Polskie Radio

"Bogata burżuazja na styku dwóch kultur". Dr Grzegorz Musiał o Tamarze Łempickiej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 12:08
- Tamara Łempicka miała niezwykłe dzieciństwo, była wyjątkową istotą od samego zarania. Miała wspaniałego mentora w swoich wczesnych latach w postaci swojej babki, która była osobą o wielkim formacie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Musiał, autor książki "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej".
Grzegorz Musiał o życiu Tamary Łempickiej: bogata burżuazja na styku dwóch kultur.
Grzegorz Musiał o życiu Tamary Łempickiej: bogata burżuazja na styku dwóch kultur.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Tematem rozmowy był drugi tom powieści o słynnej plastyczce, słynnej malarce, słynnej kobiecie zeszłego stulecia Tamarze Łempickiej. Na antenie Polskiego Radia 24 gościł autor książki, dr Grzegorz Musiał, który opowiedział o życiu i twórczości artystki. 

Odpowiadając na pytanie o postawę artystki - czy działała ona spontanicznie, czy była to raczej pewna forma strategii przyjętej na życie - odpowiedział, że "było to raczej wrodzone".

- Ona miała niezwykłe dzieciństwo, była wyjątkową istotą od samego zarania - powiedział. - Miała wspaniałego mentora w swoich wczesnych latach w postaci swojej babki, która była osobą o wielkim formacie - wskazał.

"Bogata burżuazja na styku dwóch kultur"

- To była bogata burżuazja na styku dwóch kultur - podkreślił. Zaznaczył, że "Tamara Łempicka urodziła się w Warszawie, jednak później przenieśli się do Moskwy, ponieważ tam były możliwości większej kariery". - Dostała się tam do towarzystwa, które bardzo słabo znamy - dodał.

Podkreślił, że "kresowe środowiska polskie w wielkich miastach rosyjskich to jest wielka karta polskich dziejów, nie tylko historycznych, ale też kulturowych". - To były zamknięte kosmosy, mało znane i mało spenetrowane przez historyków - powiedział.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:51 poczytnik.mp3 Grzegorz Musiał o życiu Tamary Łempickiej: bogata burżuazja na styku dwóch kultur (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gośćdr Grzegorz Musiał, autor książki "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej"

Data emisji: 18.12.2022

Godzina emisji: 22.06


jb

Czytaj także

"Golgota narodów" Jerzego Gajdzińskiego. "Tata zakopywał rozdziały wspomnień w lesie"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 10:51
- Ojciec podjął decyzję, by napisać tę książkę, kiedy jeszcze był na Syberii. Ta misja, którą sobie wyznaczył, uratowała mu życie - powiedział gość audycji "Poczytnik" Marek Gajdziński, syn Jerzego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tamara Łempicka a art déco". Wystawa w Konstancinie-Jeziornej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 22:00
Niezależna, pewna siebie, skandalizująca, świadomie kreująca swój wizerunek. Czwarta na świecie najlepiej sprzedająca się artystka. Niby wszyscy znają jej twórczość, ale najczęściej tylko najbardziej charakterystyczny okres paryski. Jej pełniejszy wizerunek prezentuje wystawa "Tamara Łempicka a art Deco" w Villi la Fleur w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzecz o Alfredzie Jesionowskim. Prof. Płaszczewska: jego nieobecność to strata dla literatury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 07:05
- Konieczność życiowa stała się dla Alfreda Jesionowskiego narzędziem rozwoju duchowego i zaangażowania społecznego oraz doprowadziła do wielu serdecznych przyjaźni - jak z Gustawem Morcinkiem, czy ciekawych znajomości z literatami śląskimi, jak Emil Zegadłowicz - mówiła w Polskim Radiu 24 o swoim dziadku prof. Olga Płaszczewska. - Nieobecność tego twórcy to wielka strata dla literatury polskiej - stwierdziła.
rozwiń zwiń