Polskie Radio

Dom Powstańców na warszawskim Muranowie łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:02
"Zakochałem się w tym miejscu", "dla nas to jest zbawienie, że istnieje", "to mój drugi dom" - mówią reporterowi portalu PolskieRadio24.pl podopieczni Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, który znajduje się na Muranowie. Poczuj niezwykłą energię tego miejsca.
Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich
Dom Wsparcia dla Powstańców WarszawskichFoto: PR/Paweł Kurek

powstanie warszawskie serwis.jpg
Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim

Stojące na parapecie paprotki leniwie wygrzewają się w promieniach letniego słońca, które wlewają się przez okno do dużego pomieszczenia. Światło pada na ustawione w dwóch rzędach wygodne, tapicerowane fotele. Siedzący w nich sędziwi Panowie i sędziwe Panie toczą ożywione rozmowy. Są też tacy, którzy wolą w skupieniu czytać gazetę, czy bez pośpiechu popijać herbatę. Panuje przyjemny gwar. W głębi sali, tuż za kolumnadą, siwowłosy pianista gra na fortepianie łagodne dla ucha dźwięki melodii. Wszyscy są odprężeni, zrelaksowani, zadowoleni. Jak w domu.

Zobacz materiał wideo o Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich:

powstanie warszawskie dzieci 1200.jpg
77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Cały wachlarz aktywności

Dom Powstańców Warszawskich na Muranowie jest miejscem spotkań dla osób, które 77 lat temu, ramię w ramię walczyły z okupującymi stolicę Niemcami. To miejsce, w którym zawsze coś się dzieje.

Tu, w ramach aktywności artystycznych, nagrywają płytę z Czesławem Mozilem czy uczestniczą w zajęciach plastycznych. Dla poprawy kondycji fizycznej biorą udział w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, innym razem relaksują się na zajęciach z aromaterapii.

Wolontariuszom i pracownikom Domu opowiadają o wojennych trudach, dzielą tzw. "życiową mądrością", wymieniają poglądami. Czasem w milczeniu grają z nimi w szachy i warcaby.

Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich wprost emanuje dobrą energią ludzi, którzy pomimo trudnych życiowych doświadczeń, zachowali niezwykłą pogodę ducha.

Na ul. Nowolipie 22 wybraliśmy się z kamerą, licząc, że uda nam się uchwycić wyjątkowość tego miejsca. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Paweł Kurek 


***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

Czytaj także

"Są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju". Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:05
- Wydaje mi się, że oni są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju, bo mówią, że trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczotka do włosów mówi więcej niż meldunek". Powstanie Warszawskie w rzeczach osobistych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 11:00
Po każdym ważnym wydarzeniu historycznym zostają nie tylko dokumenty, ale też rzeczy osobiste - zdjęcie, list, pamiętnik, portfel, książka czy szczotka do włosów.  W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego sprawdzamy, co o powstańczej Warszawie, powstańcach i ludności cywilnej mówią nam ocalałe rzeczy codziennego użytku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Była bardzo energiczną osobą, wspierała kombatantów". Mirosław Chada o Hannie Stadnik, ps. Hanka

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 09:05
- Hanna Stadnik brała udział w wielu akcjach społecznych, zbiórkach pieniędzy na rzecz żołnierzy Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mirosław Chada, prezes zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, członek zwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
rozwiń zwiń