Polskie Radio

"Godzi w zasady etyczne". Stanowcze słowa papieża Franciszka o eutanazji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 11:07
Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI. Jak powiedział podczas spotkania, "eutanazja godzi w zasady etyczne wierzących i niewierzących".
Papież powiedział, że eutanazja godzi w zasady etyczne wierzących i niewierzących.
Papież powiedział, że eutanazja godzi w zasady etyczne wierzących i niewierzących.Foto: praszkiewicz/Shutterstock

Papież zwrócił uwagę, że kultura dobrobytu stara się usunąć rzeczywistość śmierci, którą w dramatyczny sposób uwypukliła pandemia koronawirusa. Powiedział, że tylko dzięki wierze w zmartwychwstanie Chrystusa można bez lęku patrzeć na tajemnicę śmierci.

Wskazał, że zgłębiając ją, chrześcijanin powinien brać pod uwagę dwa aspekty. - Po zrobieniu wszystkiego, co możliwe, by wyleczyć chorego, niemoralne jest poddawanie go uporczywej terapii. Ale stosowania tak zwanej opieki paliatywnej nie można mylić z niedopuszczalnym uciekaniem się do eutanazji - mówił papież.

Powiedział, że nie można powodować śmierci ani pomagać w samobójstwie. Na zakończenie papież po raz kolejny zaapelował o pokojowe rozwiązanie konfliktu i napięć na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:56 11547504_1.mp3 Papież: eutanazja godzi w zasady etyczne wierzących i niewierzących (IAR)

jb

Czytaj także

"Jest nieludzka". Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o eutanazji

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 13:51
- "Nie" dla eutanazji jest jasne i nieodwołalne, trzeba odkrywać prawdziwie ludzki wymiar umierania - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia na Międzynarodowym Kongresie Rycerzy Maltańskich w Rzymie pt. "Technologie i koniec życia: prymat towarzyszenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eutanazja w Belgii. Ekspert: noworodki są zabijane, bo nie miałyby "znośnej przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 07:37
Z dostępnych badań wynika, że na co najmniej 10 proc. wszystkich zmarłych noworodków we Flandrii na przełomie 2016 r. i 2017 r. dokonano wspomaganych samobójstw. Jak podaje prawnik i ekspert z Europejskiego Instytutu Bioetyki w Brukseli, lekarze, którzy dokonywali eutanazji niemowląt wskazali, że w 91 proc. przypadków głównym powodem ich działania był brak nadziei na "znośną przyszłość" dla dzieci.
rozwiń zwiń