Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Karolina Rożej i Krzysztof Świątek
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Arkadiuszem Mularczykiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości i nowym wiceministrem spraw zagranicznych in spe, zaś o godzinie 8.15 gościem audycji - Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek Sejmu.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka
* Wielobarwny świat agatów. Półszlachetny minerał, powstający w pustkach skał wulkanicznych, został odkryty i opisany w starożytności. Kolekcje tych niezwykłych kamieni fascynują nie tylko uczonych, ale także artystów. W połączeniu nauki, sztuki i rzemiosła artystycznego powstała wystawa "Lapis mundi" ukazująca kolorowe formy tworzone przez naturę. Goście: Nicolas Grospierre - twórca projektu oraz Anna Piontek - dyrektor Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
* Wallis Simpson, bohaterka skandalu obyczajowego. Kobieta, która zachwiała losami brytyjskiej monarchii. Edward VIII zrezygnował z królewskiego tronu, aby poślubić rozwiedzioną Amerykankę. Tajemnicza uwodzicielka, która rozkochała w sobie brytyjskiego następcę tronu przez lata podejrzewana była o szpiegostwo i działania skierowane przeciwko monarchii. O legendzie i wizerunku ambitnej ikony stylu - prof. Michał Leśniewski z UW.
23.00-23.40 - "Kulturalna Jedynka" / "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska
Wśród kinowych premier między innymi: "Baby broker" - koreański debiut japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy, oraz horror "Haloween. Finał". Laurie Strode (w tej roli Jamie Lee Curtis) po raz ostatni staje do walki z wcieleniem zła, Michaelem Myersem. Tylko jedno z nich przeżyje (reżyseria David Gordon Green).
Ostatnie dwa dni w Warszawie trwa "Ukraina! 7 Film Festival". Retrospektywy przeglądu w innych miastach trwają. Bohaterem listopadowego przeglądu z cyklu "Dziś są twoje urodziny" (od 1 do 30 listopada na darmowej platformie VOD Ninateka.pl) będzie Zbigniew Cybulski. Tym razem w programie znalazło się pięć filmów z jednym z najsłynniejszych polskich aktorów. "Do widzenia, do jutra…" Janusza Morgensterna, "Milczenie" Kazimierza Kutza, "Zbrodniarz i panna" Janusza Nasfetera, "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa i "Sam pośród miasta" Haliny Bielińskiej.
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.
21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007).
23.50 - Romain Rolland "Colas Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Gościem audycji Jacek Sienkiewicz - jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwóch dekad i gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką". Zaczynając od wczesnych brzmień acid i rave, a w ostatnich latach skłaniając się ku zaawansowanym dźwiękowym eksperymentom, jest autorem kilku albumów i ponad 50 winylowych singli, których zawartość rozpięta jest pomiędzy minimal techno a abstrakcyjnymi ambientowymi impresjami. Zawsze kroczący własną drogą, rozwija swoje charakterystyczne brzmienie poza dominującymi trendami. O repertuarze i scenerii sobotniej "Miejscówki..." o godz. 9.30.
W audycji także: spotkanie z Patrykiem Kenckim z Instytutu Sztuki PAN i rozmowa o Gusłach wyreżyserowanych przez Grzegorza Brala w Lubuskim Teatrze w Jeleniej Górze oraz zaproszenie na wystawę "Efemeryczny znaczy ulotny" w PAN Bibliotece Gdańskiej - różne typy dokumentów życia społecznego w konkretnych aspektach naszej ulotnej codzienności.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"
Jan Sebastian Bach, Leo Brouwer i tradycyjne pieśni angielskie, wyk. Andreas Scholl - kontratenor, Edin Karamazov - lutnia.
11.10-12.00 - Suity orkiestrowe Jana Sebastiana Bacha, wyk. Dunedin Consort, dyr. John Butt
12.05-12.45 - Józef Zeidler Nieszpory, wyk. Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Robert Gierlach - baryton, Tomasz Krzysica - tenor, Polski Chór Kameralny, Sinfonietta Cracovia, dyr. Michał Klauza.
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Andrzej Strumiłło - zaprasza Aleksandra Łapkiewicz
13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski
Koncert Nevermind Ensemble (La Chaux-de-Fonds, 21.10.2021). Carl Philipp Emanuel Bach Adagio z Sonaty Wq 48/6, Quartet a-moll Wq 93, Quartet D-dur Wq 94, Quartet G-dur Wq 95.
Przeżyjmy to jeszcze raz - XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski
Senne zioła, wyk. Magda Umer, muz. Ryszard Sygitowicz, sł. Magda Czapińska; Największy teatr świata, wyk. Edyta Geppert, muz. Jerzy Satanowski, sł. Magda Czapińska.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska
Auksodrone (8.10.2022) Hubert Zemler Poemat toksyczny (prawykonanie) na metalofon amplifikowany, perkusję i orkiestrę smyczkową, wyk: Hubert Zemler - metalofon, perkusja, AUKSO, dyr. Marek Moś.
Festiwal Bachowski w Lozannie (13.11.2021) Christopher Tye, William Byrd, Orlando Gibbons, John Jenkins, Matthew Locke i Henry Purcell, wyk: English Consort Music i Phantasm Viol Consort, dyr. Laurence Dreyfus.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Laureatka Nagrody im. Zbigniewa Herberta - Marianna Kijanowska - zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska
Erdada na taśmę Eugeniusza Rudnika (Eugeniusz Rudnik, ur. 28.03.2032, zm. 24.10.2016).
23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska
W audycji o walce o władzę. Od czego zależą wyniki najbliższych wyborów? O tym w rozmowie z doktorem Krzysztofem Karnkowskim oraz z Mateuszem Kosińskim z Tygodnika "Solidarność".
02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat
Za mundurem panny sznurem. Niejednokrotnie mogliśmy spotkać się z tym powiedzeniem. Obowiązkowa służba wojskowa jest już dawno za nami. Czy brak obowiązkowego poboru wyszedł nam na dobre? Jak zmieniła się armia oraz co w sytuacji, gdy jednak bardzo chce pójść w kamasze? Brak poboru to jednak nie przeszkoda, gdy ktoś chce poczuć żołnierskie zwyczaje. Z pomocą przychodzi pasja. Różnego rodzaju bractwa czy grupy rekonstrukcyjne zrzeszają w swoich szeregach pasjonatów strzelectwa i innych zapaleńców. Czy ta zabawa jest bezpieczna?
Paintball w ostatnich latach zaczął przyciągać coraz młodszych. Dzieci, które odwiedzają place paintballowe, uczą się wytrwałości, pracy zespołowej oraz rozwijają się fizycznie. Jest to również sposób na obudzenie w dziecku "żołnierskiego bakcyla". O tym w rozmowie z Jakubem Czaplińskim, instruktorem paintballa.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Paweł Kukiz, lider K'15.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Tomasz Miara
W cyklu "Trójka po królewsku" warszawska Królikarnia, a w "Informatorze ekonomicznym" m.in. o ustawie węglowej i obniżce rachunków za prąd.
Ponadto o rocznicy sprzed 61 lat, kiedy miał miejsce pierwszy start rakiety Saturn I. Maszyna wynosiła na orbitę satelity Pegasus, czy atrapy statków kosmicznych misji Apollo. Jest do doskonała okazja, by przypomnieć pasjonujący wyścig kosmiczny pomiędzy USA i ZSRR i zarysować dwie postaci Wernhera Von Brauna i Siergieja Korolova. Relacja Bartosza Bieleckiego.
Amerykański program kosmiczny został oparty na osobie Wernhera von Brauna, niemieckiego naukowca, który stworzył program rakiet. Von Braun nie był jedynym nazistowskim naukowcem, który po wojnie trafił do Ameryki. Wiele innowacji naukowych lat 50, było pokłosiem brutalnych, często dehumanizujących badań które zostały przejęte przez Amerykanów za sprawą operacji Paperclip. Rozmowa z historykiem Prof. Piotrem Madajczykiem.
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Marta Piasecka
W Teatrze Muzycznym w Poznaniu rozpoczynają się prace nad Disnejowskim musicalem "Piękna i bestia", z oscarową muzyką Alana Menkena i piosenkami Howarda Ashmana i Tima Rice’a. Uzyskanie licencji na taki broadwayowski musical nie jest proste. Teatr musiał spełnić szereg wymagań. Premiera planowana jest na 25 lutego 2023 roku. O tym Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Ich rockowe brzmienie jest niepowtarzalne i charakterystyczne. Zespół Duran Duran. Dziś urodziny obchodzi wokalista i autor tekstów grupy Simon Le Bon. O tym Mateusz Tomaszuk z Redakcji Muzycznej Trójki.
Dziś w czterech miastach odbędzie się demontaż czterech pomników poświęconych Armii Czerwonej. W akcji weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Najbardziej znany jest z charakterystycznych modernistycznych piramid. Perła polskiej architektury, uzdrowisko Ustroń zostanie rozbudowane. Za projektem stoi dwóch wybitnych architektów Robert Konieczny oraz Maciej Franta, wnuk jednego ze współautorów pierwszego założenia.
To obecnie najpopularniejsza wystawa w północnej Polsce. "Fangor. Poza obraz" to to pierwsza tak duża wystawa dzieł współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu. Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku można zobaczyć prace ze wszystkich okresów na okresów twórczości artysty - w tym mało znane albo nigdy nie pokazywane, ale też bardzo głośne - takie jak obraz "M39", który na jednej z aukcji osiągnął rekordową cenę. O tym Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak
Gościem Piotr Naimski, były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz.
Gościem Bartłomiej Derski, analityk portalu Wysokie Napięcie.
19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert
Dzisiaj premiera TVP cyklu dokumentalnego "Polscy seryjni". Dokumenty dotyczyć będą najsłynniejszych zbrodni kryminalnych PRL-u. O tym w rozmowie z Piotrem Litką, reżyserem cyklu oraz z Przemysławem Semczukiem, narratorem "Polskich seryjnych".
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik
23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz
22.06 - "Nakręceni" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek
Mike Flanagan wraca z młodzieżowym serialem. "Klub Północny" jest adaptacją popularnej powieści - opiera się na książce pisarza young adult Christophera Pike'a. Natomiast "Halloween Ends" Davida Gordona Greena jest ostatnią częścią nowej trylogii, która fabularnie nawiązuje wyłącznie do oryginalnego filmu z 1978 roku, jednocześnie pomijając pozostałe produkcje powstałe na przestrzeni 40 lat.
06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
W cyklu "Ojczysty, dodaj do ulubionych", współtworzonym z Narodowym Centrum Kultury, zajmiemy się słowem hejt. Używano go już sto, a nawet dwieście lat temu, tyle tylko, że w tamtych czasach miało ono zupełnie inne znaczenie…
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Czytanie na świeżym powietrzu, na plaży, przy szumie fal… Gdy pogoda nie rozpieszcza można udać się do Sopoteki - biblioteki inspirowanej morskimi klimatami i złocistym piaskiem. W środku nie brakuje również płyt winylowych, tabletów, czy nawet konsoli. A co znajdziemy w "strefie koszy plażowych"?
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar
Jak zrobić mleko z orzechów? Mlekspressem! Studenci z Koła Naukowego Venturi na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej opracowali instalację do produkcji napoju roślinnego. Oprócz tego młodzi naukowcy zdradzą jak produkować mydło z odpadów zero-waste.
13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Ula Kaczyńska
W cyklu "Był sobie numer" Damian Sikorski przedstawi kulisy powstania utworu "Oko za oko" Zagi.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Święto Kina - 30 października we wszystkich multipleksach i w wybranych kinach studyjnych bilety na wszystkie filmy będą w cenie 10 zł. To jedyny w taki dzień w roku, w którym kino i widz są najważniejsi. Święto Kina to ogólnopolska akcja, w której udział biorą największe sieci kin, a także multipleksy oraz kina jednosalowe.
17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak
W Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie stanął pierwszy w Polsce robot do automatycznego podawania ciepłych obiadów studentom. To wynalazek startapu Best Meals Michała Sokołowskiego i Kamila Miodowskiego, ze zintegrowanym modułem grzewczym. A jakie dania wydaje robot?
22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - GrubSon
Tym razem audycja pod hasłem "Back in the Days" (głównie klasyczna, boom-bapowa muzyka hip-hop), a w jej ramach zabrzmi m.in. pierwszy oficjalny mixtape GrubSona "Siła z pokoju".
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W przeddzień pluszowych zabawek opowiemy o historii zabawek i pluszaków. Poznamy też opowieści o pluszowym misiu.
"Na dobranoc, dobry wieczór - miś pluszowy śpiewa wam…" - tak zaczynała się najpopularniejsza wieczorynka czasów PRL o Misiu Uszatku. Maskotki przypominające misie od ponad stu lat usypiają do snu miliony dzieci na świecie. Ich historia przeplata się z życiem pewnej przebojowej kobiety i… amerykańskiego prezydenta.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Autochtoni, czyli o ludach tubylczych rożnych krajów - Innuici, Innu, Aborygeni, Majowie, Inkowie, Aztekowie. Które rejony świata zamieszkują? Z czego słyną?
13.40 - Słuchowisko "Podróżniczek i gniazdo lodowego władcy". To edukacyjny projekt z cyklu "Dzikie słuchowiska", dzięki któremu najmłodsi słuchacze mogą poznać wiele ciekawostek na temat polskich Parków Narodowych. Audycji można słuchać do piątku o godz. 13.40. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Klimatu i Środowiska.
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - gazety, miesięczniki, tygodniki, czasopisma, magazyny, tabloidy, itd. - czym są i jak często się ukazują, według jakich kategorii się je dzieli?
18.00-19.00 - "Lista przebojów Polskiego Radia Dzieciom" - Notowanie 186.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Kilkanaście dni temu odbyła się konferencja Dzień (dla) Nauczyciela organizowana przez CEO - Centrum Edukacji Obywatelskiej. Skupiono się tam na odkrywaniu wpływu nauczycieli w trzech obszarach: budowaniu relacji, trwałym uczeniu i skutecznej komunikacji. Przed nami - 17 listopada - II Konferencja dla Edukacji w Poznaniu, która odbędzie się pod hasłem #mikroinnowacje #makroefekty - jak zmieniać polską szkołę oddolnie i skutecznie? Z organizatorami i uczestnikami tych wydarzeń porozmawiamy o tym, jaki wpływ na edukację ma nauczyciel czyli mikroinnowacjach w szkole, które zapoczątkowują nauczyciele. Gościem audycji dr Marcin Bielicki- ekspert ds. innowacji projektu "Popojutrze 2.0", zrzeszającego zespół ekspertów tworzących Inkubator Innowacji Społecznych w obszarze: kształcenie - organizator II Konferencji dla Edukacji w Poznaniu.
.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska
Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem czternastej - ostatniej - "Lekcji..." jest francuski pianista Lucas Debargue.
17.00 - "Chopin osobisty" - Róża Światczyńska
Chopinowskie interpretacje włoskiego artysty Arturo Benedetti Michelangelego, zarejestrowane podczas recitali w Londynie i Pradze w 1957 i 1960 roku, opublikowane na płycie wytwórni Praga Digitals. W audycji m.in. Sonata b-moll op. 35 oraz nagrania z Chopinowskiej płyty artysty wydanej przez Deutsche Grammophon w 1972 roku.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski
W audycji najpiękniejsze i najpopularniejsze sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena w najpiękniejszych, choć niekoniecznie najpopularniejszych wykonaniach. Patetyczna, Księżycowa, Appassionata, Les Adieux i Sonata D-dur op. 10/3 z magiczną częścią Largo e mesto zabrzmią pod palcami najwłaściwszych dla tych utworów mistrzów: Edwina Fischera, Artura Schnabla, Roberta Casadesusa i Claudia Arraua.
Zapraszamy!