Polskie Radio

"Uczczenie dobrego człowieka". Prezes PiS o nazwaniu drogi S19 im. Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 14:28
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" to "uczczenie dobrego człowieka". - Mój brat miał jednolity życiorys, był człowiekiem dobrym, życzliwym i pomocnym - dodał. 
Via Carpatia imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Via Carpatia imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Foto: TT @pisorgpl

W czwartek w Janowie Lubelskim (woj. lubelskie) otwarto cztery odcinki drogi ekspresowej S19 o łącznej długości ok. 47 km oraz nadano drodze ekspresowej S19 nazwę "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego".

Prezes PiS podkreślił, że jego brat miał jednolity życiorys, bez wpadek, że był człowiekiem dobrym, życzliwym i pomocnym. - Pomagał innym, gdy tylko mógł. Był bardzo dobrym prawnikiem i pomógł bardzo wielu ludziom, dzięki swoim możliwościom - dodał Jarosław Kaczyński.

"Z trzech powodów"

Oświadczył, że nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" to uczczenie "dobrego człowieka". Zdaniem prezesa PiS drodze nadano imię Lecha Kaczyńskiego z trzech powodów.

Jak tłumaczył, pod koniec lat 80. w Polsce "pewna część elit komunistycznych i pewna część elit solidarnościowych umówiły się na powołanie ustroju, który będzie z jednej strony odrzuceniem PRL-u, ale z drugiej strony będzie jego kontynuacją".

- Ta umowa wzbudziła sprzeciw znacznej części społeczeństwa, ale także znacznej części solidarnościowych elit, a także innych grup społecznych, eksponowanych, które jednak takiego ustroju nie chciały. Chciały po prostu polskiej demokracji, ustroju, który całkowicie odrzuca komunizm - mówił Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj
00:34 11458360_1.mp3 Wicepremier J. Kaczyński na otwarciu trzech odcinków drogi ekspresowej (IAR)

Czytaj także:

- Jeśli ta linia uzyskała w pewnym momencie racjonalny kształt i zaczęła odnosić sukcesy, to nie mogło się to stać bez Lecha Kaczyńskiego: nie powstałoby Porozumienie Centrum, pierwsza partia autentycznie antykomunistyczna i jednocześnie racjonalna. To doprowadziło do pierwszej próby zmiany, to był rząd Jana Olszewskiego - podkreślił.

Następnie, jak mówił prezes PiS, Lech Kaczyński "stworzył dynamikę, która pozwoliła zbudować nową partię, która była pełną kontynuacją Porozumienia Centrum". - Dalej, ta formacja korzystała z tego, że potrafił zostać prezydentem Warszawy i w Warszawie bardzo wiele zmienić - dodał.

"Trudne koalicje"

- Potrafił wygrać wybory prezydenckie, to otworzyło nam drogę do władzy, tej lat 2005-2007. I chociaż znów nie trwało to długo i musieliśmy zawierać bardzo trudne koalicje, to jednak wiele w Polsce się zmieniło. Pokazaliśmy, że można rządzić inaczej - mówił Jarosław Kaczyński.

Wskazywał, że "dziś istnieje wielki plan na przeszło 600 mld euro, żeby z Międzymorza stworzyć pewną całość i ta droga jest elementem tego całego planu, dlatego powinna ona nosić imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego".

Droga S19

Podczas czwartkowej uroczystości udostępniono kierowcom cztery odcinki drogi ekspresowej S19 między Lublinem a obwodnicą Janowa Lubelskiego o łącznej długości ok. 47 km. Chodzi o odcinki: Lublin - Niedrzwica Duża (12 km), obwodnica Kraśnika (10 km), Kraśnik - Janów Lubelski (18 km), obwodnica Janowa Lubelskiego (6,5 km).

Jak podała lubelska GDDKiA, budowa S19 w woj. lubelskim rozpoczęła się w drugiej połowie 2019 roku i została podzielona na sześć odcinków o łącznej długości ok. 75 km.

W czerwcu br. oddano do ruchu ok. 8-kilometrowy odcinek od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Oddanie do użytku kolejnego odcinka S19 w woj. lubelskim Niedrzwica Duża - Kraśnik planowane jest w przyszłym roku.

Łączny koszt budowy sześciu odcinków S19 w woj. lubelskim od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie - wraz pracami przygotowawczymi, wykupem gruntów i nadzorem - to ok. 2,5 mld zł, z czego ok. 1,2 mld zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Główna trasa komunikacyjna

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ-południe we wschodniej części Polski i stanowić część międzynarodowej trasy Via Carpatia, łączącej Europę Północną i Południową.

Trasa ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Szlak ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.


jb

Czytaj także

Via Carpatia. Od dziś kierowcy pojadą trzema nowymi odcinkami trasy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 14:25
Od dzisiejszego popołudnia kierowcy mogą korzystać z trzech nowych odcinków drogi ekspresowej S19. Są one jednocześnie fragmentem międzynarodowej trasy Via Carpatia. Drogowcy udostępnili do ruchu w sumie 28 kilometrów drogi, to ułatwi podróż z Lublina do Rzeszowa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpisano przetarg na ważny odcinek Via Carpatii. Połączy kilka państw

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 15:42
Powstaną kolejne kilometry trasy ekspresowej S19. Generalna Dyrekcja  Dróg Krajowych i Autostrad szuka firmy, która wybuduje fragment trasy na odcinku Dukla-Barwinek.
rozwiń zwiń