Polskie Radio

Najlepszy teatr i wybitna wokalistyka. Sobota w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 19:00
Relacje z Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu i o tym jakie znaczenie dla Zamościa ma wpisanie jego zespołu urbanistycznego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym transmisja z Finału 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki - z Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Do tego muzyka kresowa, muzyka filmowa oraz wywiady z młodymi ludźmi, którzy odnoszą sukcesy i z artystami z bogatym dorobkiem. Zapraszamy.
Jedna z audycji nadawana z Zamościa, z Festiwalu Dwa Teatry 2022.
Jedna z audycji nadawana z Zamościa, z Festiwalu "Dwa Teatry 2022". Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie. Informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Festiwal "Dwa Teatry" w Jedynce - szczegóły TUTAJ

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / Zamość - zaprasza Sława Bieńczycka

Audycja z Zamościa, gdzie odbywa się Festiwal "Dwa Teatry", o którym w rozmowie m.in. z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą oraz aktorem Andrzejem Mastalerzem – laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu Dwa Teatry – Zamość 2022. 

Opowiemy także o samym mieście, w którym odbywa się festiwal. Historycy i przewodnicy miejscy będą mówić m.in. o postaci założyciela Zamościa - Jana Zamoyskiego, o budowlach, które zaprojektował dla miasta włoski architekt Bernardo Morando i o tym jakie znaczenie dla Zamościa ma wpisanie jego zespołu urbanistycznego Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .

Wśród naszych gości m.in.: Andrzej Urbański z Muzeum Zamojskiego, dr Jacek Feduszka – historyk, Dominika Lipska przewodniczka ze Stowarzyszenia "Turystyka z pasją", Wojciech Sochajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz Piotr Orzechowski – dyrektor Wydziału Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Zamość.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Do Polski w ostatnich trzech miesiącach trafiło kilkaset tysięcy dzieci z Ukrainy. Jak adaptują się do naszych warunków? Także polskie dzieci muszą odnaleźć się w nowych realiach faktycznej dwujęzyczności w wielu szkołach. Do tego zarówno dzieci z Ukrainy, jak i młodzi Polacy mają swoje problemy, traumy i wyzwania. O tym w rozmowie z: Martą Bekus-Majewską - radcą prawnym specjalizującym się m.in. w prawie rodzinnym; doktorem Przemysławem Duchniewiczem - psychoterapeutą z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; Przemysławem Wolińskim - menedżerem  zaangażowanym w projekty społeczne na rzecz rodzin i polityki rodzinnej, byłym Prezesem Zarządu Fundacji Mamy i Taty. 

17.00-18.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Iza Żukowska

W audycji 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy. Zapraszamy w każdą sobotę od 17.00. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril

* Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - to nowe muzeum, otwarte rok temu i poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli zniewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później do Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy znaleźli się tam dobrowolnie. Muzealne ekspozycje opowiadają o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych, także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Po Muzeum oprowadzi dr Tomasz Danilecki.

* Gościem audycji będzie ukraiński lirnik, budowniczy instrumentów, jeden z czołowych mistrzów lir korbowych na świecie Gordij Staruch. Niedawno ukazała się jego debiutancka płyta „Brama”, na której znalazły się ukraińskie pieśni tradycyjne – wesnianki, pieśni miłosne, rekruckie. Płyta jest wynikiem długoletnich poszukiwań muzycznych artysty, ale też w niej Gordij Staruch poprzez interpretacje muzyczne ulubionych pieśni, wyniesionych z domu, udowadnia, jak ciekawym i współczesnym instrumentem jest lira korbowa.

logo


Festiwal "Dwa Teatry" w Dwójce - szczegóły TUTAJ

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Ewa Szczecińska

Witold Lutosławski Koncert fortepianowy, wyk. Ewa Pobłocka – fortepian, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Witold Lutosławski; Paweł Mykietyn II Koncert wiolonczelowy, wyk. Marcin Zdunik – wiolonczela, NFM Filharmonia Wrocławska, dyr. Bassem Akiki; Józef Elsner Kwartet smyczkowy d-moll op.8 nr3, wyk. Hoffmeister Quartet; Lidia Zielińska Rapsodia, wyk. Anna Zielińsk – skrzypce, Lidia Zielińska – elektronika; Roman Palester Kołacz poemat weselny, wyk. Chór zęnski Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Błażej Wincenty Kozłowski; Anna Zawadzka Glissbigliano, wyk. Kazimierz Dawidek – obój, Anna Zawadzka – elektronika; Jerzy Kornowicz Figury w oplocie, wyk. Neo Temporis Group, dyr. Łukasz Wódecki; Lidia Zielińska Mała symfonia atroficzna, wyk. Wielka Orkiestra symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit; Grażyna Bacewicz II Koncert wiolonczelowy, wyk. Roman Jabłoński – wiolonczela, Wielka Orkiestra symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Tadeusz Strugała; Feliks Nowowiejski III Symfonia, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz; Grażyna Pstrokońska – Nawratil Eco, wyk. Grzegorz Olkiewicz – flet; Józef Wieniawski Sonata h-moll op.22, wyk. Jerzy Sterczyński – fortepian; Karol Lipiński Fantazja i wariacje namat z Rossiniego, wyk. Bartłmiej Nizioł – skrzypce, PawełAndrzej Mazurkiewicz – fortepian; Juliusz Wielki polonez, Henryk Melcer Valse a la Chopin, Nokturn, Zygmunt Stojowski Mazurek fantastyczny op.28, wyk Veronique Briel – fortepian; Józef Elsner Trio fortepianowe B-dur op.2, Kwartet fortepianowy Es-dur op. 15, wyk. Trio Margaux, Aino Hildebrant – altówka. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek 

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w wyniku zmiany polskich granic, na teren Dolnego Śląska przesiedlono rodziny z obszaru niemal całej II Rzeczypospolitej. Utraciły one na zawsze swoje domy, gospodarstwa, przyjaciół i znany im, bezpieczny świat. Wciąż jednak towarzyszyła im rodzima kultura… Przywiązanie do kulturowej tożsamości okazało się na tyle mocne, że przekaz międzypokoleniowy nie zaginął. Dlatego dziś Dolny Śląsk stanowi zagłębie różnorodnych przejawów tradycji kultywowanych w środowiskach lokalnych. Ocalało wiele elementów dziedzictwa społeczności przesiedlonych na Dolny Śląsk, szczególnie tych z Kresów Wschodnich. 

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" - prowadzi Waldemar Malicki 

W audycji muzyka wybitnego włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego - w najróżniejszych wersjach, nie tylko wokalnych. 

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Stanisławy Celińskiej - prowadzi Robert Mazurek

13.00-16.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

16.00-18.00 - "Dwie do setki" - prowadzą Paweł Siwek i Małgorzata Szymankiewicz

18.00-23.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzą Róża Światczyńska i Andrzej Sułek 

XI Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki - Finał / transmisja z Teatru Wielkiego Opery Narodowej. 

23.00-00.00 - "Kryzys wieku średniego" / Benedykt Polak - aud. Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

Festiwal "Dwa Teatry" w Trójce - szczegóły TUTAJ


00.00-02.00  - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Łukasz Szwed  

05.00-06.00 - "Trójka budzi" / jazz'n'bass - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan, Raf Uzar 

W audycji m.in. o odławianiu pytonów na Florydzie. Gady te wywracają ekosystem i jest to wielkim problemem w tym regionie USA. Na miejscu są specjalni łowcy. Opowiemy o tym i o tym, że są też specjalne potrawy przyrządzane z tego gada. Poza tym o ciepłych i słonecznych dniach, które przeplatają się z deszczowymi. Nadchodzi zmiana pogody, czekają nas afrykańskie upały, pierwsze w tym roku. O czym należy pamiętać żeby chronić się przed nimi? 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz 

Goście: Radosław Fogiel - Prawo i Sprawiedliwość, Marcin Kierwiński - Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Adrian Zandberg - Lewica (Razem) oraz prof. Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP.

Audycja transmitowana online - stream dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, w kanałach YouTube Polskiego Radia oraz na stronach internetowych Polskiego Radia.          

10.00-12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara 

W audycji rozmowa ze Stanisławą Celińską. 

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra / audycja nadawana z Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu 

W audycji spróbujemy udowodnić, że teatr to nie tylko magia, lecz przede wszystkim spotkanie i droga. Droga prowadząca do nieuchwytnej doskonałości. W tym przybliżaniu świata dwóch teatrów pomoże nam reżyser Tomasz Man. W audycji nie zabraknie relacji z festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. 

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Piotr Łodej / audycja nadawana z Kongresu Polska Wielki Projekt w Arkadach Kubickiego  

W audycji rozmowy z profesorami: Magdaleną Bainczyk, Wojciechem Roszkowskim i Andrzejem Kisielewiczem.  

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska

Dwa lata temu w czerwcu najsłynniejsza na świecie marka określająca się jako "niezwykłe połączenie sztuki cyrkowej i ulicznej" - Cirque du Soleil - ogłosiła upadłość. Powodem była utrata zysków spowodowana lockdownem. Z kolei niedawno obchodziliśmy Dzień Cyrku bez Zwierząt.  

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji m.in. o Nagrodach Filmowych Orły 2022 - podsumowanie, laureaci najważniejszych nagród (wypowiedzi z ceremonii), spotkanie z Robertem Kaczmarkiem, autorem filmu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż", rozmowa z autorką filmu dokumentalnego "Pisklaki" - Lidią Dudą. 

17.00-19.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

19.00-00.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. relacje z meczu w Lidze Narodów w piłce nożnej Holandia-Polska. 

logo

08.06 - "Polki" - Magdalena Merta

Historyk sztuki prof. Jacek Kowalski przypomni postać Bogusławy Michałowskiej-Kowalskiej, projektantki i architektki wnętrz. Razem z mężem Czesławem Kowalskim znana była z projektów mebli, zwłaszcza ze słynnej "meblościanki". 

20.30 - "Ideo-pop" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Tytuł książki "Granty i Smoki" nawiązuje do kultowej gry fabularnej "Lochy i smoki". Jest parodią powieści fantastycznych i satyrą temat życia akademickiego oraz jego codziennych absurdów. Opowie o tym jej autor - dr Łukasz Kucharczyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

logo


Festiwal "Dwa Teatry" w Czwórce - szczegóły TUTAJ

Czwórka na Carbon Festivalu - TUTAJ


09.00-10.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski

Spotkanie z Aleksandrą Bandzerewicz - zdobywczynią Studenckiego Nobla. Studentka Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej otrzymała główną nagrodę w kategorii: Nauki przyrodnicze i energetyka.

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Przed I wojną światową Łódź była jedną z najprężniej rozwijających się metropolii na świecie. W audycji odkryjemy jej przemysłową przeszłość. Sprawdzimy też, kim był mityczny "lodzermensch". Wyróżnikiem Łodzi od dekad jest również sztuka - udamy się na wystawę, dzięki której poznacie jednego z najciekawszych projektantów związanych z miastem. Nie zabraknie też praktycznych wskazówek, dokąd udać się w Łodzi, by dobrze ją poznać.

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Spotkanie z Raminem Mansoory i Zinatem Hassan, którzy w ramach  akcji  na rzecz studentów ewakuowanych z Afganistanu rozpoczną studia w Polsce. Wolontariusze - studenci i doktoranci, w ramach programu Rok Zero - przygotowują ich do podjęcia studiów polskich uczelniach. Ramin i Zinat opowiedzą o swoim życiu w Polsce i o perspektywie studiów w naszym kraju. 

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek

"Gdzie jest czarny neseser?" O akcji Polskiego Radia polegającej na poszukiwaniu zaginionych nagrań z września 1939 roku oraz o innych skarbach archiwów Polskiego Radia porozmawiamy z Grażyną Berus-Tomaszewską, dyrektor Archiwum PR.

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

Posłuchamy fragmentów wydanej pod koniec 2021 roku kompilacji Chant Amazigh, zawierającej selekcję utworów uznawanego za symbol nowej fali algierskich artystów z lat 80 Majida Soula. W audycji dotrzemy także do Afryki, gdzie w języku bambara na podstawie starych, kilkusetletnich rękopisów znalezionych w Timbuktu w północnym Mali, zaśpiewa dla nas Fatoumata Diawara. Ponadto w Izraelu muzykę inspirowaną tureckim folkiem zagrają dla nas Yuli Shafriri, Itamar Klüger, Ariel Harrosh, Azriel "Raz" Man znani jako Satellites.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Na gorące dni - gazpacho. Tę hiszpańską zupę, podawaną na zimno, robi się z surowych pomidorów, papryk i ogórków. Gazpacho pierwotnie było daniem biedoty, hiszpańskich robotników, z czasem zaczęło pojawiać się na stołach miłośników ciekawych smaków z całej Europy.

22.00-00.00 - "Kluboteka" - Norbert Borzym "Bert"

Audycja prosto z festiwalowego studia Czwórki w Zabrzu - jesteśmy na Carbon Silesia Festival w Sztolni Królowa Luiza. 



logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Opowieści z Luksemburga.

12.00-13.00 - "Rodzinny W-f" - Audycja plenerowa z Płocka z akcji "Dzieci na rowery".

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Wielcy odkrywcy - James Cook. Angielski żeglarz i odkrywca, kartograf, astronom. Organizator i kierownik trzech wypraw dookoła świata. W trakcie pierwszej zdobył Wyspy Towarzystwa, spenetrował obszary Melanezji i Nowej Zelandii, dotarł do wybrzeży Australii i przepłynął cieśninę Torresa. Gość: Maria Korotaj - Kokoszczyńska - geomorfolog, Wydział Geografii I Studiów Regionalnych UW.

17.00-18.00 - "Mali strażnicy dzikiego królestwa" - Jak wygląda praca paleobotanika na Saharze i na terenie lądolodu skandynawskiego. W jakich miejscach prowadzi się badania i jakich narzędzi się wówczas używa. Gość: Grzegorz Skrzyński - Muzeum Ziemi w Warszawie.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Życie i twórczość Neila Merryweathera - jego kariera i zespoły. 28 marca minęła pierwsza rocznica jego śmierci, teraz sięgniemy po jego kultowy LP "Space Rangers" z 1974 roku. Do tego druga płyta formacji Ultravox "Ha!Ha!Ha!" z 1977 roku - jeszcze bez Midge Ure'a, a pod przewodnictwem Johna Foxxa. To będzie zaskakująca muzyczna przygoda, szczególnie dla tych, którzy cenią brytyjski band za synth-popowe, new romantic'owe dzieła "Vienna" czy "Dancing With Tears In My Eyes". W audycji także dokończenie debiutanckiego albumu Red Box. 



..

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]  

W kolejnych trzech sobotnich wydaniach audycji Małgorzata Pęcińska przyjrzy się wczesnym przejawom twórczości przyszłych wielkich mistrzów, kompozycjom, które zaistniały w ich dorobku jako op. 1. W pierwszej audycji tego mini-cyklu zabrzmią Sonata fletowa g-moll Haendla, Trio fortepianowe Es-dur Beethovena, Wariacje na temat ABEGG Schumanna, Koncert klarnetowy Es-dur Crusella, Preludium symfoniczne Pucciniego i Sonata skrzypcowa Regera.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

W audycji posłuchamy m.in. Sonaty h-moll w wykonaniu Claudia Arrau'a oraz Ballady f-moll​ i Barkaroli Fis-dur pod palcami Murray'a Perahii.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Gdy Chopin postanowił poznać wielki świat muzyczny, swoje kroki skierował najpierw do Wiednia - tam zaś jednym z jego głównych zadań było pokazanie się na publicznym koncercie. Wśród tych, którzy mu to umożliwili, znajdował się hrabia Wenzel Gallenberg - nie tylko ówczesny dyrektor Kärtnertortheater, ale, o czym dziś mało kto pamięta, aspirujący kompozytor. Autorka przybliży postać jednego z pierwszych mecenasów w życiu młodego Chopina. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Uroczysta gala już w czwartek!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 06:00
Znamy finałową dziesiątkę plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. Wśród najlepszych znaleźli się studenci, działacze społeczni, pedagodzy, ale także kierowcy kartingowi i piloci samolotów. Słuchacze Czwórki oddali swe głosy. Na uroczystą Galę, na której poznamy Nieprzeciętnego 2022 zapraszamy już w czwartek, 23 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Wielki Projekt 2022. Jak odnaleźć się w rzeczywistości czasów wojny?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 11:53
- Mamy do czynienia z największą wojną w Europie po 1945 roku; wojną, która nie wiadomo, jak długo potrwa. Z pewnością jednak, biorąc pod uwagę ogrom zniszczeń wojennych i reperkusje, jakie ta wojna wywoła na całym świecie, można powiedzieć, że będziemy w przyszłości tak liczyć czas: do roku 2022 i później. Ta wojna okaże się bardzo ważną cezurą w historii Europy - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"For America" i inne przeboje. Red Box wystąpił w Trójce! [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 20:00
W latach 80. byli gwiazdami brytyjskiej sceny new wave, z gronem oddanych fanów również w Polsce. Zespół Red Box, mający na koncie niezapomniany przebój "For America", wystąpił na żywo na scenie koncertowego studia Trójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka i tradycja na 4. Festiwalu Twórczości Ludowej EtnoBaltica

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 19:00
W tym roku już po raz czwarty, w Swołowie - stolicy krainy w kratę, odbędzie się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica, wydarzenie kultywujące muzykę i tradycję ludową. Kiedy? Od 1 do 3 lipca!
rozwiń zwiń