Polskie Radio Dzieciom

Niefarmakologiczne uśmierzanie bólu podczas porodu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 18:21
Chociaż stopień w jakim kobieta odczuwa ból podczas narodzin dziecka jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od jej wytrzymałości, jest on nieodłącznym elementem porodu. Spośród różnych metod uśmierzania bólu zastosować można także działania niefarmakologiczne, o których opowiedziała Jolanta Parafiniuk, specjalistka pielęgniarstwa położniczego z Pabianickiego Centrum Medycznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Valeria Aksakova

Celem niefarmakologicznych metod uśmierzania bólu jest wsparcie naturalnego przebiegu porodu oraz zmniejszenie przed nim strachu u kobiety rodzącej. – Poród to też są hormony, czyli ten mechanizm, który steruje porodem to są hormony. Jeżeli jest duży stres, duży ból to to nie działa tak, jak należy. Czyli to chodzi o tę koncentrację na rozluźnieniu się kobiety rodzącej, żeby ona nie myślała o tym, że ją boli, tylko próbowała w miarę możliwości rozluźnić to ciało – dodała Jolanta Parafiniuk.

Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 07 - Niefarmakologiczne uśmierzanie bólu podczas porodu [POSŁUCHAJ]

Jednym z naturalnych metod znieczulenia kobiety przed porodem jest kąpiel, prysznic lub narodziny dziecka w wannie. Korzystna jest także aktywność fizyczna, w tym chodzenie np. po korytarzu lub przyjmowanie pozycji zmniejszających odczuwanie bólu, które powinny zostać pokazane przez położną. Pomocne może okazać się również kołysanie się na dużej, gumowej piłce oraz muzykoterapia. Nie bez znaczenia jest też stosowanie odpowiednich technik oddechowych, jak i obecność kogoś bliskiego, przy kim rodząca będzie czuła się bezpiecznie. Krzyk natomiast korzystnie wpływa na otwarcie dróg rodnych.

Podczas porodu kobieta może odczuwać ból w różnych miejscach, np. w okolicach brzucha lub krzyża. W zależności od tego, z jakim bólem zmaga się pacjentka stosuje się inne metody, np. ciepłe lub zimne okłady. Na ich dobór wpływa także m.in. jej kondycja fizyczna, ponieważ jeśli kobieta jest wysportowana, a jej ciało elastyczne, może ona odczuwać bóle porodowe w innym stopniu.

Podcast: Strefa rodzica - Dieta i zdrowie
Prowadzi: Joanna Neuhoff-Murawska
Więcej podcastów na www.podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Badania profilaktyczne. Jak skutecznie zachęcić bliskich do ich robienia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:51
Czy pamiętacie, kiedy ostatni raz się badaliście? Już same wyniki morfologii krwi potrafią wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia, a im szybciej wykryje się daną chorobę, tym będą większe szanse na jej wyleczenie. Niemniej jednak, pomimo że badanie to nie trwa długo, rzadko kiedy je wykonujemy. Ze względu na to powstała akcja zachęcająca osoby po 40-tym roku życia do wykonywania regularnych przeglądów zdrowia. O kampanii #WyślijOjcaNaBadania i #ChrońToCoJestWażne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dziedciom, jej inicjator, Jan Walaszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepienia obowiązkowe. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:15
Zaraz po narodzeniu dziecka, należy pomyśleć o szczepieniach, o tym, które z nich są obowiązkowe i dlaczego, a które dodatkowe i można z nimi poczekać. W najnowszym podcaście Idy Nowakowskiej znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań związanych ze szczepieniami wynikającymi z kalendarza szczepień. Gościem podastu Polskiego Radia Dzieciom jest dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże z dzieckiem. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:11
Czy można wyruszyć w podróż z dzieckiem tak, aby korzystać w pełni z jej uroków, jednocześnie nie narażając siebie i dziecka na trudności i niewygody? Jak się spakować, na co zwrócić szczególną uwagę i... dokąd jechać?
rozwiń zwiń