Polskie Radio Dzieciom

Ciekawe sposoby na czerpanie wiedzy na temat geografii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 09:00
Wiedza z zakresu geografii pozwala dostrzec i określić związki zachodzące w przyrodzie oraz na płaszczyźnie społeczno-ekonomicznej. Swoje umiejętności i zdobyte informacje możemy poszerzać nie tylko w szkole, ale także dzięki samodzielnej nauce przy wykorzystaniu odpowiednich książek. Z racji tego, że dobra pogoda i okres wakacyjny będzie sprzyjał podróżom i poszerzaniu wiedzy geograficznej, w "Strefie rodzica" porozmawialiśmy z prof. Elżbietą Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z tego przedmiotu, z redaktorem książek geograficznych, Maciejem Byliniakiem, a także Zbigniewem Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pikselstock/Shutterstock.com

W obecnym systemie edukacyjnym lekcje geografii zastępują przyrodę w 5. klasie szkoły podstawowej, natomiast w liceum, w zależności od profilu klasy zajęcia te mogą być bardziej zaawansowane lub nie. Zakres podstawowy obejmuje przegląd najważniejszych działów  geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej. Z kolei na poziomie rozszerzonym dodatkowo pojawia się m.in. zróżnicowanie krajobrazowe Polski oraz  społeczno-kulturowe. Celem zajęć jest umożliwienie uczniom zdobywania wiedzy oraz kształtowanie ich umiejętności, w tym myślenia przestrzennego, krytycznego, określania związków i zależności w środowisku. – Wtedy, kiedy rozumiemy coś, potrafimy wyjaśnić, to nie ma problemu z zapamiętaniem – skomentowała Elżbieta Szkurłat. 

Posłuchaj
116:46 10.06. Strefa rodzica - geografia.mp3 Skąd czerpać wiedzę na temat geografii? (Strefa rodzica/PRD)_10.06.2021.

Wiedzę geograficzną można czerpać także z wielu książek. Niektóre z nich skupiają się na krajach i pokazują je z różnych stron, np. jakie zwierzęta zamieszkują dany obszar lub rodzaje roślin tam występujących. Omawiają także najważniejsze zabytki, postaci historyczne czy typowe imiona dla określonego państwa. Inne książki natomiast informują m.in. o budowie Ziemi, kopalniach i surowcach, jaskiniach czy działaniu gejzerów i wulkanów. Ostatnio wyróżniona w Bolonii książka edukacyjna nosi tytuł "Którędy do Yellowstone". Jest to komiksowa historia, która opowiada o parkach narodowych oraz różnorodnej przyrodzie na świecie. 

Dla dzieci które lubią podróżować PTTK przygotowało specjalne odznaki turystyczne. Aby je zdobyć należy odbyć 4 wycieczki, wybierając dwa sposoby spośród wyprawy pieszej, rowerowej, kajakowej lub motorowej. Następnie je udokumentować i przedstawić w lokalnym dziale PTTK. Młodzież może zdobyć odpowiedniki takich odznak, jeśli spędzą 6 dni na wycieczkach oraz zobaczą np. park narodowy. Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość:  prof. Elżbieta Szkurłat, która brała udział w przygotowaniu obecnej podstawy programowej z geografii, Maciej Byliniak - redaktor książek geograficznych, Zbigniew Lewandowski z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Poczucie satysfakcji zamiast nagród. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:36
Nauka konwencjonalna jest praktykowana od pokoleń, w związku z czym jej metody są dobrze znane. Niektórzy jednak dostrzegają w tej edukacji niedoskonałości, jak np. traktowanie wszystkich dzieci w ten sam sposób lub stwarzanie niewystarczającej przestrzeni do poznawania świata. Efektem tego jest poszukiwanie nowych narzędzi, które mogą wspomóc rozwój osób młodszych. Z tego powodu coraz większą popularność zdobywa idea szkoły Montessori, o której w Strefie Rodzica opowiedziała Magdalena Szcześniewska, trenerka wspominanej metody uczenia i wychowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nowego dał uczniom ten kończący się szkolny?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:19
Już niedługo rozpoczną się wakacje, kończąc tym samym rok szkolny, który w znaczny stopniu był spędzony na nauce zdalnej i społecznej izolacji. Podczas tego trudnego okresu jedni uczniowie i nauczyciele znaleźli w sobie motywację do działania i nie poddawania się, podczas gdy inni mieli z tym trudności. Jak zatem ocenić ostatnie kilkanaście miesięcy? Czy był to czas stracony, a może wręcz przeciwnie? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to nauczycielkę i wychowawczynię, Magdalenę Niemczuk-Kobosko.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:51
Koniec roku szkolnego jest dla większości uczniów równoznaczny z przejściem do następnej klasy. Niektórzy jednak takiej promocji nie otrzymują, przez co powtarzają raz jeszcze ten sam materiał. Są opinie, które mówią że jest to szansa dla dziecka na zdobycie więcej czasu na naukę oraz skupienie się na przedmiotach, które wcześniej sprawiały problem. Pojawia się zatem pytanie, czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom porozmawialiśmy o tym z Marzeną Żylińską z Budzącej się Szkoły.
rozwiń zwiń