Polskie Radio Dzieciom

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:00
Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
Dzień Filatelisty tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Dzień Filatelisty tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: unsplash.com

- Tematyka znaczków pocztowych wydawanych w Polsce zawiera przekrój całego społeczeństwa i świata. Mogą być motywy przyrodnicze, historyczne, geograficzne lub dotyczące zwierząt. Ostatnio wydawaliśmy serię "psy", niebawem będą znaczki przedstawiające egzotyczne motyle. Każdy więc znajdzie coś dla siebie – mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Beata Ekler – kierownik Działu Projektów Graficznych i Promocji Filatelistyki Poczty Polskiej.

- My znaczki pocztowe nazywamy małymi dziełami sztuki. Na malutkim kawałeczku papieru trzeba zmieścić całą historię. Mogą mieć one różne kształty. Były znaczki okrągłe, ale też pachnące na przykład kawą lub jałowcem – dodała gość "Poranka" w PRD.

Znaczki pocztowe można podzielić na dwa rodzaje. Są to znaczki obiegowe i okolicznościowe. – Znaczki obiegowe wydawane są w dużych nakładach w miarę potrzeb poczty i są one dostępne w urzędach pocztowych i innych punktach sprzedaży znaczków, natomiast znaczki okolicznościowe są wydawane dla upamiętnienia jakichś wydarzeń, rocznic czy popularyzacji danego kraju. Graficznie zawierają rozmaite niuanse. Znaczki okolicznościowe są wydane w mniejszych nakładach, na ogół z myślą o kolekcjonerach – podsumowała Beata Ekler. 

Posłuchaj
21:06 [DAB]Dzieciom (PCM) 5 styczeń 2024 08_35_34.mp3 Jak powstają znaczki pocztowe? Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_5.01.2024

 

Po raz pierwszy znaczek wprowadzony został w Anglii 6 maja 1840 roku, na dwadzieścia lat przed pojawieniem się pierwszego polskiego odpowiednika. Jego pomysłodawcą był Rowland Hill.

Poczta Polska wydaje rocznie ponad 100 różnych znaczków. Wśród nich są również tak zwane znaczki cyfrowe. Dziś można założyć cyfrowy klaser i przechowywać w nim znaczki elektroniczne. To inicjatywa, która ma łączyć pokolenia i tradycję z nowoczesnością. 

Więcej o tym jak założyć klaser elektroniczny, jak przebiega proces powstawania znaczków pocztowych oraz czym jest kryptoznaczek, usłyszeć można w załączonym zapisie audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Beata Ekler / Poczta Polska
Data Emisji: 5.01.2024
Godzina emisji: 7.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 13:45
Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:28
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Braille’a. Jak tworzone są książki z ilustracjami dla dzieci niewidomych i niedowidzących?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 22:02
4 stycznia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Braille’a. To dzień rocznicy urodzin twórcy tego pisma, Louisa Braille'a. Alfabet opracowany przez francuza wszedł do powszechnego użytku w 1879 roku. Dzięki alfabetowi Braille’a osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać te same książki, co inni. Jak powstają książki z ilustracjami fakturowymi i gdzie w Polsce można wypożyczać taką literaturę dla dzieci?
rozwiń zwiń