Polskie Radio

Polskie Radio w rocznicę śmierci Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 06:00
Dziś (2 kwietnia), w osiemnastą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II wszystkie anteny Polskiego Radia zaprezentują okolicznościowe audycje związane z naukami Ojca  Świętego, relacje, reportaże i widowiska. Zapraszamy do słuchania! 
Polskie Radio w rocznicę śmierci Jana Pawła II z wieloma specjalnymi audycjami wspomnieniowymi.
Polskie Radio w rocznicę śmierci Jana Pawła II z wieloma specjalnymi audycjami wspomnieniowymi. Foto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 w swoim apartamencie w Watykanie. "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca" - tymi słowami kończył się trwający 27 lat pontyfikat. Jana Pawła II żegnały tysiące ludzi zebranych na placu Świętego Piotra w Rzymie i miliony przed radioodbiornikami i ekranami telewizorów. W osiemnastą rocznicę tamtych wydarzeń Anteny Polskiego radia przygotowały wiele audycji specjalnych. 


.

W niedzielę (2.04) na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezentujemy okolicznościowy cykl muzyczny "Miłość mi wszystko wyjaśniła. Poezja Jana Pawła II". Obejmuje ona utwory muzyczne, które powstały na podstawie wierszy Jana Pawła II. O naukach i dokonaniach Ojca Świętego, jak również o przypadającej na ten dzień Niedzieli Palmowej, rozmawialiśmy również w "Familijnej Jedynce" (06.00-09.00)

W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" (15.10) zastanawialiśmy się nad życiem Jana Pawła II. Gośćmi Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg byli prof. Witold Kawecki i prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz red. Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Z kolei o godz. 17.10 zaprezentujemy reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Sternik łodzi Piotrowej". W reportażu wystąpią m.in. były opozycjonista Czesław Bielecki, Tadeusz Fredro – dziennikarz oraz były wiceprzewodniczący Rady Etyki Mediów, ks. Adam Boniecki.

Od godz. 18.00 zaprosiliśmy słuchaczy na transmisję widowiska artystycznego "Nie zastąpi Ciebie nikt - wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci", które przypomniało najważniejsze wydarzenia i homilie św. Jana Pawła II, które wygłosił on w czasie swojego pontyfikatu. Tradycyjne pieśni i piosenki religijne - które Ojciec Święty najchętniej śpiewał - m.in.: "Matko, która nas znasz", "Czarna Madonna", "Siła jest w jedności", "Abba, Ojcze" - wykonali znakomici polscy artyści, m.in.: Hanna Rybka, Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny, ks. Maciej Czaczyk, zespoły Siewcy Lednicy oraz Promyczki Dobra, chór Sound'N'Grace i zespół Mała Armia Janosika.

Czytaj także: 

. .

Dwójka w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w "Poranku Dwójki" (07.00-10.00) przypomniała obrazy dźwiękowe z wydarzeń w 2005 roku, a od godziny 10.00 zaprosiła na audycję specjalną "Próg nadziei" z nagraniami Chóru Polskiego Radia z 2014 roku oraz wiersz poświęcony Janowi Pawłowi II (trzeci z obrazów dźwiękowych z 2005 roku). Te audycje poprowadził Karol Furtak. Następnie, od godziny 11.00 zapraszaliśmy na słuchowisko "Karol Wojtyła - Boska przestrzeń" z 2000 roku, w adaptacji Elżbiety Staniszewskiej, reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego i realizacji akustycznej Ewy Szałkowskiej. W obsadzie: Teresa Lipowska, Ignacy Machowski, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski, Andrzej Ferenc, Adam Bauman i Jacek Mikołajczak. To słuchowisko literacko-dokumentalne oparte na twórczości Karola Wojtyły i tekście listu Jana Pawła II o pielgrzymowaniu w roku jubileuszowym. 

Następnie, między 11.30 i 12.00 - muzyczne wspomnienie rocznicy (prowadził Mariusz Gradowski). Kolejne obrazy dźwiękowe z wydarzeń 2005 roku pojawiły się w popołudniowych audycjach "Chopin osobisty" (w godz. 16.00-17.00) i "Dawno, niedawno" (w godz. 17.00-19.00). Po godzinie 19 Dwójka zaprosiła z kolei na dokument "Ostatnie dni Jana Pawła II" w opracowaniu Justyna Piernik.

Czytaj również: 

. .

W radiowej Trójce przez cały dzień można słuchać cyklu wspomnień, które ilustrują i przypominają najważniejsze momenty tego, szczególnego dla wielu, pontyfikatu. W godz. od 11.00 do 12.00 Anna Popek zaprosiła na wyjątkowe wydanie audycji "Leniwe przedpołudnie". W audycji nie zabrakło wspomnień, rozmów i opowieści o inicjatywach, które przybliżają postać Jana Pawła II. W godzinach wieczornych, po godz. 22.00, w ramach "Sceny teatralnej Trójki" zaprezentowaliśmy z kolei okolicznościowe słuchowisko.

Audycje poświęcone pamięci Jana Pawła II były emitowane także w dni poprzedzające rocznicę. W sobotę, 1 kwietnia, poranne "Śniadanie w Trójce" o dziele Jana Pawła II i obronie dobrego imienia papieża, audycja "Świat do trzeciej" o pracach naukowych Karola Wojtyły wydanych podczas kierowania katedrą etyki KUL i ich wpływ na filozofię i etykę nowożytną oraz rozmowy o wymiarze politycznym i geopolitycznym pontyfikatu. Z kolei we wtorek, 29 marca zaprosiliśmy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady" autorstwa Joanny Bogusławskiej. 

Czytaj także: 


 

Niedzielna audycja "Muzyka dobrego słowa" to przypomnienie słów Jana Pawła II kierowanych do młodych - o krzyżu, który zawsze jest tą samą sprawdzoną drogą do wygrania swego życia. Tym słowom towarzyszyły - inspirowane Ewangelią, którą głosił papież - piosenki w wykonaniu Marcina Stycznia, Deus Meus, Mocnych w Duchu i Kamila Bednarka. Z kolei w audycji "Nocne cz@ty" rozmawialiśmy o tym, jak pontyfikat Jana Pawła II zmieniał życie ówczesnych młodych ludzi, jak wtedy i dziś nauka papieża Polaka kształtuje życiowe wybory młodych

Już kilka dni przed rocznicą śmierci Karola Wojtyły radiowa Czwórka przypominała dokonania papieża. W środowy wieczór wyemitowano reportaż "Lolek" o przedszkolu, które założyli absolwenci Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W czwartkowy wieczór wyemitowano z kolei reportaż "Niezastąpiony", ze wspomnieniami kolegów Karola Wojtyły - Eugeniusza Mroza i księdza infułata Jerzego Bryły - a także świadectwa wiernych, którzy spotkali na swojej drodze Jana Pawła II. 

Piątkowe i sobotnie Serwisy kulturalne Czwórki to m.in. zaproszenie do odwiedzenia multimedialnego biogramu Karola Wojtyły na stronach Centrum Myśli Jana Pawła II oraz na widowisko multimedialne "Droga Krzyżowa malowana piaskiem", które odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia o godz. 16.00 w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Tego dnia Muzeum będzie można odwiedzić bezpłatnie.

Z kolei sobotnia audycja "Zaklinacze czasu" to opowieść "Jan Paweł II i kajaki" - Kamil Siemiradzki z Muzeum Sportu i Turystyki opowiada m.in. o kajaku typu "pelikan", który jest te relikwią III stopnia.


logo

W Polskim Radiu 24 2 kwietnia transmisje i rozmowy z ekspertami, historykami, publicystami, politykami, ludźmi kościoła i teologami, w tym m. in. z abp. Grzegorzem Rysiem oraz abp. Markiem Jędraszewskim. Temat jest obecny w serwisach i magazynach informacyjnych oraz w wybranych audycjach autorskich. Polskie Radio 24 przygotowało także specjalne debaty: na temat sylwetki papieża w wielu aspektach, którą prowadzi Magdalena Drohomirecka, a także ukierunkowaną na wątki historyczne, którą prowadzi Tadeusz Płużański.


logo

W Polskim Radiu Chopin w osiemnastą rocznicę śmierci Jana Pawła II o godz. 15.00 można było wysłuchać audycji specjalnej, w której zabrzmiały: Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego i Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego.


logo

Polskie Radio Dzieciom w audycji "Na niedzielę" 2 kwietnia o godz. 9.00 wyemitowało wypowiedzi św. Jana Pawła II kierowane do dzieci, oprawione dziecięcą muzyką religijną.


logo

Słuchacze Polskiego Radia dla Zagranicy mogą wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów z ekspertami, historykami i publicystami: m.in. rozmowy z prof. Janem Żarynem - badaczem historii Kościoła, Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego - na temat dziedzictwa św. Jana Pawła II, rozmowy z Piotrem Dmitrowiczem -historykiem, Dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego - o realiach działań kardynała Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II, a problemem ahistoryczności czy rozmowy z prof. Dominiką Gardzińską-Żukowską - teologiem kultury z UKSW.

**** 

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z motorów przemian następujących w ostatnich dekadach XX wieku. Jako papież z kraju komunistycznego natchnął ruch "Solidarności" i przyczynił się do obalenia ładu komunistycznego w Europie Wschodniej; jako człowiek wywodzący się z wielokulturowej Rzeczpospolitej i świadek tragedii Holocaustu, kładł nacisk na dialog z wyznawcami innych religii i przesłanie pokoju; jako duchowny, który łączył posługę z działalnością akademicką, starał się dotrzeć do ludzi młodych i to do nich skierował swoje ostatnie słowa: "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję". 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"


oprac. rk  

Czytaj także

Działania komunistycznej bezpieki wobec kardynała Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 21:00
"Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kardynała Karola Wojtyły" - publikacja o tym tytule została wydana przez IPN już w 2009 roku, w serii "Niezłomni", poświęconej tym, którzy w sposób zdecydowany oparli się działaniom komunistycznej władzy, duchownym i świeckim, w tym Karolowi Wojtyle. Dlaczego dwudziestokilkuletni ksiądz, a następnie metropolita krakowski, był obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż "Twoja zguba w Rzymie" – wspomnienia o Janie Pawle II [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 09:20
"Polsko, twa zguba w Rzymie" – to słowa Juliusza Słowackiego, które przytoczył Święty Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. Nawiązała do nich Dorota Boniecka-Górny. Zapraszamy do wysłuchania reportażu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczny "Wieczór z historią". Wspomnienie o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 07:54
W związku z dwutygodniowym cyklem audycji "Wieczór z historią", Lech Makowiecki zaprosił słuchaczy na muzyczne wspomnienie o papieżu Polaku wcześniej. Jan Paweł II zmarł bowiem 2 kwietnia 2005 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 09:20
Dla profesora Andrzeja Zielińskiego Jan Paweł II był najlepszym nauczycielem. Prowadził i wciąż prowadzi go przez życie. Andrzej przyjechał na studia muzyczne do Krakowa, nikogo tam nie znał. Trafił do harcerstwa i tam poznał Karola Wojtyłę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady".
rozwiń zwiń