Polskie Radio
Section05
via carpatia

Kluczowe znaczenie Via Carpatia dla regionu. Istotny jest też wymiar militarny

- Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę państwa wschodniej flanki NATO zbliżyły się do siebie. Wcześniej kładziono akcent na narodową infrastrukturę. Royjski atak przyspieszył projekt Via Carpatia i podkreślił jego militarny wymiar - powiedział Mihai Craciun, rumuński ekspert ds. infrastruktury ze stowarzyszenia Construim Romania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura drogi via carpatia

Budowa trasy S16 Knyszyn-Krynice. GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła przetarg na projekt i budowę ok. 8,5-km odcinka Knyszyn-Krynice przyszłej drogi S16. Odcinek ten ma w przyszłości połączyć przyszłe trasy S16 na odcinku Knyszyn-Ełk i trasę S19.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi GDDKiA budowa kierowcy Białystok via carpatia inwestycje infrastruktura

Kolejny odcinek Via Carpatia. Ruszyła budowa odcinka drogi S19 Babica-Jawornik

Ponad 1,2 mld zł kosztować będzie podkarpacki odcinek drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik. Inwestycja, której budowa została zainaugurowana w czwartek w miejscowości Wyżne, ma być gotowa za trzy lata. Droga S19 jest częścią szlaku Via Carpatia.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online infrastruktura drogi budowa kierowcy GDDKiA via carpatia inwestycje

Ambasador RP w Rydze: najwięksi polscy gracze na rynku łotewskim to Orlen i PZU

- Łotysze widzą w nas kraj dynamicznie rozwijający się i dobrego partnera - powiedziała ambasador RP w Rydze Monika Michaliszyn. Do największych polskich graczy na rynku łotewskim należą Orlen i PZU. Oba państwa prowadzą wspólne projekty infrastrukturalne, takie jak trasa Via Baltica i linia kolejowa Rail Baltica.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Łotwa POLSKA via carpatia inwestycje infrastruktura Orlen PZU

Via Carpatia. Trwają prace na odcinkach trasy między Rzeszowem a Babicą

Trwają prace budowlane na dwóch podkarpackich odcinkach trasy Via Carpatia o łącznej długości ponad 20 km: między Rzeszowem a Babicą oraz węzłami Krosno i Miejsce Piastowe - podała GDDKiA. Na tym pierwszym odcinku prowadzony jest montaż maszyny TBM, która wydrążyć ma ponad 2,2-kilometrowy tunel.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców drogi infrastruktura budowa kierowcy autostrady tunel inwestycje GDDKiA via carpatia Rzeszów

Via Baltica. W połowie sierpnia kierowcy pojadą nowym odcinkiem trasy

W połowie sierpnia GDDKiA z Olsztyna udostępni do ruchu ostatni z trzech fragmentów Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim. To odcinek od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km. Oddanie do ruchu uzależnione jest od zakończenia prac poprawkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi infrastruktura GDDKiA via carpatia inwestycji infrastrukturalne UE fundusze unijne

Grecja stawia na Via Carpatię. Prof. Zarotiadis: to najważniejszy lądowy projekt międzynarodowy

- Dla Grecji połączenie Via Carpatia jest najważniejszym obecnie lądowym projektem międzynarodowym, który zapewni dostęp do rynków Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej - mówi prof. Grigoris Zarotiadis z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Jak podkreśla, istotne jest to, że Via Carpatia będzie przebiegać przez kraje członkowskie Unii Europejskie i będzie konkurencyjna w stosunku do innych połączeń Północ-Południe, które biegną na przykład przez Macedonię Północną czy Serbię.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT infrastruktura via carpatia inwestycje Grecja transport

GDDKiA: jest pozwolenie na budowę 18-kilometrowego fragmentu autostrady A2

Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na budowę 18-kilometrowego fragmentu autostrady A2 pomiędzy Siedlcami i Białą Podlaską. Decyzja umożliwia rozpoczęcie robót na odcinku pomiędzy miejscowością Malinowiec a węzłem Łukowisko, a także procedur odszkodowawczych dla właścicieli nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA autostrada a4 autostrada a2 via carpatia GDDKiA budownictwo drogi kierowcy POLSKA społeczeństwo