X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Opieka okołoporodowa. Narodziny dziecka

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:06
Współczesne standardy opieki okołoporodowej wprowadziły pewne zmiany do sposobu prowadzenia ciąży sprzed lat. Jak się okazuje, obecnie już nie tylko lekarze-ginekolodzy mogą prowadzić ciąże, ale także położne, które uprawnienia te zdobyły w 2012 roku. Jeśli przyszła mama zdecyduje się na taką formę opieki okołoporodowej, wciąż musi odbyć kontrolę u lekarza w każdym trymestrze. Czy wszystkie porody są jednak takie same? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z położną, Jolantą Parafiniuk.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstock.com

Edukacja porodowa, w tym szkoła rodzenia jest niezwykle korzystna dla kobiet w ciąży. Każdy poród i czas jego trwania jest inny, a jego wizja przedstawiana w mediach nie do końca prawdziwa. Poród może zacząć się niespodziewanie, kiedy nagle odejdą wody płodowe. Na długo przed tym mogą pojawić się natomiast skurcze przepowiadające. Wystąpić może także biegunka oraz mdłości. Informacją o nadchodzącym porodzie jest także odejście czopu śluzowego, co może mieć miejsce kilka dni przed rozwiązaniem lub w dniu narodzin dziecka. 

Posłuchaj
59:14 2021_06_15 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 czerwca godz. 21:00

O tym, czy pacjentki mogą jeść i pić podczas porodu decyduje głównie osoba prowadząca. To dlatego, ponieważ nigdy nie jesteśmy w pełni przewidzieć, czy nie będzie wymagane cesarskie cięcie. W tym przypadku jednak dobrze byłoby, gdyby pacjentka była na czczo min. 6 godzin. Co więcej, chociaż przyszła mama może wybrać pozycję do narodzin, jest ona uzależniona od jego etapu. Korzystne jest, aby pierwszy okres porodu, który trwa dłużej odbywał się w pozycjach wertykalnych.

Ból towarzyszący pacjentkom przy porodzie może być dla niektórych kobiet paraliżujący, dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja. Równie istotne jest wsparcie, jakie otrzymują one nie tylko od najbliższych, ale też lekarzy czy położnych. – Przez cały okres edukacji my jesteśmy przygotowywane do tego, że my mamy być przyjacielem kobiety, że ona przy nas się otworzy – powiedziała Jolanta Parafiniuk. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: Jolanta Parafiniuk, położna
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy istnieje poród idealny? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 14:50
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest już dostępny 9 odcinek podcastu Idy Nowakowskiej na temat ciąży i porodu. W każdej audycji autorka rozmawia ze specjalistami, którzy odpowiadają na pytania nurtujące młode mamy i kobiety w ciąży. Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna i młoda mama w najnowszym podcaście dla Polskiego Radia Dzieciom rozmawia z położną o przygotowaniach do porodu, o tym, co może czekać kobietę w trakcie rozwiązania i tuż po jego zakończeniu.
rozwiń zwiń