X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Mięso na talerzu: przyjaciel, czy wróg? 

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 23:57
Na temat mięsa, jego jakości i wpływu na zdrowie człowieka dorosłego i dzieci narosło wiele mitów. Goście programu z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW w Warszawie: prof. Agnieszka Wierzbicka z Katedry Techniki i Projektowania Żywności oraz dr hab. Dariusz Włodarek z Zakładu Dietetyki odnoszą się do pytań słuchaczy.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/KucherAV

Poruszane zagadnienia, to m.in weganizm dzieci, wpływ spożycia mięsa czerwonego na rozwój wielu chorób, w rym sercowo-naczyniowych i niektórych nowotworów i miejsce, jakie zajmuje mięso w najzdrowszych modelach żywienia jakimi są dieta śródziemnomorska oraz dieta DASH.

Eksperci odpowiadają na pytania o stosowanie antybiotyków, hormonów i pasz GMO i chowie drobiu i hodowli wołowiny i wieprzowiny i ich ewentualny wpływ na zdrowie całej rodziny.

Goście Polskiego Radia Dzieciom: prof. dr hab. Agnieszka Wierzbicka oraz dr hab. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka, SGGW w Warszawie. 

Rozmawiała Joanna Neuhoff-Murawska

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

Polskie Radio Dzieciom ma profil na Facebooku raz konto na Instagramie - można tam znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych!

Zobacz także

Czytaj także

Jak zmobilizować dzieci do ruchu?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 23:57
Blisko 80 proc. dzieci w Polsce nie wypełnia podstawowych zaleceń WHO dotyczących aktywności fizycznej, według których powinny korzystać z ruchu co najmniej 60 minut każdego dnia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla dziecka walczącego z nadwagą

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 23:57
Otyłość jest jedną z wielu chorób cywilizacyjnych. Do tej pory najczęściej dotyczyła głównie dorosłych, ale od jakiegoś czasu coraz częściej dotyka też dzieci i młodzież. Jak kłopoty z wagą u dziewczynek przekładają się na inne dolegliwości? 
rozwiń zwiń