Polskie Radio

Literatura, muzyka i konkursy na Dzień Dziecka - Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 18:30
Dzień Dziecka - czego warto nauczyć się od dzieci, o dziecięcych marzeniach i jak dzieci chciałyby, aby wyglądał ich świat. Także o tym, że dlaczego ze zdolnych dzieci wyrastają niezdolni dorośli i co zrobić, żeby to zmienić. Poza tym - o nowej fali w kobiecych szachach. Sportowe emocje zapewnią również relacje z Piłkarskiej Ligii Narodów, z meczu Polska-Walia. Zapraszamy!
Najmłodsi słuchacze w studiu Polskiego Radia Dzieciom.
Najmłodsi słuchacze w studiu Polskiego Radia Dzieciom. Foto: Polskie Radio
logo


Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz 

W audycji m.in. o tym, że dlaczego ze zdolnych dzieci wyrastają niezdolni dorośli? Co zrobić, żeby to zmienić? O tym w rozmowie z Przemysławem Staroniem. Poza tym o projekcie "Talentowskaz" - rzecznika dla uczniów szkół średnich. Rzecznik Praw Dziecka rozpoczął w szkołach w Brzezinach (woj. łódzkie) cykl ogólnopolskich warsztatów, które pomogą młodym ludziom uwierzyć w siebie, odnaleźć talenty i siłę, aby najbliższa przyszłość była dla nich nadzieją i szansą, a nie obawą. Goście specjalni na żywo: Benio i Kornelka - w audycji wyjaśnienie kim są, czym zajmują się kiedy nie układają zagadek. 

Także o nowej płycie Narodowego Centrum Kultury "Niezapominajki" z wierszami Marii Konopnickiej, z muzyką Janusza Strobla, w wykonaniu Nuli Stankiewicz. Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z przypadającą rocznicą urodzin Marii Konopnickiej (23.05.), patronki roku 2022. Płyta dla najmłodszych i ich rodziców. Premiera płyty w Dniu Dziecka. Ponadto: "Poradnik językowy", konkursy, słuchowisko oraz kolejne propozycje lektur do "Lata z Radiem".

w godzinach 18.00-20.00 - Piłkarska Liga Narodów / relacje z meczu Polska-Walia

19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska 

W tym roku mija 180 lat od narodzin jednej z największych pisarek polskiej literatury. Maria Konopnicka przyszła na świat w Suwałkach w 1842 roku. Jej wiersze uwielbiają kolejne pokolenia dzieci, z chęcią wracają do nich również dorośli czytelnicy. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury ukazuje się płyta z wierszami Konopnickiej. Muzykę na "Niezapominajki" napisał Janusz Strobel, teksty śpiewa Nula Stankiewicz. Premiera albumu zapowiedziana jest na 1 czerwca, czyli… Dzień Dziecka!

Poza tym - o atrakcyjnych miejscach dla dzieci w Polsce - Muzeum Klocków, Muzeum Zabawek i Magiczne Ogrody.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska 

* Troska i życzliwość - wychowanie według Marii Grzegorzewskiej. Wizjonerka i pionierka polskiej pedagogiki specjalnej zwracała uwagę na relacje uczeń - nauczyciel i określała zadania wychowawcy. W pracy dydaktycznej przyświecała jej idea "Daj siebie innym". Własnym przykładem i zaangażowaniem pokazywała jak przełamywać bariery niepełnosprawności już na przełomie XIX i XX wieku. O patronce Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która w tym roku obchodzi stulecie założenia opowie prof. Jacek Kulbaka z APS.

* Historia ogródków jordanowskich. Dzisiejsze place zabaw dla dzieci, niegdyś popularne jordanki miały swój początek w Krakowie. Pomysłodawcą i założycielem był dr Henryk Jordan, jego idea polegała na stworzeniu przestrzeni wypoczynku i rozrywki oraz warunków sprzyjających rozwojowi społecznemu, fizycznemu i psychicznemu dzieci. Były w nich miejsca do zabaw zespołowych i sprawnościowych, ale również części tematyczne. Obok boisk i basenów budowano pawilony i sale do zabaw czy zajęć świetlicowych. O tym dr Anna Majdecka-Strzeżek, architekt krajobrazu.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 31.05 "Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką" Anatola France'a.

Przekład Jan Sten, adaptacja Bożena Albrecht, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Jacek Kacperek. Wystąpili m. in. Sławomir Pacek, Witold Pyrkosz, Zdzisław Wardejn, Joanna Jędryka i Krzysztof Kołbasiuk.

21.45 - do 12.06 "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - od 25.04 "Opowieści Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poe w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (Radiobook).


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Roman Chojnacki "Pasterz słoneczników" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Stanisław Moniuszko Msza łacińska Es-dur, wyk. Ewa Majcherczyk - sopran, Elwira Janasik - mezzosopran, Andrzej Lampert - tenor, Jarosław Bręk - bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza, Piotr Wilczyński - organy,

Stanisław Moniuszko I Kwartet smyczkowy d-moll, wyk.: Kwartet Camerata: Włodzimierz Promiński - I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz - II skrzypce, Piotr Reichert - altówka i Roman Hoffmann - wiolonczela, Stanisław Moniuszko Pieśni ze Śpiewników domowych, Urszula Kryger - mezzosopran, Katarzyna Jankowska - fortepian. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Wagner, Liszt, Quantz, Vivaldi, Brahms, Svendsen, Cavalli, Howell, Grieg, Martinu, Strauss

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)

Stanisław Moniuszko Taniec hiszpański i Mazur z baletu Monte Christo, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza, Stanisław Moniuszko Msza łacińska Des-dur, wyk. Ewa Majcherczyk – sopran, Elwira Janasik – mezzosopran, Andrzej Lampert – tenor, Jarosław Bręk – bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza, Piotr Wilczyński – organy, Stanisław Moniuszko Pieśni ze Śpiewników domowych, Urszula Kryger – mezzosopran, Katarzyna Jankowska – fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

I Was Lookin’ Back to See if You Were Lookin’ Back at Me to See Me Lookin’ Back at You - to tytuł flagowej wystawy tegorocznego Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Artyści wraz z naukowcami przyglądają się w tym projekcie wzajemnym relacjom człowieka, obrazu i technologii. Gadające rośliny, okulografy, heatmapy, encefalograf cudotwórcy, generator nieistniejących twarzy, a także klasyczne zdjęcia Nowej Huty i fotograficzne notatki Władysława Hasiora. Wszystko pod dachem Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid. To przykład jednego wydarzenia Miesiąca Fotografii. O pozostałych porozmawiamy z organizatorem Festiwalu - Tomaszem Gutkowskim z Fundacji Sztuk Wizualnych​. Początek spotkania o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: wystawa prac Wojciecha Fangora w CSW w Toruniu; spektakl "Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka w Warszawie; "Wzrokiem tonę w morzu, niebie…" - malarstwo marynistyczne Aneri Ireny Weissowej i Wojciecha Weissa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Rodzeństwo: Kanneh-Masons

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fagotowy B -dur KV 191, Peter Whelan – fagot, Ensemble Marsyas

12.05-12.45 - Moniuszko – Aranżacje, wyk. Włodek Pawlik Trio

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" (premiera) / Kazimierz Orłoś - opr. Dorota Gacek

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Marek Bracha - fortepian, dyr. José Maria Florêncio (Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 17.01.2016). 

Alberto Nepomuceno Garatuja - Preludio na orkiestrę; Manuel de Falla Noches en los jardines de Espana; Alberto Ginastera Variaciones concertantes op.23; Astor Piazzolla Tangazo - Variations on Buenos Aires

#2 Eurovision Young Musicians 2018 (przesłuchania półfinałowe, Edynburg 18.08.2018). 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Uwięzieni w słowach rodziców - aut. Jakub Kukla 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Belgijskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Otto Tauska, solista: Julien Libeer – fortepian (Antwerpia, 6.02.2022)

César Franck Les Eolides op. 26, Rédemption, Reynaldo Hahn Koncert fortepianowy E-dur, Richard Wagner Einzug der Götter in Walhall z dramatu Das Rheingold, Siegfried Idyll, Claude Debussy Pelléas et Mélisande – suita

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Agnieszka Rehlis - aut. Beata Stylińska 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

Rafał Janiak „After hours of muteness” wyk. Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Maciej Frąckiewicz – akordeon; Koncert skrzypcowy, wyk. Kamila Wąsik-Janiak –skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Klauza; „Pieśni zdradzonej” do słów Mariusza Jagiełły, wyk. Joanna Freszel – sopran, Kamila Wąsik-Janiak - skrzypce, Dominik Płociński – wiolonczela, Zuzanna Elster – harfa, Łukasz Piotrowski – instrumenty perkusyjne

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk 

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Towarzysz Nachman", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Wiesław Michnikowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak 

Bohaterem audycji: nauczyciel Fryderyka Chopina, dyrektor Teatru Narodowego, kompozytor i dyrygent - Józef Elsner. Urodzony 1 czerwca 1769 roku w Grodkowie na Opolszczyźnie, zmarł 18 kwietnia 1854 w Elsnerowie pod Warszawą. Był pedagogiem i teoretykiem muzyki, badaczem polskiej muzyki ludowej. Stworzył wiele oper, symfonii i utworów fortepianowych  - na szczególną uwagę zasługują jego kompozycje religijne. W audycji odpowiedzi na pytania jak dużo wniósł w polskie życie artystyczne. 

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" -  Łukasz Szwed  

05.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Mateusz Drozda  

W audycji m.in. kiedy przestajemy być dziećmi? Przy pierwszej pracy, płacąc podatki, wraz z wiekiem, samemu będąc rodzicem czy może to zależy od czegoś zupełnie innego? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz  

Gościem Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.            

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka  

W audycji m.in. rozmowa z Katarzyną Łaską, jedną z najpopularniejszych polskich aktorek dubbingowych. Poza tym o tym, co sprawia, że dzieci zakochują się w niektórych książkach od razu, a do innych trudno je przekonać? Co jest w modzie? I jak zapoznawać je z klasyką? O czytaniu dzieciom i czytaniu przez dzieci. Odwiedzimy również Teatr Groteska oraz Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Michał Kirmuć

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar  

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.10- "Trójkowy komentarz dnia" Bartłomiej Graczak 

18.45 - Reportaż w Trójce / "Pisarz, który został dzieckiem" Julii Rozbieckiej [Premiera]. Od niedawna Aleja Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku ma w swoim panteonie o jedną gwiazdę więcej. W sobotę 21 maja br. odsłonił ją Grzegorz Kasdepke, bardzo lubiany autor książek dla dzieci. O czym marzył ? Jak wyobrażał sobie dorosłość? W Dzień Dziecka opowie nam  jak wspomina swoje dzieciństwo i czy  dobrze być dzieckiem, kiedy już się nim nie jest? Czy lubił czytać książki? Czy raczej na siłę mu je czytano? W rozmowie towarzyszyć mu będzie ośmioletnia Małgosia, która lubi rysować i  grać na pianie a "przerabiając" w  szkole lekturę autorstwa naszego  rozmówcy "Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci" nie mogła powstrzymać śmiechu.

Grzegorz Kasdepke to autor "Kacperiady", książek o  Kubie i Bubie, a także o lubianym przez młodych czytelników Detektywie Pozytywce. Studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Dziś współpracuje z takimi wydawnictwami, jak: Nasza Księgarnia, Egmont, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie i Muza. Jest laureatem wielu nagród. W 2019 roku Kapituła Orderu Uśmiechu  postanowiła dołączyć go do grona Kawalerów tego odznaczenia. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Justyna Grabarz

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert 

22.00-23.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka  

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz

logo

22.05 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Nasi radiowy krytycy zrecenzują "Internat" Serhija Żadana, opowieść o wojennej codzienności Donbasu oraz "Pamiętniki Hadriana" Margerit Yourcenar, które stanowią medytację nad ludzką naturą, przemijaniem i prawdą historii. 

23.35 - "Między nami kobietami" - zaprasza Anna Popek

O zapobieganiu przemocy seksualnej wobec dzieci i reakcji na przypadki wykorzystywania. Gościem będzie Małgorzata Terlikowska, autorka książki "Ja ci wierzę".


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Dlaczego setki Tajwańczyków zmieniły swoje imię na 'Łosoś' i jak to brzmi w oryginale, czym jest Siga siga, czyli slow life po grecku oraz czy moda może być również wegańska?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Małgorzata Jakubowska

Zaprosimy na Big Book Festival - festiwalu upłynie pod hasłem "Do widzenia, do jutra!", a także na spektakl "Plath" z udziałem studentek i studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz na wystawy w galeriach światowych.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Projekt kolejki solarnej Sunglider zdobył jedną z dwóch głównych nagród w konkursie New York Product Design Awards. Wśród autorów koncepcji są pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

Dzień Dziecka - czego warto nauczyć się od dzieci? Spontaniczność, szczerość, ciekawość świata, czy umiejętność wybaczania - to cechy, które warto w sobie pielęgnować niezależnie od wieku. Sprawdzimy czego jeszcze warto nauczyć się od dzieci.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Marta Zinkiewicz

Pamiętasz, o czym marzyłeś, kiedy miałeś kilka lat? Psychologowie twierdzą, że siła marzeń jest wielka. Marzenia motywują, dają odwagę i poczucie wszechmocy. Życie je weryfikuje – nie każdy zostanie światowej sławy wokalistą, zdobywcą Oskara albo lekarzem, ale marzenia dają skrzydła. Przypomnimy, że 1 czerwca to również Dzień bez alkoholu, a data jest nieprzypadkowa.

19.00-20.00 - "RAUdycja" - Tomasz Rałowski

Nadrabiamy nowości z kręgu pop, elektronika, techno i EDM. Zapraszamy na dawkę dźwięków intrygujących, oryginalnych, ale też tych całkowicie przystępnych.

21.30 -22.00 - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Nowa fala w kobiecych, polskich szachach! Młodym szachistkom podczas ostatnich mistrzostw Polski skutecznie przeciwstawiła się tylko Monika Soćko, która zdobyła srebro. Mistrzynią została 20-letnia Michalina Rudzińska, a brąz wywalczyła 19-letnia Maria Malicka, która będzie gościem w audycji.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - Książka w Czwórce - Fragmenty autobiograficznej opowieści Janusza Głowackiego "Z głowy" czyta Grzegorz Małecki, aktor Teatru Narodowego.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - O dziecięcych marzeniach i jak dzieci by chciały by wyglądał ich świat. Do tego rozmowa z tłumaczką Anna Czernow o najnowszej publikacji "Książka, która nie chciała być czytana" objętej patronatem PRD.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Całkowicie oddajemy głos dzieciom - dzieci śpiewają dzieciom. Spotkamy się z dziećmi z Krakowskiego Chóru Dziecięcego a to za sprawą najnowszej płyty "Krakowskie Mordki". ​Mordki to śliczne, włochate stworzenia, które zrodziły się, by pokazać inny Kraków – pełen muzyki, zabawy i radości. Ale niech Was nie zmyli łagodny ich wygląd. Mają one, podobnie jak dzieci, naturę rozrabiaków, psotników i figlarzy. Premiera płyty przypada właśnie 1 czerwca.

14.00-15.00 - Koncert z 2021 r., podczas którego usłyszeć będzie można artystów doskonale znanych z anteny stacji, takich jak: Eryk Waszczuk, AniKa Dąbrowska, Ala i Ola Tracz oraz Olek Klembalski. Ala Tracz - laureatka I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom, reprezentantka Polski na Eurowizji Junior 2020 - zaprezentuje piosenki „Do słońca” i „I”ll be standing”, a wspólnie z siostrą Olą Tracz „Przed nami cały świat”. Eryk Waszczuk – także laureat I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom - zaśpiewa przeboje: „Horyzont”, „Jak w niebie”, czy „Gdy podasz mi dłoń”, które pochodzą z jego płyty „Start.Rec”. AniKa Dąbrowska – zwyciężczyni drugiej edycji programu The Voice Kids wykona utwory „Przyjaciółka”, „Do gwiazd”, „Niewidzialna” oraz „Małe skrzydła”. Z kolei covery „Kiedyś” i „Your song” zaśpiewa Olek Klembaski – finalista najnowszej edycji programu The Voice Kids.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Szukamy dzieci w bajkach i literaturze.

17.00 - Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki"

Jego akcja rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Słuchowisko zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pienińskiego Parku Narodowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Gry i zabawy dzieci świata (tunku tunku w Boliwii, wyścig balonów w Bangladeszu, rozbij dzban ze Sri Lanki, meksykańska piñata​ czy pinolo z Ghany).

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Tym razem będą to dwie godziny z muzyką World Music. Odwiedzimy w ten sposób najdalsze zakątki świata, sprawdzimy co dzieje się w tej muzyce aktualnie, nie zabraknie również nowości z Polski, na czele z koncertowym albumem od Orkiestry Świętego Mikołaja.


logo

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Anna Skulska przedstawi interpretacje Ivo Pogorelicha - chorwackiego pianisty, który wystąpił na X Konkursie Chopinowskiem (1980). Zabrzmią: Sonata d-moll K.1 Domenico Scarlattiego, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina oraz Etiudy Symfoniczne op. 13 i Toccata op. 7 Roberta Schumanna.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W audycji zaprezentuje m.in. Balladę g-moll op. 23 oraz Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur Fryderyka Chopina w interpretacji Wojciecha Świtały, Koncert G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Kristiana Bezuidenhouta, Orkiestry Barokowej we Fryburgu pod batutą Pabla Heras–Casado, a także Koncert klarnetowy f-moll op. 73 Carla Marii von Webera w interpretacji Erica Hoepricha i Orkiestry XVIII wieku pod dyrekcją Guya van Waasa.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Czarne na białych - choć tym razem odwrotnie: białe na czarnych... gdyż klawiatury klawesynu z reguły mają tak właśnie odwrócone kolory. Porównamy – wyjątkowo – dwa nagrania Wariacji Goldbergowskich: fragmenty rejestracji uznanego pianisty wyznającego nowoczesne, XX-wieczne podejście do muzyki Bacha oraz najnowszą płytę Marcina Świątkiewicza, klawesynisty już sławy światowej, grającego... no właśnie, jak? Na razie powiedzmy tyle: prawdziwie, z pełnym przekonaniem – i z odwagą, na którą nie stać chyba nikogo innego.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Uroczysta gala już w czwartek!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 06:00
Znamy finałową dziesiątkę plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. Wśród najlepszych znaleźli się studenci, działacze społeczni, pedagodzy, ale także kierowcy kartingowi i piloci samolotów. Słuchacze Czwórki oddali swe głosy. Na uroczystą Galę, na której poznamy Nieprzeciętnego 2022 zapraszamy już w czwartek, 23 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdzie jest czarny neseser?". Słuchacz Programu 1 odnalazł trzy płyty PR z 1939 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 16:54
- To są trzy płyty, które kupiłem około 15 lat temu na bazarze w Krakowie. Na jednej z nich jest nagranie wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Lerski. Słuchacz Jedynki odpowiedział na zainicjowane przez Polskie Radio poszukiwania zaginionych we wrześniu 1939 roku płyt i nagrań. Dzięki niemu możemy się pochwalić pierwszymi efektami akcji "Gdzie jest czarny neseser?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami Karin Stanek. Kasia Moś wystąpiła na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 21:20
Kilka dni temu wydała album z piosenkami niezapomnianej Karin Stanek, a w niedzielny wieczór Kasia Moś, razem ze swoim niezwykłym, ubranym na pomarańczowo zespołem, zaczarowała Studio im. Agnieszki Osieckiej, dając fantastyczny koncert. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uśmiechnięte święto - Dzień Dziecka w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 10:00
To najważniejszy i najbardziej uśmiechnięty dzień w roku! Z okazji Dnia Dziecka Polskie Radio Dzieciom przygotowało moc atrakcji: wyjątkowy koncert, słuchowisko oraz audycje specjalne. Na słuchaczy czekają bilety do kina i teatru oraz książki i płyty. To jednak nie koniec niespodzianek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze efekty akcji "Gdzie jest czarny neseser?" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 07:45
Do Polskiego Radia zgłaszają się pierwsi słuchacze, którzy natrafili na ślady płyt gramofonowych nagranych w Polskim Radiu w 1939 roku. To efekt szeroko zakrojonej akcji "Gdzie jest czarny neseser?", którą publiczny nadawca rozpoczął na początku maja. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalny serwis: czarnyneseser.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat akcji. We wtorek, 31 maja, radiowa Jedynka wyemituje rozmowę z jednym ze słuchaczy, który odnalazł kilka płyt nagranych w Polskim Radiu 73 lata temu. – Ponawiamy apel o poszukiwanie zaginionej kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną nam informację i płytę – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki i południowoamerykańska "Miejscówka z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 19:30
Marcin Masecki to jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Wysłuchaliśmy jego koncertu w  "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń