Polskie Radio Dzieciom

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 09:08
- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
Za co kochamy wiewiórki?
Za co kochamy wiewiórki?Foto: Shutterstock/JuliaWozniak

Zwykle wiewiórki można zobaczyć na drzewach. Przemieszczają się po nich niezwykle zwinnie i szybko, a w utrzymaniu równowagi pomaga im osiągający ponad 20 cm ogon.

- W parku nie czyha na wiewiórki tyle niebezpieczeństw jak w lesie, stąd wykształciły one sobie inne przyzwyczajenia. Nie jest niczym dziwnym wiewiórka tarzająca się po trawie w parku, natomiast w lesie nie przetrwałaby zbyt długo - powiedziała dr Dagny Kruze - Gryz, dodając, że zagęszczenie tych zwierząt w parku łazienkowskim jest największe spośród tych przebadanych przez naukowców z SGGW. 

Ponieważ jest ich tam bardzo dużo, to kryjówki i schronienia znajdują sobie w wielu niekonwencyjnych miejscach jak choćby latarnie, czy strychy pobliskich budynków. - W Łazienkach żyje im się bardzo dobrze, mają tam dużo jedzenia, starych drzew z nasionami i spacerowiczów chętnych aby poczęstować je czymś wyjątkowo smacznym - dodała ekspert audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" i przestrzegła aby nie nęcić wiewiórek niepotrzebnie, nie oszukiwać i zostawić im przestrzeń do dzikiego życia w naturze. 

A o tym w jaki sposób można pomóc wiewiórkom, czym karmić i dlaczego stały się one symbolem dbania o higienę jamy ustnej można posłuchać w zapisie audycji:

Posłuchaj
58:40 [DAB]Dzieciom (PCM) 19 maj 2024 18_00_33.mp3 W audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki": tym razem mówimy o wiewiórkach

 

Zapraszamy do posłuchania wszystkich naszych audycji, które można znaleźć na stronie: "Dzieciaki kochają zwierzaki":

Audycja: "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Prowadzi: Marta Kawalec
Gość: dr Dagny Kruze - Gryz
Data emisji: 19.05.2024
Godzina audycji: 18.00


Więcej na platformie podcastowej Polskie Radia podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Puszystość, tajemniczość, a może spokój? Za co dzieciaki kochają koty?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 15:54
Jeden poleciał w kosmos, inny chodził w butach. Koty są bohaterami nie tylko w kosmosie, czy w bajkach, ale w naszym życiu. I chociaż są to indywidualiści, chodzący własnymi ścieżkami to i tak rządzą światem! W najbliższej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiemy o miękkim i kosmatym świecie mruczków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zyskać pewność siebie dzięki koniom? One potrafią nam dać naprawdę wiele

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 09:01
- Konie są bardzo asertywne, potrafią stawiać granice, ale bez nachalności - to jedna z pierwszych lekcji jakie odbieramy od nich my, ludzie - zaczynając swoją przygodę z tymi zwierzętami - powiedziała w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" - Andżelika Przybek ze stajni Pochecha, która opowiadała słuchaczom o niezwykłych umiejętnościach, jakie zdobywamy dzięki koniom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liść sałaty, woda i podłoga nie wystarczy. Uwaga na żółwia! "Twardy ma tylko pancerz"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 11:17
Okazuje się, że żółwiowi bardzo łatwo zrobić krzywdę nieodpowiednią opieką. Oprócz tego, że nie powinien on chodzić po domowej podłodze, potrzebuje nieco wyższej temperatury niż panuje na co dzień w naszych mieszkaniach, a także dobrej diety. W przeciwnym razie będzie może cierpieć, choć nie da tego po sobie poznać. O tym jak hodować żółwie w domu radziła w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" lek. wet. Aleksandra Maluta, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych i właścicielka Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Szpitala Zwierząt Egzotycznych OAZA
rozwiń zwiń