Polskie Radio

Eurowizja 2024. Szwajcaria wygrała konkurs. Finałowy koncert Eurowizji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 16:30
Sporo emocji towarzyszyło 68. Konkursowi Piosenki Eurowizji. W finałowym koncercie zaprezentowano 25 piosenek, choć kilka godzin przed koncertem była mowa o rywalizacji 26 utworów. Stało się tak po zdyskwalifikowaniu holenderskiego wokalisty Joosta Kleina. Ostatecznie najwięcej głosów (po zsumowaniu punktów od jurorów i widzów) uzyskała Szwajcaria. Za nią znalazły się Chorwacja i Ukraina. 
Szwajcarzy kibicują Nemo - swojemu reprezentantowi podczas 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malm. Nemo wygrał konkurs, a w rodzinnym mieście wokalisty uroczyście oglądano transmisję finału Eurowizji
Szwajcarzy kibicują Nemo - swojemu reprezentantowi podczas 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Nemo wygrał konkurs, a w rodzinnym mieście wokalisty uroczyście oglądano transmisję finału EurowizjiFoto: Adrian Reusser / PAP / EPA
  • 68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w szwedzkim Malmo. To siódmy eurowizyjny konkurs, który był organizowany w Szwecji. Kolejny finał w Szwajcarii! To dzięki wokaliście Nemo, który wygrał Eurowizję 2024. 
  • Polska odpadła z rozgrywki po pierwszym półfinale. Naszą tegoroczną reprezentantką była Luna.  
  • Transmisję finałowego koncertu Eurowizji 2024 można było śledzić na stronach Polskiego Radia. Poniżej okno z zapisem wideo. 

>> Wszystkie prezentowane piosenki podczas Eurowizji 2024 znajdziesz TUTAJ << 

 

Szczegółowe wyniki i sylwetka zwycięzcy - TUTAJ

ZAPIS TRANSMISJI WIELKIEGO FINAŁU EUROWIZJI 2024 ZOBACZYSZ TUTAJ:

 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Eurovision.tv  

 

Spore emocje podczas tegorocznej Eurowizji wzbudzał udział Izraela w rozgrywce. Część krajowych delegacji wyrażała protesty z powodu udziału w konkursie kraju, który toczy działania wojenne. Belgijska państwowa telewizja nadała nawet przed drugim półfinałem Eurowizji (w którym obok Belgii rywalizował też Izrael) planszę o niezgodzie nadawcy na promowanie Izraela. Swoją dezaprobatę w wywiadach wyraziła też m.in. wokalistka z Irlandii czy wspomniany już reprezentant Holandii. Więcej o sprawie Joosta Kleina piszemy TUTAJ. Reprezentantka Grecji oraz reprezentanci Irlandii i Szwajcarii wyrazili swój sprzeciw przez niestawienie się dziś na ostatniej paradzie flag wszystkich uczestników Eurowizji 2024. Z kolei tegoroczna reprezentantka Albanii zwróciła się do przedstawicieli Europejskiej Unii Nadawców z apelem o przywrócenie Holandii w konkursie: "Zostało za mało czasu, by wyjaśniać tę sprawę i na podejmowanie oficjalnego stanowiska. Nie powinien być za to karany. Nie o to chodzi w jedności" - napisała Besa. Rezygnacji Izraela w tegorocznej rozgrywce coraz głośniej domaga się za to Bambie Thug z Irlandii, po tym, jak komentator izraelskiej telewizji określił irlandzką reprezentację "najstraszniejszym, co dzisiaj widzowie zobaczą". 

Występy gwiazd z poprzednich edycji towarzyszą w tym roku Eurowizji. Ci prezentowali się podczas koncertów półfinałowych i na innych występach w szwedzkim Malmo. Eurowizji towarzyszą występy gwiazd z poprzednich edycji. Artyści prezentowali się podczas koncertów półfinałowych i na innych występach w szwedzkim Malmo.
 

Przypomnijmy, to nie pierwsze zmiany w scenariuszach koncertów Eurowizji. Osiem lat temu, w 2016 roku, za niespłacane długi wobec Europejskiej Unii Nadawców z rozgrywki wycofano Rumunię. W latach 70. ubiegłego wieku z konkursu wycofywała się Malta i Francja (ta ostatnia z racji żałoby narodowej po śmierci prezydenta Georgesa Pompidou, którego pogrzeb odbywał się w dzień finału Eurowizji. Z kolei z powodu rocznicy śmierci Josipa Broza-Tito Jugosławia wycofała się z udziału w konkursie w 1985 roku).  

Z rywalizacji z Izraelem zrezygnowały również w latach 70. Tunezja i Turcja. Kiedy w 1980 roku Izrael nie brał udziału w konkursie, wówczas do rywalizacji przystąpiło Maroko. Poza tym finałem nigdy już Maroko nie występowało w Eurowizji (kraj zajął wówczas przedostanie miejsce). Z kolei w 2005 roku miała zadebiutować wokalistka z Libanu, ale tamtejszy publiczny nadawca zastrzegł, że nie pokaże występu "wrogiego" Izraela. To jednak wbrew regulaminowi, bo nie można cenzurować eurowizyjnych koncertów. Możliwe są jedynie przerwy w emisji (na przykład na reklamy) w ściśle określonych momentach.  

Złamanie regulaminu zarzucono z kolei reprezentantowi Cypru w 1988 roku, kiedy okazało się, że proponowaną piosenkę przedstawiał w krajowych preselekcjach już kilka lat wcześniej. Plagiat zarzucono Cyprowi także w 2005 roku i wówczas również Cypryjczycy nie przedstawili piosenki w finale Eurowizji. 

W 2006 roku doszło też do nieporozumień przy wyborze reprezentanta Serbii i Czarnogóry (wówczas jako jedno państwo), gdzie konflikt polegał na wyborze Serba lub Czarnogórca, i w rezultacie podczas finału kraj tylko oddawał głosy na pozostałych zawodników. 

Z kolei z powodów agitacji politycznych w tekstach piosenek w 2009 roku wycofano gruziński utwór grupy Stefane & 3G "We Don't Wanna Put In", a w 2021 roku wycofano dwie piosenki białoruskiej grupy Galasy ZMesta, którym również zarzucono zaangażowanie polityczne. W 2016 roku, kiedy finał Eurowizji odbywał się w Kijowie, rosyjska piosenkarka Julija Samojłowa otrzymała zakaz wjazdu na teren Ukrainy na okres trzech lat (po inwazji Rosji na Krym). Wzięła udział w kolejnym finale, który odbywał się w Lizbonie. 

W lutym 2022 roku zdyskwalifikowana z udziału w konkursie została Rosja, w związku z wkroczeniem wojsk na Ukrainę. Następnego dnia Rosja wystąpiła z EBU, co uniemożliwia krajowi dalsze uczestnictwo i transmisję konkursów. 

 

oprac. rk 

kormp

Czytaj także

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 14:00
26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Wielki finał - gdzie oglądać? Jak głosować? Kto wystąpi? Wszyscy wykonawcy Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 15:00
Za nami wszystkie finałowe prezentacje podczas Eurowizji 2024. Poniżej wszystkie propozycje ostatniego koncertu 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö. Kto ma największe szanse na wygraną Eurowizji 2024? Sprawdź wszystkie utwory prezentowane w finale konkursu! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Holandia wykluczona z rozgrywki. Piosenkarz Joost Klein zdyskwalifikowany!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 13:10
Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
rozwiń zwiń