Polskie Radio

Eurowizja 2023. Rywale Polski z pierwszego półfinału [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 22:50
Szwecja, Norwegia, Izrael. Te kraje miały - według szacunkowych danych - największe szanse na awans do sobotniego finału w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Tak się też stało! Do ostatniego etapu zakwalifikowali się także wokaliści z Chorwacji, Mołdawii, Szwajcarii, Finlandii, Czech, Portugalii i Serbii. W pierwszym półfinale wystąpiło w sumie 15 reprezentacji, a tylko 10 najlepszych wykonawców pokaże swoje utwory podczas finałowej rozgrywki. Polska zaprezentuje się w Liverpoolu podczas drugiego półfinału, w najbliższy czwartek, 11 maja. Relacje ze wszystkich eurowizyjnych koncertów na stronach internetowych Polskiego Radia.  
Blanka Stajkow (w środku) z tancerkami występującymi razem z reprezentantką Polski podczas Eurowizji 2023.
Blanka Stajkow (w środku) z tancerkami występującymi razem z reprezentantką Polski podczas Eurowizji 2023. Foto: PAP / EPA/Borja Sanchez Trillo
  • Podczas pierwszego półfinału prezentowały się kolejno: Norwegia, Malta, Łotwa, Portugalia, Irlandia, Chorwacja, Szwajcaria, Izrael, Mołdawia, Serbia, Azerbejdżan, Czechy, Holandia i Finlandia. Do finału nie udało się zakwalifikować reprezentacjom Azerbejdżanu, Łotwy, Malty, Holandii i Irlandii. 
  • O wynikach obydwu półfinałów decydują telewidzowie z krajów, które biorą udział w danym koncercie oraz widzowie z Francji, Włoch i Niemiec. 
  • Półfinałowe koncerty prowadzą Alesha Dixon, Hannah Waddingham i Julija Sanina. 

Pierwszy półfinał odbył się 9 maja 2023 roku. Podczas koncertu możliwość głosowania mieli mieszkańcy krajów rywalizujących w tym półfinale, a także państw finalistów: Francji, Niemiec i Włoch. Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu telewidzów. Szansę na pokazanie się w sobotę straciło dziesięć państw. Podobnie będzie podczas drugiego półfinału, który odbędzie się w czwartek i rywalizować będzie w nim 16 krajów (odpadnie sześć z najmniejszą liczbą punktów od widzów). 

ZOBACZ TRANSMISJĘ PIERWSZEGO PÓŁFINAŁU:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest

TEKSTOWY ZAPIS TRANSMISJI ZNAJDZIESZ >> TUTAJ << 

Polska bierze udział w konkursie od 1994 roku, choć nie miała swojego reprezentanta w 2000, 2002, 2012 i 2013 roku oraz w 2020 roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa odwołano konkurs. W pierwszej dziesiątce ogólnego zestawienia (uwzględniającego łączną liczbę głosów widzów i jurorów) polscy artyści wystąpili trzykrotnie: Edyta Górniak w 1994 roku zajęła drugie miejsce, grupa Ich Troje w 2003 roku - siódme, i Michał Szpak w 2016 roku - ósme miejsce. Ubiegłoroczny reprezentant - Krystian Ochman - był dwunasty. 

ZOBACZ SKRÓT WSZYSTKICH POLSKICH WYSTĘPÓW W KONKURSIE PIOSENKI EUROWIZJI: 

Źródło: serwis YouTube.com / ESC Samuel 

Polska transmituje konkurs od 1991 roku. W całej historii Eurowizji Polska najwięcej głosów przyznała Ukrainie (157), Szwecji (106) i Norwegii (82), a najwięcej punktów otrzymała od Niemiec (76), Wielkiej Brytanii (58) i Austrii (52).

Polska reprezentantka w 2023 roku - kim jest Blanka? 

Blanka Stajkow reprezentuje Polskę w tegorocznym, 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu, który odbywa się w drugim tygodniu maja. Reprezentantka Polski wystąpi w drugim półfinale 11 maja 2023 i jeśli głosami widzów znajdzie się wśród 10 najlepszych spośród 16 uczestników, trafi do finału, który odbędzie się 13 maja

W czwartek, podczas drugiego półfinału, Blanka wykona taneczny utwór "Solo". Wokalistka jest córką Polki i Bułgara; w młodości trenowała disco dance oraz uczyła się w szkole muzycznej. Już jako 13-latka napisała swoją pierwszą piosenkę. Polska reprezentantka znalazła się w zestawieniu 20 eurowizyjnych piosenek, które były najczęściej odtwarzane w kwietniu na kanale Eurovision Song Contest: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest

Blanka ma całkiem sporo odtworzeń utworu w sieci, do czego również przyczynił się sam wybór piosenki i piosenkarki w polskich preselekcjach. Faworytem części polskiej publiczności był wokalista, który zajął drugą lokatę - Jann. Jego kompozycja znacznie różniła się od propozycji Blanki. Zamiast lekkiej, powtarzalnej frazy z nieskomplikowanym tekstem Jann zaproponował utwór, który był wieloelementowym widowiskiem. Jednak to Blanka ostatecznie wygrała, na co złożyły się również głosy jurorów. Nie wszyscy widzowie byli zadowoleni z takiego rozwiązania i apelowali o szczegółowe wyjaśnienia zarówno u przedstawicieli TVP, która organizowała polskie preselekcje do konkursu, jak i u głównych organizatorów konkursu - przedstawicieli Eurowizji - Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

To odbiło się również na wokalistce, która musiała mierzyć się z negatywnymi ocenami internautów. Jeszcze kilka tygodni temu, także według europejskich komentatorów, polska reprezentantka miała (jak szacowano) zająć w półfinale jedno z ostatnich miejsc. Teraz, po pierwszych próbach, Blanka (znów według prognoz) ma znaleźć się w pierwszej dziesiątce i awansować do finału

Czytaj także: 

Zarówno pierwszy, jak i drugi (z udziałem Blanki!) półfinał konkursu (we wtorek i czwartek) oraz finałowe, sobotnie starcie transmituje Telewizja Polska - od godz. 21 w kanałach TVP1 i TVP Polonia oraz na vod.tvp.pl, z komentarzem Aleksandra Sikory i Marka Sierockiego. Wszystkie koncerty Eurowizji można również śledzić na stronach internetowych Polskiego Radia.

ZOBACZ SKRÓT WSZYSTKICH UTWORÓW PIERWSZEGO PÓŁFINAŁU: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał konkursu - Eurovision Song Contest

Z nowym regulaminem 

Organizatorzy Eurowizji co kilka lat zmieniają regulamin głosowania. W tym roku również nastąpiła zmiana zasad: w obydwu półfinałach jurorzy oddają swoje głosy, ale te są brane pod uwagę wyłącznie podczas problemów technicznych z zebraniem i przekazaniem głosów widzów. Kolejną nowością są głosy przyznawane przez widzów z krajów, które nie biorą udziału w konkursie. Te punkty są jednak zliczane tak, jak głosy z jednego państwa (zarówno w półfinałach, jak i w finale; poprzez platformę www.esc.vote). 

Czytaj także: 

*** 

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest, w skrócie ESC, fr. Concours Eurovision de la Chanson) w tym roku odbędzie się w hali Liverpool Arena. W sumie wystąpi tam 37 krajów. Tym razem zabraknie reprezentantów Macedonii Północnej, Bułgarii i Czarnogóry, które zrezygnowały z tegorocznej rozgrywki. Z konkursu wykluczono też w ostatnich latach Rosję i Białoruś.

Współgospodarzem Eurowizji w 2023 roku jest, obok Wielkiej Brytanii, Ukraina, której reprezentant - zespół Kalush Orchestra - wygrał ubiegłoroczną edycję. Jednak ze względu na rosyjską inwazję Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała, że konkurs nie może odbyć się w tym kraju. Widowisko organizowane jest zatem w Wielkiej Brytanii, która ostatnio zajęła drugie miejsce w konkursie. 

Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union - EBU). Organizacja powstała w 1950 roku jako ciało skupiające publiczne stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w różnych krajach. Do EBU należą obecnie rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów. Polskimi członkami EBU są Polskie Radio i Telewizja Polska (od 1993 roku). 

oprac. rk 

Czytaj także

Ponad osiem milionów widzów. Rekordowy "Sylwester Marzeń" TVP

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 11:35
31 grudnia, w momencie najwyższej oglądalności, "Sylwestra Marzeń z Dwójką" obejrzało 8,3 mln widzów w TVP2 i TVP Polonia - informuje portal TVP.Info. Na zakopiańskich Krupówkach, na żywo, koncerty oglądało około 65 tys. widzów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bilety na finał Eurowizji wyprzedane w mniej niż godzinę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 18:45
Nie obyło się bez utrudnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2023. Blanka czarnym koniem wyścigu?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 08:00
Nowa choreografia, dodatkowe efekty specjalne i nieprezentowane wcześniej walory głosowe. To występ Blanki - polskiej reprezentantki na Eurowizji 2023 - podczas przedkonkursowych prób w Liverpoolu. Widzowie konkursu Eurowizji zobaczą półfinałowy występ Polski w czwartek 11 maja, podczas drugiego półfinału. Jeśli Blanka znajdzie się wśród dziesięciu najlepszych reprezentantów tego dnia, wystąpi również podczas finału, w sobotę 13 maja. 
rozwiń zwiń