomieniach, był kościół pw. św. Franciszka Borgiasza, który już wcześniej został splądrowany i podpalony. W świątyni tej znajduje się duszpasterstwo żandarmerii wojskowej.

pap chile 1200.jpg
Chile: makabryczne znalezisko. Kolejne ofiary śmiertelne protestów

Zamieszki i interwencje wojska

W wyniku zamieszek tymczasowo zamknięto ponad 15 stacji metra. Policja strzelała z armatek łzawiących i wodnych w potyczkach z brutalnymi, zakapturzonymi i zamaskowanymi ludźmi.

Ubiegłoroczne protesty, które rozpoczęły się 18 października, trwały do połowy grudnia, kiedy Chilijczycy zebrali się w całym kraju, by wezwać do reformy systemów emerytalnych, opieki zdrowotnej i edukacji. Zamieszki i grabieże spowodowały miliardy dolarów szkód i strat w przedsiębiorstwach i infrastrukturze kraju. Zamieszki sprawiły, że wojsko wyszło na ulice po raz pierwszy od rządów dyktatora Augusto Pinocheta. Policja oszacowała, że niedzielny wiec w Santiago zgromadził około 25 000 ludzi.

pg,Reuters,VaticanNews

Czytaj także

Chile: ponad milion osób na ulicach, protesty przeciwko wzrostowi cen

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:58
W piątek wieczorem czasu lokalnego na ulice stolicy Santiago, stolicy Chile, wyszło ponad milion ludzi. To największa manifestacja od czasu wybuchu tydzień temu masowych protestów przeciwko pogłębiającym się nierównościom społecznym i drożyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameryka Łacińska w ogniu pandemii. Więcej ofiar niż w USA i Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 04:05
Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Ameryce Łacińskiej wynosi już niemal 145 tysięcy. Po raz pierwszy od początku pandemii przekroczyła więc liczbę zgonów w Ameryce Północnej. 
rozwiń zwiń