Polskie Radio

Eurowizja 2024. Holandia wykluczona z rozgrywki. Piosenkarz Joost Klein zdyskwalifikowany!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 13:10
Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
Eurowizja 2024 bez Holandii. Joost Klein nie zaśpiewa podczas finału konkursu. Holandia wykluczona z Eurowizji przez EBU
Eurowizja 2024 bez Holandii. Joost Klein nie zaśpiewa podczas finału konkursu. Holandia wykluczona z Eurowizji przez EBUFoto: Jessica Gow/TT/PAP/EPA
  • Nie 26, lecz 25 utworów walczyło o miano najpopularniejszej piosenki Eurowizji 2024. Zabrakło piosenki "Europapa", którą wykonywał Joost Klein. 
  • Zawodnik reprezentujący Holandię został wykluczony po kierowaniu gróźb karalnych wobec dziennikarki. Żaden inny reprezentant nie zastąpił go w finale. Tak zdecydowali organizatorzy (EBU- Europejska Unia Nadawców). 

W komunikacie EBU (Europejskiej Unii Nadawców) czytamy, że "szwedzka policja wszczęła postępowanie po zawiadomieniu złożonym przez jedną z kobiet pracujących przy organizacji koncertu". Do nieprawidłowości miało dojść po czwartkowym półfinałowym występie. Joost Klein miał użyć przemocy wobec pracowniczki produkcji wydarzenia. "Choć postępowanie się toczy, nie byłoby odpowiednie, gdyby muzyk nadal startował w konkursie. Chcemy jasno zaznaczyć, że w przeciwieństwie do informacji medialnych i spekulacji w mediach społecznościowych, sytuacja nie dotyczy innego uczestnika konkursu lub członka innej delegacji" - czytamy w oświadczeniu organizatorów. 

Kto pod kim dołki kopie... 

Joost Klein, reprezentant Holandii na Eurowizji 2024, już wcześniej wyrażał niezadowolenie z powodu udziału Izraela w konkursie. Głośny tego wyraz dawała też m.in. belgijska telewizja, która przed występem tego kraju wyemitowała planszę: "Potępiamy łamanie praw człowieka przez państwo Izrael. Co więcej, państwo Izrael niszczy wolność prasy. Dlatego wstrzymujemy na chwilę obraz. #ZawiesićBroń #StopLudobójstwu". Reprezentant Belgii, mimo typowania do grona faworytów, nie awansował z półfinału; jego piosenka nie znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych propozycji. 

Swoją dezaprobatę pokazała też podczas konferencji po drugim półfinale reprezentantka Grecji. Podczas odpowiadania na pytania dziennikarzy przez wokalistkę z Izraela, Greczynka oscentacyjnie ziewała i przewracała oczami. Marina Satti, która reprezentuje Grecję, to 38-letnia atenka, której ojciec pochodzi z Sudanu. Z kolei jeden z polskich dziennikarzy podczas wspomnianej konferencji zapytał reprezentantkę Izraela, 21-letnią Eden Golan, czy nie ma wrażenia, że przez udział jej reprezentacji w konkursie wszyscy czują się mniej bezpiecznie. Organizatorzy od razu skomentowali to pytanie stwierdzeniem, że wokalistka nie musi na nie odpowiadać. Tu również oponował reprezentant Holandii Joost Klein, domagając się usłyszenia odpowiedzi. Dodajmy, podczas konferencji po drugim półfinale reprezentant Holandii siedział obok reprezentantki Izraela. Często zakrywał głowę flagą swojego kraju, pokazując dezaprobatę. Obydwa kraje miały też występować zaraz po sobie: Holandia jako piąta, a Izrael jako szósty w wielkim finale. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision.tv 

Pierwsze oznaki 

Holandia była wymieniana w gronie faworytów do zwycięstwa, a wczoraj (w piątek) reprezentant został odsunięty od wykonania piosenki podczas prób generalnych przed sobotnim finałem konkursu. W sobotnie popołudnie, po przeanalizowaniu sytuacji, do której miało dojść po czwartkowym półfinale, EBU definitywnie wykluczyła niderlandzkiego wokalistę z konkursu. "Utrzymujemy politykę zero tolerancji w sprawie nieprawidłowych zachowań na naszym koncercie i chcemy, aby było to bezpieczne miejsce dla pracowników i obsługi Konkursu. W tym świetle zachowanie Joosta Kleina stanowi złamanie zasad Konkursu. Wielki Finał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się przy udziale 25 uczestników" - podano w komunikacie. Wcześniej Joost Klein usunął ze swoich mediów społecznościowych nagrania z jego udziału w Eurowizji. 

 

Szwedzkie służby podają, że po czwartkowym półfinale nie doszło do fizycznej napaści, ale do gróźb słownych. Jak podaje dziennik "Sky News", holenderski wokalista został przesłuchany jeszcze w czwartek. Dochodzenie policji zostało zakończone i zostało skierowane do prokuratury. Europejska Unia Nadawców badała incydent od piątku. 

W wyniku zamieszania zainteresowanie piosenką i noty Izraela poszybowały w górę i rosną w rankingach bukmacherów: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision.tv 

oprac. rk

mpkor

Czytaj także

Eurowizja 2024 w Malmö pełna emocji. Drugi półfinał - wyniki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 15:30
Z drugiego półfinału Eurowizji 2024 przeszły reprezentacje (podane w kolejności losowej): Łotwy, Austrii, Holandii, Norwegii, Izraela, Grecji , Estonii, Szwajcarii, Gruzji i Armenii. Reprezentacje tych krajów zobaczymy jeszcze w sobotnim finale. Odpadły z dalszej walki: Malta, Albania, Czechy, Dania, San Marino i Belgia. Szczegółowe wyniki głosów widzów z pierwszego i drugiego półfinału poznamy dopiero po sobotnim finale Eurowizji 2024.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 14:00
26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Wielki finał - gdzie oglądać? Jak głosować? Kto wystąpi? Wszyscy wykonawcy Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 15:00
Za nami wszystkie finałowe prezentacje podczas Eurowizji 2024. Poniżej wszystkie propozycje ostatniego koncertu 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Kto ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2024? Sprawdź wszystkie utwory prezentowane w finale konkursu! 
rozwiń zwiń