Polskie Radio

Eurowizja 2024. Szczegółowe wyniki - głosowanie publiczności i komisji jurorskich

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 13:45
Jak głosowało polskie jury na Eurowizji 2024? Na kogo postawili polscy widzowie? W finale Eurowizji 2024 wygrała Szwajcaria. Stało się tak po zliczeniu głosów jurorów i widzów ze wszystkich krajów, które brały udział w konkursie. U jurorów z dużą przewagą wygrał Nemo ze Szwajcarii - niemal w każdej krajowej komisji jurorskiej (w sumie 365 punktów; na drugim miejscu Francja z 218 punktami). Jednak tylko w głosowaniu publiczności wygrałaby Chorwacja, a tuż za nią znalazł się Izrael. Z kolei polska piosenka ("The Tower" Luny) okazała się 12. na 15 krajów w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
U polskich jurorów również zwyciężyła Szwajcaria, a u polskich widzów Nemo ze Szwajcarii zajął trzecią lokatę. Wyżej polscy widzowie ocenili Ukrainę i Chorwację
U polskich jurorów również zwyciężyła Szwajcaria, a u polskich widzów Nemo ze Szwajcarii zajął trzecią lokatę. Wyżej polscy widzowie ocenili Ukrainę i ChorwacjęFoto: Jessica Gow/TT/PAP/EPA
  • Eurowizja 2025 odbędzie się w Szwajcarii, dzięki wygranej Nemo dla tego kraju. Piosenka "The Code" zwyciężyła w głosowaniu jurorskim oraz po zliczeniu głosów jurorów i widzów (w stosunku 50:50 proc.). Gdyby brać pod uwagę tylko głosy widzów, szwajcarska propozycja byłaby dopiero piąta! Publiczność ze wszystkich krajów największą liczbą głosów obdarzyła Chorwację, drugi był Izrael, a trzecia Ukraina. 
  • Szwajcaria uzyskała w sumie 591 punktów (po przeliczeniu głosów jurorów z poszczególnych krajów i głosów publiczności). Druga w kolejności Chorwacja zebrała 547 głosów. Trzecia - Ukraina - 453 głosy. Na czwartej pozycji znalazła się Francja (z 445 głosami), a na piątym miejscu Izrael, głównie głosami publiczności (w sumie 375 głosów, 323 od widzów). 
  • Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: na szóstym miejscu Irlandia (278), na siódmym Włochy (268), na ósmym Armenia (183), na dziewiątym Szwecja (174) i na dziesiątym Portugalia (152). 
  • Polska piosenka Luny ("The Tower") zajęła w półfinale 12. miejsce, a tylko dziesięć najlepiej ocenianych utworów awansowało do finału. 
  • Obydwa półfinały oraz finałową rozgrywkę można było oglądać na stronach Polskiego Radia. 

Polska propozycja była 12. na 15 krajów w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. Luna uzyskała 35 punktów w przeliczeniu głosów widzów we wtorkowym koncercie (7 maja 2024 roku). Na 11. miejscu znalazła się Australia z wynikiem 41 głosów. Awansowała dopiero dziesiąta Serbia z wynikiem 47 punktów. Pierwsza trójka z pierwszego półfinału to: Chorwacja (z wynikiem 177 punktów), Ukraina (ze 173 punktami) i Irlandia (124 punkty). Czwartą lokatę zajęła Litwa (ze 119 punktami) i Luksemburg (ze 117 punktami). Kolejne miejsca zajęły: Cypr (67 punktów), Finlandia (59 punktów), Portugalia (58 punktów) i Słowenia (51 punktów). 

>> ZAPIS WIDEO PIERWSZEGO PÓŁFINAŁU EUROWIZJI 2024 << 

Drugi rzut

W drugim półfinale zwyciężyły: Izrael (ze 194 punktami), Holandia (ze 182 punktami) i Armenia (ze 137 punktami). Dopiero czwarta w czwartkowym półfinale była Szwajcaria (132 punkty), a piąta - Grecja (86 punktów). Na szóstym miejscu po czwartkowym koncercie znalazła się Estonia (79 punktów), na siódmym - Łotwa (72 punkty), na ósmym - Gruzja (54 punkty), na dziewiątym - Austria (46 punktów), a pierwszą dziesiątkę zamknęła Norwegia (z 43 punktami). Jedenaste (niepremiowane awansem do finału) były Czechy (38 punktów), a tuż za nimi Dania (36 punktów). 

>> ZAPIS WIDEO DRUGIEGO PÓŁFINAŁU EUROWIZJI 2024 << 

 

Sobotnia rozgrywka

Przypomnijmy, w półfinałach głosowali wyłącznie widzowie! Gdyby brać pod uwagę tylko głosy widzów, pierwszą piątką w finale byłyby: na pierwszym miejscu Chorwacja z 337 punktami, na drugim - Izrael z 323 punktami, na trzecim - Ukraina z 307 punktami, na czwartym - Francja z 227 punktami i na piątym miejscu Szwajcaria z 226 punktami. 

W finale pierwsza piątka według krajowych komisji jurorskich to: Szwajcaria (365 punktów), na drugim miejscu - Francja (218 punktów), na trzecim - Chorwacja (210 punktów), na czwartym - Włochy (164 punkty) i na piątym - Ukraina (146 punktów). Szwajcaria wygrała zatem głównie dzięki głosom jurorskim. Jurorzy z kolei nie docenili Izraela, który u samych telewidzów byłby drugi, a u jurorów był dwunasty. 

 

>> ZAPIS WIDEO FINAŁU EUROWIZJI 2024 <<

Eurowizja 2024: kto w polskiej komisji jurorskiej? 

W skład komisji jurorskiej w Warszawie weszli: Monika Wydrzyńska, Natalia Zastępa, Filip Sojka, Marek Sierocki, Łukasz Pieter. Czworo z nich na pierwszym miejscu postawiło na Szwajcarię, a jedna osoba była za Chorwacją. Przypomnijmy, ich głosy łącznie przedstawiały się następująco: 12 punktów dla Szwajcarii, 10 punktów dla Ukrainy, 8 punktów dla Chorwacji, 7 punktów dla Włoch, 6 punktów dla Portugalii, 5 punktów dla Szwecji, 4 punkty dla Niemiec, 3 punkty dla Francji, 2 punkty dla Łotwy i 1 punkt dla Irlandii. 

>> Pierwsze wyniki i sylwetka zwycięzcy - TUTAJ <<

Eurowizja 2024: jak głosowali polscy widzowie? 

Polska publiczność "dwunastką" doceniła Ukrainę, a drugi wynik - 10 punktów - przyznała Chorwacji. Podium zamyka - z 8 punktami - Szwajcaria. 7 punktów widzowie z Polski dali francuskiej piosence, a 6 punktów - propozycji z Irlandii. 5 punktów od polskich widzów powędrowało do Izraela, 4 do Włoch, a 3 na Litwę. Szwecja dostała od polskich widzów 2 punkty, a Finlandia - 1 punkt. 

>> Wszystkie prezentowane utwory podczas finału Eurowizji 2024 - TUTAJ <<  

 

Eurowizja 2024 zakończyła się ogólnym wynikiem: 1. miejsce – Szwajcaria (591 punktów), 2. miejsce – Chorwacja (547 punktów) i 3. miejsce – Ukraina (453 punkty). Zwycięska piosenka "The Code" powstała niemal rok temu na obozie dla twórców muzyki (tzw. music camp), a wśród jej producentów są Polacy, m.in. Wojciech Kostrzewa i Nikodem Milewski. 

Szwajcarska publiczność dopingująca Nemo. To dzięki jego piosence "The Code" Szwajcarzy będą organizatorami kolejnego konkursu, w przyszłym roku. Warto dodać, że przy tworzeniu utworu brało udział też dwóch Polaków. Szwajcarska publiczność dopingująca Nemo. To dzięki jego piosence "The Code" Szwajcarzy będą organizatorami kolejnego konkursu, w przyszłym roku. 
  • 68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w szwedzkim Malmo. To siódmy eurowizyjny konkurs, który był organizowany w Szwecji. Kolejny finał w Szwajcarii! To dzięki wokaliście Nemo, który wygrał Eurowizję 2024. 
  • Polska odpadła z rozgrywki po pierwszym półfinale. Naszą tegoroczną reprezentantką była Luna.  

oprac. rk 

kormp

Czytaj także

Eurowizja 2024. Holandia wykluczona z rozgrywki. Piosenkarz Joost Klein zdyskwalifikowany!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 13:10
Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Szwajcaria wygrała konkurs. Finałowy koncert Eurowizji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 16:30
Sporo emocji towarzyszyło 68. Konkursowi Piosenki Eurowizji. W finałowym koncercie zaprezentowano 25 piosenek, choć kilka godzin przed koncertem była mowa o rywalizacji 26 utworów. Stało się tak po zdyskwalifikowaniu holenderskiego wokalisty Joosta Kleina. Ostatecznie najwięcej głosów (po zsumowaniu punktów od jurorów i widzów) uzyskała Szwajcaria. Za nią znalazły się Chorwacja i Ukraina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eurowizja 2024. Zwycięzcą Szwajcaria! Nemo tryumfuje

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 00:50
Już w głosowaniu jurorów, które przedstawiano w pierwszej kolejności, zwyciężyła Szwajcaria. Po zliczeniu głosów publiczności również szwajcarski wokalista Nemo okazał się niezastąpiony. Ostatecznie druga w zestawieniu znalazła się Chorwacja, a za nią Ukraina. 
rozwiń zwiń