Polskie Radio

Dwójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 08:00
To prawdziwe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Laureatów poznamy podczas gali już dziś (13 czerwca) na Rynku Wielkim w Zamościu. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. Relacji z wydarzenia można słuchać w radiowej Dwójce.
Afisz 21. Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu.
Afisz 21. Festiwalu "Dwa Teatry” w Zamościu. Foto: Polskie Radio
  • W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
  • W programie m.in. konkursy słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Oprócz festiwalowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, w stolicy Roztocza odbędą się prezentacje twórczości ukraińskich artystów.
  • Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdą się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy. 

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Tegoroczne, konkursowe produkcje radiowe znajdziesz TUTAJ.

- Oprócz prezentacji konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących - zapowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Festiwalowi towarzyszą bowiem spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury. Publiczność festiwalu wysłuchuje również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy. (Program zamieszczamy poniżej). 

Radiowa Dwójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry"

Dwójka jest obecna na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" już od pierwszego dnia - wydarzenie śledziliśmy w piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą". Wieczorem zaś, w "Rozmowach po zmroku", relacjonowaliśmy wręczenie Wielkiej Nagrody Magdalenie Zawadzkiej i Andrzejowi Mastalerzowi

W sobotę 11 czerwca w specjalnym wydaniu audycji "Dwie do setki" ze znakomitymi gośćmi w studiu plenerowym Dwójki rozmawiali Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek.

A w niedzielę 12 czerwca w miejscu "Czytelni" wyjątkowo pojawiła się rozmowa nie o książkach, a o radiowym i telewizyjnym teatrze.

Zaś w poniedziałek 13 czerwca na podsumowanie zapraszaliśmy do "Poranka Dwójki" (7.00-10.00) oraz audycji specjalnej po godz. 22.00.

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ FESTIWALU: 

Źródło: serwis YouTube,com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Nagrody i laureaci 

Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywa się corocznie, za wyjątkiem 2020 roku, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowe i telewizyjne. Nagrody w kategorii słuchowisk Teatru Polskiego Radia przyznawane są za reżyserię, scenariusz oryginalny, scenariusz będący adaptacjąrealizację akustyczną (nagroda im. Janusza Hajduna), muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne. Nagrody przyznawane są także w kategoriach: nagroda aktorska za rolę kobiecą, nagroda aktorska za rolę męskąnagroda aktorska za drugoplanową rolę kobiecąnagroda aktorska za drugoplanową rolę męskąnagroda za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia, honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk czyli Rozgłośni Regionalnej lub Programu Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej oraz Grand Prix festiwalu. Przyznawana jest także nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich - za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia oraz nagrodę aktorską prezesa oraz zarządu głównego ZASP. Podczas poprzedniej edycji przyznano również Nagrodę im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia. O poprzednich laureatach przeczytasz TUTAJ

Tegoroczna rywalizacja 

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz w Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących są m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać przygotowanego przez Program 2 Polskiego Radia "Krakusa" Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk) oraz obejrzeć "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród konkursowych spektakli Teatru Telewizji. Zaplanowano także czytanie dzieł poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zinterpretują Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

– W tym roku zaprezentujemy również – w pięknym miejscu, jakim jest Muzeum Arsenał – specjalny cykl prezentujący współczesną dramaturgię ukraińską – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Ponadto w sobotę, 11 czerwca, w Pawilonie pod Kurtyną, ukraińską poezję czytać będą Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz. Zaprezentowane zostaną również słuchowiska nawiązujące do ukraińskiej tematyki: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reż. Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reż. Jana Hussakowskiego. 

Relacje na antenach Polskiego Radia 

Polskie Radio szeroko relacjonuje wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane są codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 


. .


13.06 - poniedziałek

Festiwalowi "Dwa Teatry" poświęcony jest poniedziałkowy "Poranek Dwójki" (w godzinach 7.00-10.00), na który zaprasza Paweł Siwek. PROGRAM XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2022": 

10.06.22 - piątek

10.00-19.00 - Ratusz, sala Consulatus - prezentacje konkursowe spektakli - trzy spektakle konkursowe i dwa pozakonkursowe. Prow. Bogdan Szczepański i Anna Duda - dziennikarka TVP Lublin. 

09.00-12.00 - Sala Ślubów - Dwa Teatry Dzieciom - warsztaty radiowe dla dzieci, prow. Katarzyna Stoparczyk. 

12.00-13.00 - Jazz Club Kosz - prezentacja słuchowiska z udziałem Laureata Wielkiej Nagrody – Andrzeja Mastalerza "Cud na Nowolipkach", reż. Andrzej Mastalerz. 

13.00-14.00 - Jazz Club Kosz - prezentacja słuchowiska z udziałem Laureatki Wielkiej Nagrody - Magdaleny Zawadzkiej "Stacja końcowa" Henryka Bardijewskiego w reż. Janusza Kukuły. Prowadzenie - dr Joanna Bachura-Wojtasik. 

14.00 19.30 – inauguracja i prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych - 5 słuchowisk, prow. dr Joanna Bachura-Wojtasik. 

19.00-20.00 - Rynek Wodny, rozpoczęcie festiwalu - scena miejska

Wręczenie Wielkiej Nagrody - Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz. Inny Kwartet – wykon muz., prowadzenie: Katarzyna Sanocka. Laudacje: M. Matyszkowicza oraz Agnieszki Kamińskiej.  

Wręczenie Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis: Łucja i Bruno Sobczakowie, Jerzy Afanasjew. 

20.00 - Klub 77 / otwarcie klubu festiwalowego - muzyka elektroniczna.

21.00-22.00 - Rynek Wodny / scena miejska - koncert ISLET i Antkowiaka (fortepian). 


11.06.2022 sobota

09.30-22.00 - Ratusz / sala Consulatus - pokazy konkursowe (3 spektakle) i pozakonkursowe (2 spektakle). Prow. Bogdan Szczepański i Anna Duda. 

10.00-17.00 - Jazz Club Kosz - prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych - 6 słuchowisk. Prow. Joanna Bachura-Wojtasik. Spotkania z twórcami spektakli i słuchowisk bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach. 

17.00-18.00 - słuchowisko na żywo - "Pan Tadeusz - Ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza, z inwokacją w wykonaniu Janusza Kukuły. Aula Państwowej Szkoły Muzycznej. 

16.00-20.00 - obrady jurorów radiowych / sala w Hotelu 77 - sekretarz jury radiowego - Marta Rebzda

Sala w hotelu Zamojski - sekretarz jury tv - Zbigniew Dzięgiel 

Synagoga w Zamościu - spotkania z gwiazdami: 

11.00-12.00 - H. Łabonarska - prow. Katarzyna Stoparczyk 

12.30-13.30 - J. Zelnik - prow. B. Olechnowicz.

14.00-15.00 - M. Zawadzka 

15.30-16.30 - A. Mastalerz - prow. Paweł Siwek 

Rynek Wodny - pokazy spektakli

11.00-12.30 - "Balladyna", J. Słowacki w reż. W. Adamczyka (z napisami po ukraińsku)

13.00-14.30 - "Metro", J. Stokłosa i J. Józefowicz; wprowadzenie do spektakli - Katarzyna Sanocka

20.00-21.00 - koncert Izabeli Połońskiej. 

Pawilon pod Kurtyną (Muzeum Arsenał)- Prezentacja "Współczesnej Dramaturgii Ukrainy"

18.30 - poezja Ukrainy w interpretacji Andrzeja Mastalerza i Katarzyny Dąbrowskiej.

19.00 - prezentacja słuchowiska "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje. Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun; adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz. 

19.45 - prezentacja słuchowiska "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany. Tłumaczenie: Irina Lappo. Adaptacja i reżyseria: Jan Hussakowski. 

Gośćmi spotkania będą: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, Waldemar Modestowicz, Igor Gorzkowski. Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz.

Rynek Wielki 

21.00-22.00 - "Arlekinada" Zamojskiego Domu Kultury 

Klub 77 

21.30 - wręczenie nagród ZASP-u - aktorska drugoplanowa nagroda żeńska i męska oraz nagroda im. Romualda Cieślaka. Prowadzenie: Janusz Kukuła


12.06.22 - niedziela

09.30-22.00 - Ratusz / sala Consulatus - pokazy spektakli konkursowych (4 spektakle) i pozakonkursowych (2 spektakle). Prow. Bogdan Szczepański i Anna Duda.  

10.00-16.30 - Jazz Club Kosz - prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych - 6 słuchowisk; prow. Joanna Bachura-Wojtasik. Spotkania z twórcami spektakli i słuchowisk bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach. 

16.30 - Prezentacja słuchowiska "Żona" - autor i reżyseria: Maciej Wojtyszko. Prowadzenie: Paweł Siwek. 

Synagoga w Zamościu - spotkania z gwiazdami: 

11.00-12.00 - Włodzimierz Press, prow. Anna Stempniak 

13.00-14.00 - Ewa Dałkowska, prow. B. Olechnowicz

Aula Państwowej Szkoły Muzycznej

12.00-14.00 - warsztaty muzyczne / śpiewanki z Adamem Strugiem

Sala koncertowa Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego

17.00-19.00 - spektakl na żywo "Samotność, cóż po ludziach", reż. Edward Keizik, Wilno

Rynek Wodny - pokazy i czytania spektakli 

11.00-12.30 - "Misja Lolka Skarpetczaka" / wprowadzenie - Katarzyna Sanocka

13.00-14.30 - "Mieszczanin szlachcicem" / wprowadzenie - Katarzyna Sanocka

16.00-16.30 - "Sonety krymskie" Mickiewicza - czytanie: Andrzej Mastalerz 

16.30-17.00 - "Vade-mecum" Norwida - czytanie: Jarosław Gajewski, wprowadzenie - Katarzyna Sanocka

20.00-21.00 - koncert Adama Struga 


13.06.2022 poniedziałek

10.00-17.00 - Ratusz / sala Consulatus - pokazy spektakli konkursowych (2 spektakle) i pozakonkursowych (1 spektakl). Prow. Bogdan Szczepański i Anna Duda. 

Jazz Club Kosz

10.00-12.00 - prezentacje słuchowisk radiowych; prow. Joanna Bachura-Wojtasik 

12.00 - W hołdzie Ignacemu Gogolewskiemu i Jerzemu Treli:

"Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem" autorstwa Wacława Holewińskiego, Reżyseria: Cezary Morawski. 

"Samotnik w teatrze" na podstawie powieści Eugene Ionesco w adapt. i reż. Wojciecha Markiewicza. 

Sala Ślubów

09.00-12.00 - Wspólne słuchanie słuchowisk Polskiego Radia Dzieciom "Kot w butach" oraz "Przygoda wielka Rysia Pędzelka". Warsztaty reporterskie prowadzone przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom dla najmłodszych adeptów sztuki dziennikarskiej oraz nagrywanie słuchowiska na żywo podczas spotkania z udziałem dzieci. 

Sala koncertowa Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego

12.00-13.00 - pokaz spektaklu "Rzecz o K.K. Baczyńskim" w reż. Przemysława Tejkowskiego - spektakl pozakonkursowy

Szkoła plastyczna

13.00-15.00 - warsztaty plastyczne z prof. ASP Lechem Majewskim

Rynek Wielki

20.00-21.15 Gala finałowa - reż. Małgorzata Kosturkiewicz. Prowadzenie: Katarzyna Sanocka i Artur Żmijewski. 


Posłuchaj słuchowisk nominowanych do tegorocznych nagród Festiwalu "Dwa Teatry". ZOBACZ PODSUMOWANIE UBIEGŁOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU "DWA TEATRY":

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


Sponsorzy i partnerzy XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.  Sponsorzy i partnerzy XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.

oprac. rk  

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry". Prezydent Zamościa: zapraszamy na największe widowiska teatralne i słuchowiska radiowe

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:05
- Kiedy pojawiła się wiadomość, że TVP i Polskie Radio, które organizują festiwal, szukają nowego miejsca to nie wahaliśmy się ani chwili - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa o Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To będzie miejsce tętniące życiem". Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 09:14
– Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje do upamiętnienia – mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia 24 Janusz Kukuła. W poniedziałek 18 października 2021 r. w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórcy słuchowiska o dzikiej reprywatyzacji z Nagrodą im. Krzysztofa Zaleskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 16:45
Scenarzystka Magdalena Miecznicka i reżyser Łukasz Lewandowski z Nagrodami im. Krzysztofa Zaleskiego. To twórcy słuchowiska "Spalenie Joanny", które było emitowane w radiowej Dwójce. Sztuka opowiada o problemie tak zwanej "dzikiej reprywatyzacji" w Warszawie. Podczas uroczystości w radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana nagrodzono również Zbigniewa Lesienia - za spektakl Teatru Telewizji "Cud biednych ludzi" - sztukę Mariana Hemara. 
rozwiń zwiń