Polskie Radio

Polska na Eurowizji Junior [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 12:00
Dwa zwycięstwa na osiem występów w osiemnastoletniej historii rywalizacji. To Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci nazywanej Eurowizją Junior. Podobnie do "dorosłej Eurowizji" zawodnicy najczęściej byli wybierani po selekcji jurorów - w specjalnych koncertach dla widzów. Kilka razy TVP wybrała reprezentanta samodzielnie, a od kilku lat o reprezentowaniu Polski decydują telewizyjne programy wokalne dla najmłodszych.
Konferencja Eurowizja Junior Junior  Eurovision song contest Poland 2020; nz Dyrektor EBU Eurowizja Junior 2020.
Konferencja Eurowizja Junior Junior / Eurovision song contest Poland 2020; n/z Dyrektor EBU Eurowizja Junior 2020. Foto: TVP/ Forum

W całej historii Eurowizji Junior trzykrotnie wygrywali reprezentanci Gruzji (w 2008 roku, w 2011 roku oraz w 2016 roku). Dwukrotnie wygrała Polska (w 2018 i w 2019 roku), a podobnym sukcesem mogą pochwalić się także Armenia, Rosja, Białoruś i Malta.  

Polski wkład 

Pierwsze próby organizacji konkursu wokalnego dla dzieci pod nadzorem EBU  odbyły się w latach 2001-2002 podczas organizowanego w ramach Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, widowiska zwanego "EuroKonkursem". Prezentowali się tam przedstawiciele telewizji europejskich zrzeszonych w EBU, a współorganizatorem przedsięwzięcia była Telewizja Polska. (Równoległym projektem międzynarodowego konkursu piosenki dla dzieci był duński MGP Nordic). 

Rok później, w Danii, odbyła się pierwsza Eurowizja Junior. Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci uczestniczy od samego początku. Polska dwukrotnie zwyciężyła w finale konkursu w 2018 roku (Roksana Węgiel z piosenką "Anyone I Want to Be") i w 2019 roku (Viki Gabor z "Superhero"). 

Na początku był chaos

Pod koniec września 2003 roku odbyły się polskie eliminacje do pierwszego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, podczas których wystąpiło trzynastu uczestników: Magdalena Ćwiklińska, Agata Korwin, Justyna Kosela, Marina Łuczenko, Zuzanna Madejska, Marta Moszczyńska, Sebastian Plewiński, Dominika Rydz, Katarzyna Żurawik, Agata Stodolna, Kasper Zborowski-Weychman oraz zespoły Wigor i Stonoga.

Selekcje prowadzoną przez Jarosława Kulczyckiego wygrała Katarzyna Żurawik, dzięki czemu 15 listopada reprezentowała Polskę na koncercie finałowym konkursu w Kopenhadze. Podczas imprezy wykonała utwór "Coś mnie nosi", który sama napisała i skomponowała. Na scenie towarzyszył jej dziecięcy zespół taneczny Rytmix. Ostatecznie zajęła ostatnie, 16 miejsce, zdobywając zaledwie 3 punkty od Białorusi. 

Rok później nie było wiele lepiej. We wrześniu 2004 roku odbyły się krajowe eliminacje do drugiego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, w których rywalizowało dwunastu uczestników: Monika Bękalarska, Natalia Goerne, Dominika Guzek i Kasper Zborowski-Weychman, Julia Kopczyk, Agata Korwin, Patrycja Kowalska, Paweł Pietrzyk, Agata Stodolna, Adrianna Wenclewska oraz zespoły KWADro, Fart oraz Graffiti. Preselekcje prowadzili Michał Juszczakiewicz i Zuzanna Madejska.

Decyzją komisji jurorskiej, finał wygrała założona w Rabce-Zdroju grupa KWADro, w skład której wchodziły: Dominika Rydz, Weronika Bochat, Anna Klamczyńska oraz Kamila Piątkowska. Zwycięski utwór "Łap życie" skomponowała Dominika Rydz do tekstu napisanego przez same wokalistki. 20 listopada 2004 roku wokalistki wystąpiły podczas koncertu finałowego w Lillehammer. Zaśpiewały jako ósme w kolejności i zajęły przedostatnie, 17 miejsce z trzema punktami na koncie (jednym od Białorusi i dwoma od Francji). 

Słabe wyniki osiągnięte w poprzednich latach spowodowały, że TVP zrezygnowała z udziału w Eurowizji Junior w latach 2005-2015. 

Eurowizja Junior w Gliwicach, relacje z prób na antenie PRD Eurowizja Junior w Gliwicach, relacje z prób na antenie PRD

Po 11 latach, w 2016 roku reprezentant Polski został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji. Te odbyły się 15 października 2016 roku, a rywalizowali w nich: Dominika Ptak, Julia Chmielarska, Ania Dąbrowska, Olivia Wieczorek, Amelia Andryszczyk, Ula Dorosz oraz zespoły WamWay, ASMki, Arfik  i Jagoda Krystek, która później wycofała się z finałowej rywalizacji, przez co w selekcjach wystąpiło dziewięciu uczestników. O wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska w składzie: Marcin Kusy, Margaret i Anna Wyszkoni. Reprezentantką Polski w 14 Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci została Olivia Wieczorek z utworem "Nie zapomnij", skomponowanym przez Piotra Rubika do tekstu napisanego przez Donia. Wieczorek zajęła później (w stolicy Malty) jedenaste miejsce z 60 punktami.

W 2017 roku ponownie postawiono na krajowe eliminacje. O reprezentowanie Polski ostatecznie walczyło dziesięciu finalistów selekcji, którymi zostali: Tomasz Bao, Urszula Kowalska, Stanisław Kukulski, Maya i Marcel, Dominika Ptak, Alicja Rega, Monika Urbanowicz i Natalia Wawrzyńczyk, oraz zespoły ASMki i WAMWAY. O wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska w składzie: Artur Orzech, Natalia Szroeder i Sylwia Lipka. Koncert finałowy, który poprowadził Rafał Brzozowski, a wygrała go Alicja Rega z utworem "Mój dom". Rega zajęła ósme miejsce z 138 punktami, w tym 61 punktów od widzów (siódme miejsce) i 77 punktów od jury (siódme miejsce) w tym maksymalną notę 12 punktów z Irlandii. 

W 2018 roku nie było koncertu eliminacyjnego, a TVP wybrała zwyciężczynię polskiej edycji programu "The Voice Kids" - Roksanę Węgiel. Jej konkursową piosenkę przygotowali Juliusz Kamil i Lanberry. Z utworem "Anyone I Want to Be" wygrała w finale konkursu, w Mińsku, zdobywając łącznie 215 punktów, w tym 136 punktów od widzów (pierwsze miejsce) i 79 punktów od jury (siódme miejsce). Później Roxie była w komisjach jurorskich w innych konkursach, w tym w Konkursie Talentów Polskiego Radia Dzieciom:  


Posłuchaj
07:07 [i] wywiad z Roxi Węgiel.mp3 Roksana Węgiel o roli jurora II Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom_ Rozmawiała z nią Marta Powałowska.

 

Ten sukces udało się powtórzyć rok później, w 2019 roku. Wtedy (po wygranej Węgiel) konkurs odbył się w Gliwicach przy wsparciu Górnego Śląska, który stał się regionem-gospodarzem imprezy. Koncert w Arenie Gliwice poprowadzili Roksana Węgiel, Aleksander Sikora i Ida Nowakowska. Zawodnika wybrano jednak z innego talent-show i TVP tym razem postawiła na "Szansę na sukces". Odcinek finałowy programu wygrała wówczas Viki Gabor z piosenką "Superhero". Gabor również w finale Eurowizji zdobyła pierwsze miejsce, zdobywając 278 punktów, w tym 166 pkt od widzów (pierwsze miejsce) i 112 pkt od jury (drugie miejsce)


Posłuchaj
00:17 viki gabor setka eurowizja.mp3 Viki Gabor: piosenka "Superhero" ma bardzo ważne przesłanie (IAR)

 

Rok później, w 2020 roku, finał konkursu Eurowizja Junior ponownie odbył się w Polsce - tym razem w jednym ze studiów Telewizji Polskiej. Ponownie reprezentantem Polski wybrano zwycięzcę programu "Szansa na sukces", a była nią Alicja Tracz z utworem "I’ll Be Standing", zdobywszy maksymalną liczbę 10 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów.


Posłuchaj
09:09 [i] 29.09.20 - Eurowizja Junior 2020 - 4.mp3 Rozmowa z Alą Tracz - laureatką I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Rozmawiała Marta Powałowska. (Muzyczne podróże/PRD)_29.09.2020.

 

W finale Eurowizji Junior Ala Tracz zajęła dziewiąte miejsce z 90 punktami, w tym 44 punkty od widzów (dziewiąte miejsce) i 46 punktów od jury (dziewiąte miejsce). 

W kolejnym roku znów postawiono na zwycięzcę programu "Szansa na sukces" i w 2021 roku była to Sara James, która prezentowała się z utworem "Somebody".


Posłuchaj
04:51 wywiad po wygranej SnS JESC 2021 z Sara James.mp3 Rozmowa Marty Powałowskiej z Sarą James_Polskie Radio Dzieciom

 

Ta wokalistka zajęła drugie miejsce z 218 punktami, w tym 102 punkty od widzów (drugie miejsce) i 116 punktów od jury (drugie miejsce)


ZOBACZ WSZYSTKIE POLSKIE WYSTĘPY PODCZAS EUROWIZJI JUNIOR:  

Źródło - serwis YouTube.com / kanał ESC Samuel 


Kolejny finał Eurowizji Junior - jesienią tego roku. 

oprac. rk

Czytaj także

Maria Szabłowska o zwycięstwie 12-latki: stała się rzecz niesamowita

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 20:21
- W ogóle się nie spodziewałam, że Polska może drugi raz z rzędu wygrać, to jest coś niesamowitego, pierwszy raz w historii Eurowizji - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska, komentując zwycięstwo Viki Gabor w Eurowizji Junior 2019. Podkreśliła, że zarówno występ Polki, jak i organizacja imprezy były bez zarzutu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Viki Gabor: nie uciekam od realnego świata

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 17:49
4 września na rynku ukazała się debiutancka studyjna płyta Viki Gabor "Getaway (Into My Imagination)". Nawiązując do tytułu, wokalistka wyjaśnia, że imagination to jest taki świat muzyczny. Viki Gabor zauważa, że każdy ma coś, co lubi robić. Ona kocha śpiewać i słuchać muzyki. Czasem potrzebuje relaksu i w tym jej świecie może go znaleźć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ala w krainie muzyki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 23:10
Polska po raz drugi z rzędu została gospodarzem konkursu piosenki Eurowizja Junior. Tegoroczną reprezentantką naszego kraju była Ala Tracz - dziesięciolatka, mieszkająca w Stojeszynie Pierwszym koło Janowa Lubelskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:15
W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń