Polskie Radio

"Postać absolutnie wyjątkowa". Dyrektor Teatru PR wspomina Andrzeja Zaorskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 20:19
- Odeszła prawdziwa legenda, którą podziwiali wszyscy - powiedział Polskiemu Radiu Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, o zmarłym Andrzeju Zaorskim. - Była to postać absolutnie wyjątkowa w historii Polskiego Radia - podkreślił Janusz Kukuła. 
Andrzej Zaorski ze Splendorem Polskiego Radia
Andrzej Zaorski ze Splendorem Polskiego RadiaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny, laureat Złotego Mikrofonu i Splendora Polskiego Radia, zmarł w wieku 79 lat. - Andrzej Zaorski to nasza historia - powiedział  dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Mówimy często o takich wybitnych ludziach: legendy - dodał.

andrzej zaorski free kusinski 663 .jpg
Nie żyje aktor, satyryk i twórca radiowy Andrzej Zaorski. Miał 79 lat

00:31 zaorskie - setka - 1 .mp3 Janusz Kukuła: Andrzej Zaorski był kimś absolutnie niezastąpionym w Teatrze Polskiego Radia (IAR)

Dyrektor Teatru Polskiego Radia powiedział, że trudno mu pogodzić się z odejściem niezwykłego aktora, ale i jego przyjaciela.

00:29 zaorski - setka - 2 .mp3 Janusz Kukuła: Andrzej Zaorski był dla nas kimś bardzo ważnym, laureatem Wielkiego Splendora Polskiego Radia (IAR)

kolaz-1200-wersja2-1200.jpg
Ludzie kultury, bohaterowie, intelektualiści, duchowni. Wspominamy tych, którzy odeszli

Andrzej Zaorski grał w warszawskich teatrach: Współczesnym, Ateneum, Narodowym i Powszechnym. Występował w powieści radiowej "W Jezioranach", "Kabareciku Reklamowym" oraz w "60 minut na godzinę". Na początku lat 90-tych współtworzył cieszący się dużą popularnością satyryczny cykl telewizyjny "Polskie zoo". Grał także w kabaretach "Pod Egidą", "Tu 60-tka", "Kaczuch Show", "U Lopka". W 2012 roku za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także: 

W 2004 roku przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się. Swoje przeżycia opisał w opublikowanej w 2006 roku powieści "Ręka, noga, mózg na ścianie".


mbl 

Czytaj także

"Zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Ewa Wiśniewska z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 15:05
- Jeżeli traktuje się ten zawód poważnie, to niewątpliwie staje się on pasją - powiedziała Ewa Wiśniewska. W jej opinii "zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Aktorka została laureatką Wielkiej Nagrody  XX Festiwalu "Dwa Teatry". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Szalawski. "Jestem absolutnie wybitnym aktorem kameralnym"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 05:40
11 października 1986 roku w Warszawie zmarł Andrzej Szalawski. Podczas swojej sześćdziesięcioletniej kariery wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach i programach telewizyjnych oraz w blisko stu przedstawieniach teatralnych. Najbardziej znany jest jednak z roli Juranda ze Spychowa, w którą wcielił się w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. 
rozwiń zwiń