Polskie Radio

Pietrzko, Kądziela i Chyra na płycie "Norwid"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 13:00
"Norwid" to unikalny zbiór jazzowych kompozycji Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli inspirowanych wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry. Album w inspirujący sposób ukazuje wzajemne oddziaływanie dwóch artystycznych materii: muzyki i słowa. Przynależne poezji subtelności, niuanse i oddechy spotykają się tu z prawdziwie jazzową formułą grania, która - oscylując wokół zaaranżowanych kompozycji - pozostaje szeroko otwarta na improwizację.
Autorzy płyty Norwid wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Od lewej: Andrzej Chyra, Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela.
Autorzy płyty "Norwid" wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Od lewej: Andrzej Chyra, Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela. Foto: mat. pras. / K. Stańczyk

Płyta inauguruje nową serię wydawniczą Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina "Polish Romantic Jazz" i stanowi kontynuację koncertu, który w 2021 roku odbył się w ramach organizowanego przez Instytut Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". Jak twierdzi Tomasz Szachowski w otwierającym album tekście, ma on (...) szansę stać się dla wielu słuchaczy odkryciem albo nadzwyczajną przygodą w czasie i w przestrzeni. Rzadko sięgamy dziś po Norwida. Wydaje się z jednej strony staroświecki i nazbyt pretensjonalny, z drugiej po prostu mało zrozumiały (nawet wśród fachowców istnieją do dziś różnice zdań na temat tego "co poeta chciał przez to powiedzieć"!). A przecież pytania, które stawia, wizje, które roztacza, problemy, nad którymi się pochyla, są również udziałem naszego pokolenia. Spektakl koncertowy czy płyta dostarczają nowych wrażeń i nowych pokus, by po tę poezję sięgnąć na nowo, bez obciążeń i szkolnych uprzedzeń. Dwa odległe światy – polskiego romantyzmu i współczesnego jazzu, paradoksalnie tworzą zupełnie nową, fascynującą jakość. 

Wykonawcy:  

KASIA PIETRZKO TRIO

Kasia Pietrzko - fortepian, kompozycje, wybór tekstów

Andrzej Święs - kontrabas

Piotr Budniak - perkusja

MACIEJ KĄDZIELA - saksofon

ANDRZEJ CHYRA - recytacje 

POSŁUCHAJ także ostatniego wywiadu z twórcami płyty w audycji Dwójki "O wszystkim z kulturą"

ZOBACZ KONCERT Kasia Pietrzko Trio, Macieja Kądzieli i Andrzeja Chyry podczas 17Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Jego Europa 2021: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina 

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Kasia Pietrzko: rękawy mamy zakasane

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:15
- Nie wiemy, co nas czeka. Jak rynek muzyczny, zwłaszcza ten międzynarodowy, będzie wyglądał, ale myślę, że w Polsce całe lato będziemy grali - zapowiadała w "Poranku Dwójki" Kasia Pietrzko, pianistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz przeplatany poezją. Niezwykły koncert w dwusetną rocznicę urodzin Norwida [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 21:00
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w Dwójkowym cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na gościnny występ z festiwalu "Chopin i jego Europa"! Był to koncert jazzowy przeplatany poezją Norwida. Na scenie wystąpili: Kasia Pietrzko Trio oraz goście specjalni – saksofonista Maciej Kądziela oraz Andrzej Chyra, który prezentował poezję Cypriana Kamila Norwida.  Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy Norwida w Jazz.PL. "Te teksty są zaskakująco perkusyjne"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 20:08
- Gdy czytałem te teksty, w głowie tworzyła mi się warstwa muzyczna, a przez tę perkusyjność języka, jaki jest użyty w tekstach, uzupełniało to siebie nawzajem - mówił w Dwójce saksofonista Maciej Kądziela, który wystąpił z Kasia Pietrzko Trio i Andrzejem Chyrą podczas tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa". Koncert "Listy Norwida" odtworzony zostanie w piątek na antenie Dwójki w cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta "Norwid". Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 19:00
- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
rozwiń zwiń