Polskie Radio Dzieciom

Jeśli nie narty.. to co?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 23:57
Trwają ferie zimowe, czas odpoczynku, rozrywek, podróży. Bardzo często ten moment w roku kojarzymy z uprawianiem  sportów zimowych ale co zrobić, kiedy śniegu nie ma, albo z jakichś powodów nie mamy możliwości lub nie chcemy jeździć z dzieckiem na nartach?
Audio
  • 17.01.2020 Przemysław Jakóbczyk i Łukasz Tulej o zimowych wyprawach z dziećmi (Polskie Radio Dzieciom / Strefa rodzica)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Na wyprawę do lasu można wyruszyć o każdej porze roku jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą i podstawowym sprzętem. Ognisko rozpalone o zmroku i wspólnie przyrządzony ciepły posiłek zapadną w pamieć na długo.

Przemysław Jakóbczyk, twórca Akademii Samodzielnościwspominał zupę gotowaną przy pomocy gorących kamieni w mroźny dzień. - Zaprosiłem na obóz fachowców od kuchni survivalowej i miałem okazję obserwować, jak można zrobić wspaniałą zupę używając do tego kociołka z zimną wodą i gorących kamieni wyciąganych z ogniska. Dzieci były zafascynowane - mówił i dodał. - Mam poczucie że dzieciaki są dzisiaj trzymane pod kloszem, im mniej stresu tym lepiej. Zwykły kleszcz czy inny drobny problem może spowodować strach u dziecka. To uciekanie od problemów, dziś jest obawa by puszczać dzieci na drugą stronę ulicy do sklepu - stwierdził. 

Łukasz Tulej instruktor sztuki przetrwania, założyciel szkoły przetrwania "Sobrevivencia con Machiguenga" wyjaśniał, że jest wiele rodzajów ognisk i sposobów ich rozpalania, dostosowanych także do warunków zimowych, dzięki ciepłu których można biwakować nawet podczas zimowych nocy. 

- Brakuje nauki odpowiedzialności dzieci, tego by dać im swobodę działania. Chcemy trzymać dzieci pod kloszem tak długo jak można, gdy w końcu go zdejmiemy mówić "teraz jesteś wolny, możesz robić za chcesz" jest już za późno na naukę. To widać choćby w sytuacjach gdy nastolatek ma kłopot z używaniem podstawowego narzędzia jak np. noża. To właśnie dlatego, że pięciolatkowi baliśmy się dać ten nóż do ręki w kuchni, w kontrolowanych warunkach - mówił gość audycji. 

- Mężczyzna jest dzieckiem bez względu na wiek. W mojej sztuce przetrwania odnajduje wiele elementów które możemy uprawiać także w zimę bez śniegu. A gdy ziemia nie jest zmarznięta, tutaj możemy sięgnąć do elementów "zielonej kuchni" - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

Rozmawiał: Mikołaj Foks
Data emisji: 17.01.2020
Godzina emisji: 22:00
Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

Polskie Radio Dzieciom jest cyfrową oraz internetową, całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców. 
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci,  wieczorami audycje poradnicze, audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. Poprzez audycje pełne dźwięków program ten wpływa na rozwój wyobraźni i buduje w dziecku kreatywność.

Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.
Stacja Polskie Radio Dzieciom to bezpieczna przestrzeń medialna, która nie nadaje reklam!

Polskie Radio Dzieciom ma profil na Facebooku raz konto na Instagramie - można tam znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych!

Zobacz także
Czytaj także

Improwizacja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 23:57
Nauka improwizacji pomaga w aktywnym słuchaniu, komunikacji, uczy, jak być otwartym na pomysły, szybko reagować, używać wyobraźni, współpracować, używać właściwie swoich emocji, angażować się. Wszystkie te umiejętności są niezbędne do właściwego komunikowania się z innymi. I z samym sobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka samodzielności czyli plan daltoński

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 23:57
Rozpoczęcie wprowadzania planu dnia już od najmłodszych lat to dziś niezwykle ważny element w rozwoju dziecka i zupełnie nowe spojrzenie na jego edukację. Plan daltoński to nauka samodzielności, odpowiedzialności oraz współpracy.
rozwiń zwiń