X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Domowy ogródek w mieście. Czy to zdrowe rozwiązanie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:00
Nareszcie przyszła wiosna, co oznacza, że już niedługo nasze domy wypełni zapach świeżych warzyw, owoców czy kwiatów. Aby jednak tak się stało, nie trzeba wcale jechać do sklepu. Wystarczy jedynie stworzyć swój własny, domowy ogródek i zasadzić w nim swoje ulubione odmiany roślin. Można to zrobić na parapecie w kuchni lub nawet niewielkim balkonie, o czym przekonuje słuchaczy twórca bloga o tematyce ogrodniczej, Wojciech Wardecki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Isa Long/shutterstock.com

Zasadą numer jeden w tworzeniu ogródka jest wybranie do tego odpowiedniego miejsca, w którym rośliny będą miały odpowiedni dostęp do światła. Następnie przyszli ogrodnicy powinni pamiętać, żeby do swoich upraw wykorzystywać jedynie świeżą ziemię i nie stosować sztucznych nawozów ani chemii, gdyż chcemy spożywać tylko to, co naturalne. Nie można również zapominać o systematycznym podlewaniu roślin, żeby owoce i warzywa wyrosły piękne i duże, a ziemia była wilgotna. 

dziecko owoce warzywa 1200.jpg
Jak zrobić pierwszy warzywniak?

Uważa się, że jeśli chcemy posadzić rośliny wrażliwe na przymrozki należy z tym poczekać do 15 maja. Kolejną wskazówką jest to, aby do sadzenia roślin wybierać od razu doniczki o docelowej wielkości. W ten sposób unikniemy możliwego uszkodzenia systemu korzeniowego do którego mogłoby dojść podczas ich przesadzania. Jeśli chcemy mieć taki ogródek na parapecie w kuchni, można w nim zasadzić zioła, które wykorzystamy podczas gotowania, np. bazylię. Z kolei na balkonach sprawdzą się warzywa, w tym pomidorki koktajlowe. 

Posłuchaj
51:49 8.04. Strefa rodzica - ogródek na balkonie.mp3 Domowy ogródek w mieście. Czy to zdrowe rozwiązanie? (Strefa rodzica/PRD)_8.04.2021.

 

Jak powiedział gość audycji Wojciech Wardecki – Wszystko jesteśmy w stanie wyhodować na balkonie i na tarasie. Jest to kwestia tylko wielkości doniczki, dostępu światła - Do pracy przy ogródku można zachęcić również dzieci. Nie tylko poznają lepiej przyrodę, ale nauczy ich to także odpowiedzialności.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Wojciech Wardecki/blogger
Data emisji: 08.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Nareszcie przyszła wiosna w Bajkowym Ogrodzie!

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:25
W "Bajkowym ogrodzie", Pascal, Magda i Mila zaprosili nas do swojego ogrodu. Razem z nimi możemy teraz podziwiać kwitnące drzewo moreli, magnolię i bazie. Oprócz budzącej się do życia roślinności w ogrodzie ożywiła się też pięcioletnia Mila, która zaczęła kopać w ziemi pułapki na... słonie. Co jeszcze słychać w wiosennym ogródku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenne wysiewy w "Bajkowym orgodzie"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 07:05
W "Bajkowym ogrodzie" w Polskim Radiu Dzieciom, została skonstruowana i zrzucona największa i niezwykła bomba nasienna. Tworzy się ją z ziemi, gliny, wody oraz mnóstwa nasion przeróżnych kwiatów. Jedynie wyobraźnia może nas w tym ograniczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrobić pierwszy warzywniak?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:31
W "Bajkowym ogrodzie" pięcioletnia Mila, Pascal i Magda powiedzieli jak zbudować warzywniak. Okazuje się, że potrzebne są nasiona, ziemia, woda, światło i trochę miłości, żeby roślinki ładnie wyrosły. Miejsce na domowy ogródek można znaleźć wszędzie, nawet w plastikowych butelkach po wodzie. Wystarczy tylko przeciąć je na pół, zrobić dziurki i nasypać ziemi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leśne warsztaty. Jak rozbudzić w dziecku ciekawość do świata przyrody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:20
Gdyby tak zastanowić się nad różnicami pokoleniowymi, to z pewnością jedną z nich byłby sposób w jakim dzieci spędzają swój wolny czas. W przeciwieństwie do teraźniejszości, kiedy króluje świat wirtualny, dawniej każda wolna chwila wypełniona była zabawą na świeżym powietrzu, a prośba rodziców o powrót do domu spotykała się z błaganiem dziecka o dodatkowe 5 minut. Do tych czasów jednak da się wrócić i to w prosty sposób, o czym przekonuje Anna Jodełka, nauczycielka i miłośniczka przyrody oraz gość Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za jaką normalnością tęsknimy?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 18:14
Wracając wspomnieniami do zeszłego roku, kiedy optymistycznie wierzyliśmy że w niedługim czasie uda nam się pokonać pandemię i wrócić do normalności, rozumiemy jak wiele aspektów naszego życia się zmieniło. Dokonujemy analizy wydarzeń, naszego zachowania oraz staramy się przygotować na nieznaną nam przyszłość. Co wynika z podsumowania ostatnich kilkunastu miesięcy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to psycholog Sabinę Zalewską i twórczynie ludową Katarzyna Dobrzyńską.
rozwiń zwiń