Polskie Radio

Polska poza finałem konkursu Eurowizji 2021

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 23:01
Rafał Brzozowski z piosenką "The Ride" nie przeszedł do sobotniego finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Był poza pierwszą dziesiątką spośród siedemnastu propozycji w drugim, czwartkowym półfinale. Doceniono wtedy muzyków z Grecji, Islandii, Serbii, Albanii, Portugalii, Finlandii, Mołdawii, Bułgarii, ze Szwajcarii oraz z San Marino. Do finału nie przeszli - poza Polską: Austria, Estonia, Czechy, Gruzja, Dania i Łotwa. 
Rafał Brzozowski w studiu Jedynki
Rafał Brzozowski w studiu Jedynki Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Piosenka "The Ride" została wydana 12 marca 2021 roku, a jej autorami są Thomas Karlsson, Clara Rubensson, Johan Mauritzson i Joakim Övrenius, który odpowiadał również za jej produkcję. Dyrektorem artystycznym wideoklipu i występu scenicznego był Mikołaj Dobrowolski, choreografię stworzył Agustin Egurrola, a wideo wyreżyserował Pascal Pawliszewski. 


YouTube.com - oficjalny kanał konkursu / występ w drugim półfinale Rafała Brzozowskiego (jako: Rafal) 


W sobotnim finale konkursu powalczy 26 utworów: 10 z pierwszego - i 10 z drugiego półfinału, 5 piosenek reprezentantów tak zwanej "Wielkiej Piątki" (do 2011 roku - Wielkiej Czwórki), czyli krajów płacących największe składki członkowskie na rzecz EBU (tj. Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy (od 2011) oraz reprezentant gospodarza (Holandii - poprzedniego zwycięzcy konkursu). 

Wśród faworytów do zwycięstwa wymienia się w tym roku reprezentantki Malty (Destiny z utworem "Je me casse"), Francji (Barbara Pravi z utworem "Voilà), Cypru (Elena Tsangrinu z piosenką "El Diablo"), reprezentantów Litwy (The Roop z piosenką "Discoteque") oraz reprezentanta Szwajcarii (Gjon’s Tears z utworem "Tout l'Univers"). To wyniki z corocznego (od 2007 roku) głosowania oddziałów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE), które zrzesza 44 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji.  

Rafał Brzozowski z piosenką "The Ride" podczas jednej z prezentacji #PrePartyES21 / YouTube.com - serwis eurovision-spain.com (wersja akustyczna) 


65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się 18, 20 i 22 maja 2021 w hali Ahoy w Rotterdamie. Koncerty organizuje Europejska Unia Nadawców oraz niderlandzcy nadawcy publiczni: AVROTROS, Nederlandse Omroep Stichting (NOS) oraz Nederlandse Publieke Omroep (NPO). To piąty konkurs, który odbywa się w Holandii. 

Holenderska telewizja otrzymała prawa do organizacji tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji po konkursie w 2019, dzięki wygranej Duncana Laurence'a. Nadawca początkowo miał zorganizować konkurs w 2020 roku; został on jednak odwołany z powodu pandemii COVID-19. 

Do udziału w konkursie w 2021 roku zgłosiło się w sumie 41 państw. Do konkursu powróciły dwa kraje, które nie uczestniczyły w 2019 roku: Ukraina i Bułgaria, a z tegorocznego konkursu wycofały się Węgry i Czarnogóra. Już po publikacji oficjalnej listy uczestników z konkursu wycofała się również Armenia (skonfliktowana z Azerbejdżanem i w związku z eskalacją konfliktu o Górski Karabach), a Białoruś została zdyskwalifikowana (za zgłoszenie piosenki "niezgodnej z niepolitycznym charakterem konkursu")

W pierwszym półfinale (we wtorek) do finału przeszli reprezentanci Litwy, Rosji, Szwecji, Cypru, Norwegii, Belgii, Izraela, Azerbejdżanu, Ukrainy i Malty. Z walki w finale odpadli wtedy reprezentanci: Słowenii, Macedonii Północnej, Irlandii, Chorwacji, Rumunii i Australii.  


oprac. rk 

Czytaj także

Rafał Brzozowski na Eurowizji 2021. "Wziąłem na siebie sporą odpowiedzialność"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 16:42
Rafał Brzozowski będzie reprezentował Polskę podczas tegorocznej Eurowizji w Rotterdamie. - Jestem dobrej myśli. Piosenka "The Ride" ma szansę spodobać się szerszej publiczności w Europie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Brzozowski. Jak wyglądają jego przygotowania do tego prestiżowego konkursu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Brzozowski: przed nami kolejne próbne występy przed Eurowizją

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 16:30
Reprezentantem Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji został Rafał Brzozowski, który wykona utwór "The Ride". Artysta 10 maja br. po raz pierwszy zaprezentował się na eurowizyjnej scenie w Rotterdamie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus w polskiej delegacji na Eurowizję. Polaków nie będzie na ceremonii otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 19:45
W polskiej delegacji na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji stwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował w sobotę organizator tego wydarzenia, Europejska Unia Nadawców. Cała delegacja, łącznie z polskim kandydatem Rafałem Brzozowskim, nie będzie mogła tym samym uczestniczyć w niedzielnej ceremonii otwarcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy w stanie zrobić światowej klasy show". Rafał Brzozowski o Eurowizji

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 17:05
Już w tę sobotę odbędzie się wielki finał Eurowizji 2021. - Traktuję to jako największą przygodę mojego życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Brzozowski, który w Rotterdamie wystąpi z utworem "The Ride". Artysta czeka jeszcze na wyniki testów na COVID-19. Powód? W polskiej delegacji stwierdzono zakażenie koronawirusem.
rozwiń zwiń