Polskie Radio
Section05
via carpatia

Samorządowy Kongres Trójmorza. Adamczyk: po Via Carpatii czas na projekt Rail Carpatia

- Via Carpatia jest projektem rozpędzonym, teraz trzeba rozpędzać projekty kolejowe w krajach Trójmorza i starać się wspólnie o finansowanie inwestycji od Grecji aż do Tallina - powiedział we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura via carpatia kolej kolejnictwo drogi autostrady Andrzej Adamczyk ministerstwo infrastruktury

Po poszerzeniu obwodnica Kocka stanie się częścią trasy Via Carpatia. GDDKiA podpisała ważny kontrakt

Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę drugiej jezdni obwodnicy Kocka w ciągu trasy ekspresowej S19 na Lubelszczyźnie. Jest to fragment międzynarodowej drogi Via Carpatia, która docelowo połączy północ z południem Europy. Budowany odcinek będzie miał prawie osiem kilometrów długości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje infrastruktura drogi via carpatia GDDKiA

Via Carpatia coraz dłuższa. Drogowcy podpisali ważny kontrakt

To będzie duże wyzwanie dla drogowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na budowę kolejnego odcinka drogi Via Carpatia z Babicy do Jawornika na południe od Rzeszowa. Budowa tego fragmentu trasy będzie kosztować ponad 1,2 mld zł. Koszty są wysokie ze względu na trudne warunki geologiczne. Kontrakt zrealizuje firma Intercor.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi via carpatia GDDKiA podkarpackie

Via Carpatia i Via Baltica to transportowe arterie krajów Międzymorza. Na jakim etapie jest ich budowa ?

 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  zamierza w 2022 roku ogłosić przetargi na co najmniej 24 nowe odcinki dróg o łącznej długości 252 km. Duża część inwestycji GDDKiA będzie dotyczyła kolejnych odcinków tras: Via Carpatia i Via Baltica. To dwie, strategicznie ważne trasy komunikacyjne dla Międzymorza oraz krajów bałkańskich. Inwestycje wszystkich krajów Międzymorza o obie trasy szacuje się łącznie na 600 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi inwestycje infrastruktura via carpatia ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk GDDKiA podsumowanie 2021

Via Carpatia. Drogowcy oddali ostatni planowany na ten rok odcinek

Polski odcinek międzynarodowej drogi Via Carpatia coraz dłuższy. Drogowcy oddali dziś do użytku niemal 8 kilometrowy odcinek tej trasy na północ od Rzeszowa, na odcinku Sokołów Małopolski – Łowisko. Na początku grudnia kierowcom został udostępniony 30 kilometrowy fragment drogi od węzła Rudnik nad Sanem do węzła Łowisko. Cała droga na odcinku Lublin – Rzeszów ma być przejezdna w 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura via carpatia drogi inwestycje GDDKiA ministerstwo infrastruktury

"Uczczenie dobrego człowieka". Prezes PiS o nazwaniu drogi S19 im. Lecha Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" to "uczczenie dobrego człowieka". - Mój brat miał jednolity życiorys, był człowiekiem dobrym, życzliwym i pomocnym - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński PiS drogi kierowcy polityka POLSKA Lubelszczyzna lubelskie via carpatia GOSPODARKA infrastruktura