Historia

Album "ABBA". Sukces zwycięzców Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:25
21 kwietnia 1975 roku ukazał się trzeci album szwedzkiego zespołu Abba. Znalazły się na nim między innymi takie przeboje jak "Mamma Mia" czy "SOS", do dzisiaj żywo obecne w popkulturze.
Szwedzki zespół Abba na spacerze. Warszawa, pażdziernik1976.
Szwedzki zespół Abba na spacerze. Warszawa, pażdziernik1976. Foto: PAP/Ireneusz Radkiewicz

Zespół ze Szwecji

Członkowie przyszłego zespołu Abba jeszcze przed założeniem grupy aktywnie występowali na scenie. Poznali się podczas spotkania towarzyskiego. To właśnie muzyka połączyła ich. ‒ Zaczęliśmy w 1971 roku. Przedtem Frida śpiewała sama, Agnetha też była solistką. Ja grałem w grupie rockowej, zaś Björn w zespole folk. Spotkaliśmy się siedem lub osiem lat temu i zakochaliśmy się w sobie wszyscy czworo ‒ opowiadał Benny Andersson w rozmowie z Marią Szabłowską. Wywiad był przeprowadzony z okazji otrzymania przez grupę Złotej Płyty od Polskich Nagrań w 1976 roku.

Posłuchaj
05:50 wywiad marii szabłowskiej z zespołem 'abba'___15646_tr_7-7_107980043bde4....mp3 Wywiad Marii Szabłowskiej z zespołem Abba, Warszawa 1976 rok.

Nazwa zespołu powstała z połączenia inicjałów muzyków: Anni-Frid Lyngstad, Bennyiego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethy Fältskog. Pierwszym poważnym sukcesem Abby było wydanie w marcu 1972 roku singla "She's My Kind of Girl".

Eurowizja '74

Pod koniec 1973 roku zespół został zaproszony przez szwedzką telewizję do współpracy nad utworem na nadchodzący 19. Konkurs Piosenki Eurowizji. Menadżer zespołu uznał, że zarówno krajowe eliminacje, jak i sam konkurs będą dobrym pomysłem na osiągnięcie przez Abbę sukcesu na rynku muzycznym. Nie pomylił się. Spośród wielu kompozycji wybrano "Waterloo", energiczny utwór w stylu glam rocka. Piosenka, zdobywając 24 punkty, wygrała finał konkursu.

Singiel "Waterloo" przyniósł zespołowi międzynarodową rozpoznawalność i trafił na czołowe miejsca na listach przebojów w wielu krajach. Piosenka dotarła także do szóstego miejsca notowania "Billboard Hot 100" w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu Abba miała możliwość odbycia trasy koncertowej poza granicami Europy oraz wydania albumu. To właśnie  płyta "Waterloo" z 1974 roku bezpośrednio poprzedza wydaną rok później "ABBĘ".

Ponowny sukces

W 1975 roku najbardziej znany szwedzki zespół wydał swój trzeci album "ABBA". Pierwszym utworem promującym płytę był "I Do, I Do, I Do, I Do, I Do", który znalazł się na szczycie list przebojów w Australii. Drugim singlem albumu "ABBA" był "S.O.S", który powtórzył sukces wcześniejszego utworu. Dotarł do 6. miejsca zestawienia przebojów w Szwecji, natomiast w Niemczech i Austrii był na samej górze zestawień. Sukces płyty przypieczętował kolejny utwór ‒ "Mamma Mia". W styczniu 1976 roku singel dotarł do 10. miejsca amerykańskiej listy "World Record Top 100 Singles" oraz do 15. miejsca na liście "Billboard Hot 100".

Album przyniósł zespołowi jeszcze większą popularność. Szwedzki zespół otrzymał za niego nagrodę od wytwórni BMI za jeden z najczęściej granych utworów w amerykańskich stacjach radiowych w 1975 roku. Album znalazł się również na 174. miejscu listy "Billboard 200".

Album "ABBA" w formie CD został po raz pierwszy wydany w Japonii w 1986 roku, z alternatywnym miksem "Man in the Middle", którego nie można znaleźć na żadnym późniejszym tłoczeniu.

Abba w Polsce

W 1976 roku zespół wydał swój czwarty album studyjny "Arrival", uznawany za ich najlepszy krążek. To właśnie z niego pochodzą największe hity Abby, takie jak "Dancing Queen" czy "Money, Money, Money". Po międzynarodowym sukcesie w tym samym roku zespół przyjechał do Polski, by nagrać koncert dla "Studia 2", programu Telewizji Polskiej. Emisja materiału zgromadziła prze telewizorami ogromną publiczność.

Przy okazji wizyty w Polsce zespół udzielił Marii Szabłowskiej wywiadu, w którym zdradził kulisy swojej pracy. ‒ Muzyka jest naszym zawodem i naszą przyjemnością, ale to też zwyczajna praca od 9 do 17. Siedzimy razem, gramy i śpiewamy miesiącami.

Członkowie Abby opowiadali, że nie istnieje przepis na przebój. Jeśli piosenka podoba się zespołowi, to jest szansa, że spodoba się również fanom. Muzycy ze Szwecji w rozmowie z Marią Szabłowską opowiadali także tym, co jest dla nich najważniejsze w procesie tworzenia. ‒ Słowa muszą pasować do muzyki, opowiadać jakąś historię. Powinny być możliwie najlepsze, ale nie są najważniejsze. Najważniejsza jest muzyka, dobre melodie nigdy nie umierają ‒ mówił zespół Abba w wywiadzie z 1976 roku.

WP

Zobacz więcej na temat: ABBA Warszawa Pop Eurowizja
Czytaj także

Musical "Mamma Mia!". Za co go kochamy?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 14:19
- Za optymistyczne przesłanie, że miłość zwycięża, za piosenki Abby i greckie słońce - mówi w Czwórce Beata Olga Kowalska, która w przedstawieniu "Mamma Mia!" w warszawskim Teatrze Roma - 16 marca 2017 roku granym tam już po raz pięćsetny - wciela się w rolę Tanyi.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABBA i winylowe wznowienia ich albumów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 13:45
Być może usłyszymy także ich nowe nagrania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dancing Queen" na schodach. 45 lat temu Abba zagrała w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:30
7 października 1976 roku wydarzyła się rzecz bez precedensu - do Polski przyjechała światowej sławy gwiazda muzyki, zespół Abba, by nagrać koncert dla programu Studio 2, z piosenkami, które w Warszawie miały swoją premierę.
rozwiń zwiń