Polskie Radio

Milion nowych mDowodów. Minister Cieszyński: to wynik tylko z pięciu dni

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 15:43
W ciągu zaledwie pięciu dni, z czego dwa to weekend, w którym zawsze ruch we wszystkich aplikacjach jest niższy. Osiągnęliśmy milion wydanych mDowodów - powiedział w czwartek minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Minister: w piątek została uruchomiona aplikacja mObywatel w nowej wersji
Minister: w piątek została uruchomiona aplikacja mObywatel w nowej wersjiFoto: A_B_C/Shutterstock & gov.pl

Minister przekazał, że w piątek została uruchomiona aplikacja mObywatel w nowej wersji.

- To jest wersja, który na pierwszy rzut oka nie zmienia zbyt dużo, ale jeżeli chodzi o jej funkcjonowanie to od strony technicznej, jest to bardzo duża rewolucja - dodał.

W ciągu zaledwie pięciu dni, z czego dwa to weekend, w którym zawsze ruch we wszystkich aplikacjach jest niższy, osiągnęliśmy milion wydanych mDowodów. Są one dostępne do wykorzystania w wielu sytuacjach życia codziennego, w których do tej pory ten dokument w telefonie nie był wykorzystywany - przekazał minister Cieszyński.

Praktyczne zastosowanie

Podkreślił, że przez ten czas odnotowano też 100 tys. użyć mDowodu na węźle krajowym. Wyjaśnił, że chodzi o to, że logując się do rządowych usług nie musimy już wpisywać loginu i hasła, tylko skanujemy QR kod na ekranie monitora.

- Takie logowanie trwa cztery razy krócej niż dotychczas i jest znacznie bardziej bezpieczne - wyjaśnił.

Przypomniał, że wszystkie urzędy w Polsce mają ustawowy obowiązek akceptowania mDowodu.

Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Czytaj także

Odcinek A1 darmowy w wakacyjne weekendy. Premier podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 12:30
Postanowiliśmy, aby autostrada między Toruniem a Gdańskiem była zwolniona z opłat podczas wakacyjnych weekendów - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja mObywatel zamiast dowodu osobistego. Rewolucyjna zmiana dla użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 17:00
Za tydzień wejdzie w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Od tej pory elektroniczny dokument tożsamości będzie traktowany tak samo jak jego plastikowa wersja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wchodzą w życie przepisy o aplikacji mObywatel. Tradycyjne dowody osobiste przejdą do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 08:00
Ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie. Oznacza to, że w niemal wszystkich sytuacjach formalnych na terenie Polski można posługiwać się elektronicznymi danymi, aby potwierdzić tożsamość. Przepisy zrównują cyfrowy dowód dostępny w mObywatelu z tradycyjnym dowodem osobistym.
rozwiń zwiń