Polskie Radio

Gala oscarowa 2024 w portalu Polskiego Radia i na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 18:00
Program 1 Polskiego Radia zaprasza na specjalną audycję "Noc oscarowa" poświęconą gali wręczenia najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Gośćmi Martyny Podolskiej i Pawła Sztompkego będą znawcy świata kina. Początek emisji z niedzieli na poniedziałek, tuż po północy.
Studio Programu 1 Polskiego Radia
Studio Programu 1 Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
  • Oscary 2024 zostaną przyznane podczas 96. z kolei gali oscarowej. Jej przebieg można śledzić w noc z niedzieli na poniedziałek na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz na stronach Polskiego Radia. 
  • Relacje z Gali w Dolby Theatre w Los Angeles, prowadzonej przez Jimmy'ego Kimmela, można śledzić w niedzielny wieczór w portalu polskieradio.pl już od godziny 23, a w radiowej Jedynce tuż po północy
  • Nominacje do Oscarów zostały ogłoszone 23 stycznia 2024 roku. Najwięcej otrzymały ich Oppenheimer (aż 13), Biedne istoty (11) i Czas krwawego księżyca (10 nominacji).

O przebiegu 96. gali wręczenia Oscarów w studiu radiowej Jedynki rozmawiać będą: kostiumografka Małgorzata Karpiuk ("Strefa interesów"), dekoratorka, scenografka Joanna Kuś ("Strefa interesów"), producent filmowy Leszek Bodzak (producent filmu "Boże ciało" nominowanego do Oscarów w 2020 roku oraz "Żeby nie było śladów", czyli polskiego kandydata do Oscarów w 2022 roku), reżyser filmowy Paweł Maślona (reżyser filmu "Kos", "Atak paniki"), reżyser filmowy Bodo Kox, reżyser teatralny i znawca kina Piotr Ratajczak, krytycy filmowi Krzysztof Kwiatkowski oraz Marcin Radomski. W audycji pojawią się także relacje Jana Pachlowskiego prosto ze Stanów Zjednoczonych. 

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek w hollywoodzkim Dolby Theatre odbędzie się jedna z najważniejszych ceremonii wręczenia nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W tym roku najwięcej nominacji bo aż trzynaście otrzymał film "Oppenheimer" Christophera Nolana, który przedstawia losy twórcy bomby atomowej. Tuż za nim z 11 nominacjami znalazły się "Biedne istoty" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone w roli głównej oraz "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese, który otrzymał 10 nominacji. Z kolei "Barbie" Grety Gerwing ubiega się o osiem statuetek, a "Maestro" Bradleya Coopera o siedem. Podczas ceremonii rozdania Oskarów nie zabraknie także brytyjsko-polsko-amerykańskiej koprodukcji "Strefa interesów" Jonathana Glazera, która została dostrzeżona w pięciu kategoriach. 

O tegorocznej gali oscarowej i o nominowanych twórcach filmów przeczytasz TUTAJ

mat. pras. / oprac. rk 

Czytaj także

Oscary 2024. Kto ma największą szansę na statuetkę? Ten film otrzymał aż 13 nominacji

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 13:41
96. ceremonia wręczenia Oscarów już w niedzielę, 10 marca. "Oppenheimer" Christophera Nolana - z 13 nominacjami - został liderem wyścigu. 11 nominacji trafiło do "Biednych istot" Yorgosa Lanthimosa, a 10 do "Czasu krwawego księżyca" Martina Scorsese. Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera ma szanse na pięć nagród.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2024. 96. ceremonia wręczenia Oscarów - kiedy i gdzie oglądać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 21:50
Laureatów Oscarów poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek, z 10 na 11 marca. Wręczenie statuetek odbędzie się podczas gali w hollywoodzkim Dolby Theatre.
rozwiń zwiń