Polskie Radio

Eurowizja Junior 2021: kto wygrał 19. edycję konkursu?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 15:20
Wielkim zwycięzcą Eurowizji Junior 2021 w Paryżu została reprezentantka Armenii - Maléna. Z utworem "Qami Qami" pokonała 18 reprezentantów i stanęła na podium. Sara James reprezentująca Polskę, była o krok od zwycięstwa i zajęła drugie miejsce!
Finał Eurowizji w Rotterdamie
Finał Eurowizji w RotterdamieFoto: EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

W tegorocznej Eurowizji Junior, odbywającej się pod Paryżem, mogliśmy obserwować rywalizację reprezentacji 19 krajów. Polskę na scenie La Seine Musicale promowała w tym roku Sara James, która zaśpiewała piosenkę "Somebody". Zobacz klip i posłuchaj utworu, który reprezentował Polskę podczas finału Eurowizji Junior.

Pierwsze miejsce 19. Edycji Eurowizji Junior po zakończonym głosowaniu widzów zajęła Armenia. Drugie miejsce zajęła Polska, a trzecie Francja.

Eurowizja Junior 2021. Kim jest reprezentantka Armenii?

14-letnia Maléna Fox, która podchodzi z Erywania w Armenii, uczęszcza do szkoły muzycznej, gdzie szkoli się w grze na wiolonczeli. Już w 2020 roku Maléna miała wziąć udział w Eurowizji Junior, jednak ze względu na sytuację pandemiczną, Armenia zrezygnowała z udziału w tym konkursie.
W tym roku 19 grudnia podczas wielkiego finału Eurowizji Junior Maléna Fox wystąpiła na scenie z utworem "Qami Qami" i pokonując 18 reprezentantów, wygrała tegoroczny konkurs.  

  • 19 edycja Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbyła się 19 grudnia 2021 w La Seine Musicale w Boulogne-Billancourt, pod Paryżem. Koncert zorganizowała Europejska Unia Nadawców oraz France Télévisions.
  • Rywalizowały ze sobą: Albania, Armenia, Irlandia, Malta, Macedonia Północna, Portugalia, Niemcy, Gruzja, Francja, Rosja, Kazachstan, Ukraina, Niderlandy, Hiszpania, Serbia i Polska. Włochy powrócą po roku nieobecności, a Azerbejdżan powróci po dwuletniej przerwie. Bułgaria, również pomimo początkowego potwierdzenia braku udziału, powróci do konkursu po czterech latach. 
  • Sara James wystąpiła jako trzecia w kolejności, po reprezentantach Niemiec i Gruzji.  

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zadebiutowała w 2003 roku. Po kilku latach występów - nastąpił dziesięcioletni okres bez naszego udziału w konkursie. Od 2016 roku, kiedy Polska powróciła do konkursu, dwukrotnie zwyciężyliśmy w finale: w 2018 roku - Roksana Węgiel z piosenką "Anyone I Want to Be" oraz w 2019 roku - Viki Gabor z utworem "Superhero". Jak będzie w tym roku? 

W tym roku TVP ogłosiła, że reprezentant Polski w 19 edycji Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci zostanie wyłoniony poprzez program "Szansa na sukces". Finał tego programu odbył się 26 września, a zwyciężyła w nim Sara James z utworem "Somebody". Według zagranicznych internautów - Polska miała spore szanse, by w tym powtórzyć sukces sprzed dwóch i trzech lat! Teraz oficjalny klip Sary ma niespełna dwa i pół miliona wyświetleń! 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Junior Eurovision Song Contest 


Kim jest Sara James?

Sara Egwu-James jest trzynastolatką i pochodzi ze Słubic. Jest uczennicą Szkoły Muzycznej I stopnia, gdzie uczy się gry na pianinie. Wokalistykę szkoli w Miejskim Ośrodku Kultury SMOK w Słubicach. Sara ma polskie i nigeryjskie korzenie. Jej tata jest muzykiem, a można kojarzyć go choćby z telewizyjnych programów "X Factor" czy "Bitwa na głosy" (z chóru Mezo). Sara z kolei może pochwalić się zwycięstwem w trzecim odcinku eliminacji do Eurowizji Junior 2021 i wygraną w czwartej edycji programu "The Voice Kids". Wydała w tym roku dwa single: "Czarny młyn" (z Kubą Szmajkowskim) i "Somebody" oraz płytę "Jak co roku". Nasza reprezentantka ma troje rodzeństwa: Michelle James, Johna Jamesa Juniora oraz Jakuba Jamesa. 

Kiedy i gdzie finał konkursu Eurowizja Junior 2021? 

Finał konkursu odbędzie się w niedzielę 19 grudnia, a początek zaplanowano na godzinę 16. Eurowizja Junior 2021 odbywa się w tym roku w Paryżu, bo w poprzedniej edycji zwyciężyła reprezentantka Francji. (Wygrywający nadawca publiczny ma pierwszeństwo do organizacji konkursu w kolejnym roku). Polska po swoich dwóch wygranych organizowała imprezę w 2019 roku w Arenie Gliwice oraz w 2020 roku - w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. 

W całej historii konkursu polskie reprezentacje otrzymywały najwięcej punktów od Białorusi, Francji i Malty. Polska zaś najwięcej punktów przyznawała dotąd Australii, Gruzji i Hiszpanii. 

Kto reprezentował Polskę w finałach konkursu Eurowizja Junior? 

Pierwszą polską reprezentantką podczas konkursu Eurowizja dla Dzieci była w 2003 roku Kasia Żurawik z piosenką "Coś mnie nosi"; rok później (w 2004) grupa KWADro z utworem "Łap życie". Po dziesięciu latach bez polskiego reprezentanta - w 2016 roku do gry powróciła Olivia Wieczorek z piosenką "Nie zapomnij". W 2017 roku Polskę reprezentowała Alicja Rega z utworem "Mój dom", a w 2018 roku - Roksana Węgiel z "Anyone I Want to Be". Rok później, w 2019 roku Viki Gabor zaśpiewała "Superhero", a w 2020 roku - Ala Tracz "I’ll Be Standing"

Sara James (w środku), Matteo Bocelli (z lewej) i Krystian Ochman (z prawej), Finał 12. edycji programu "The Voice of Poland", Warszawa, 04.12.2021. Sara James (w środku), Matteo Bocelli (z lewej) i Krystian Ochman (z prawej), Finał 12. edycji programu "The Voice of Poland", Warszawa, 04.12.2021.

Transmisję finału będzie można oglądać na antenie TVP1, TVP Polonia, TVP ABC oraz w internecie - na stronie junioreurovision.tv. O konkursie - jak zwykle - usłyszysz również w Polskim Radiu Dzieciom (PRZECZYTAJ i POSŁUCHAJ). 


Kolejność występów podczas niedzielnego finału:

01. Niemcy / Pauline - "Imagine Us" (piosenka po niemiecku i angielsku); 
02. Gruzja / Nikoloz Kajaia - "Let’s Count The Smiles" (piosenka po gruzińsku, angielsku i francusku);
03. Polska / Sara James - "Somebody" (piosenka po polsku i angielsku);
04. Malta / Ike & Kaya - "My Home" (piosenka po angielsku);
05. Włochy / Elisabetta Lizza - "Specchio (Mirror On The Wall)" (piosenka po włosku i angielsku); 
06. Bułgaria / Denislava i Martin - "Voice Of Love" (po bułgarsku i angielsku); 
07. Rosja / Tanja Mieżencewa - "Mon Ami" (po rosyjsku i angielsku); 
08. Irlandia / Maiú Levi Lawlor - "Saor (Disappear)" (w irlandzkim i angielskim);
09. Armenia / Maléna - "Qami Qami" (po armeńsku i angielsku); 
10. Kazachstan / Alinur Hazmin i Beknur Żunibekuły - "Ертегі әлемі (Fairy World)" (po kazachsku i angielsku); 
11. Albania / Anna Gjebrea - "Stand By You" (po albańsku i angielsku); 
12. Ukraina / Ołena Usenko - "Ważil" (w ukraińskim);
13. Francja / Enzo - "Tic Tac" (po francusku); 
14. Azerbejdżan / Sona Azizowa - "One Of Those Days" (po azersku i angielsku); 
15. Holandia / Ayana - "Mata Sugu Aō Ne" (w niderlandzkim i angielskim); 
16. Hiszpania / Levi Díaz - "Reír" (po hiszpańsku); 
17. Serbia / Jovana i Dunja - "Children’s Eyes" (po serbsku); 
18. Macedonia Północna / Dajte Muzika - "Green Forces" (w macedońskim i angielskim); 
19. Portugalia / Simão Oliveira - "O Rapaz" (po portugalsku).  

Pierwsze głosowanie trwa od piątku 17 listopada (od godziny 20) i potrwa aż do rozpoczęcia Eurowizji Junior 2021. To głosowanie nie ma ostatecznego wpływu na ostateczne rezultaty. Poza drugą turą głosowania, swoich faworytów wybiorą również jurorzy we wszystkich dziewiętnastu krajach. Liczba punktów przyznanych przez profesjonalne komisje jurorskie ma odpowiadać liczbie uzyskanej od widzów. Głosowanie zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego etapu jest darmowe i umożliwia oddanie głosu na swój kraj. Przekazywanie punktów odbywa się na stronie konkursu: vote.junioreurovision.tv lub jesc.tv i w tym głosowaniu można wybrać trzy utwory. 

Oprac. rk 

Czytaj także

Polska wygrała po raz drugi z rzędu. Przypominamy sukces Roksany Węgiel

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 19:00
Roksana Węgiel dziecięcy konkurs piosenki Eurowizji wygrała w 2018 roku. W finale imprezy, która odbyła się w Mińsku na Białorusi, nastolatka z naszego kraju zdobyła sympatię publiczności i sędziów piosenką "Anyone I Want To Be".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Viki Gabor: nie uciekam od realnego świata

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 17:49
4 września na rynku ukazała się debiutancka studyjna płyta Viki Gabor "Getaway (Into My Imagination)". Nawiązując do tytułu, wokalistka wyjaśnia, że imagination to jest taki świat muzyczny. Viki Gabor zauważa, że każdy ma coś, co lubi robić. Ona kocha śpiewać i słuchać muzyki. Czasem potrzebuje relaksu i w tym jej świecie może go znaleźć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ala w krainie muzyki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 23:10
Polska po raz drugi z rzędu została gospodarzem konkursu piosenki Eurowizja Junior. Tegoroczną reprezentantką naszego kraju była Ala Tracz - dziesięciolatka, mieszkająca w Stojeszynie Pierwszym koło Janowa Lubelskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:15
W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sara Egwu-James będzie nas reprezentować na Eurowizji Junior 2021

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 10:47
Poznaliśmy reprezentantkę Polski na zbliżającym się konkursie dziecięcej Eurowizji w Paryżu. Jest nią 13-letnia Sara Egwu-James, zwyciężczyni specjalnego wydania "Szansy na sukces".
rozwiń zwiń