Polskie Radio Dzieciom

Dobrze zaplanować rok szkolny. Tak! Ale jak?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:53
Rozpoczęcie roku szkolnego to dobra okazja do tego, aby zaplanować kolejne 10 miesięcy. Nie tylko pod kątem planu lekcji czy zajęć dodatkowych, ale też w odniesieniu do pasji i rzeczy, które dzieci chciałyby osiągnąć i na których im zależy. Jako że taki kalendarz obejmuje wszystkich członków rodziny, o wspólnym planowaniu opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Zawadzka, autorka książek dla dzieci na temat organizowania czasu.
Spotkanie w realu przynosi wymierne korzyści
Spotkanie w "realu" przynosi wymierne korzyściFoto: Pixabay.com/Public domain

Planowanie można inaczej nazwać przejęciem inicjatywy. Daje nam ono poczucie sprawczości oraz zarządzania własnym czasem, a także ogranicza stres i napięcie w życiu. Nawyki nabyte w młodym wieku stają się z czasem coraz bardziej naturalne, dlatego korzystne jest, aby dzieci od najmłodszych lat miały szansę nauczenia się odpowiedzialnego zarządzania czasem w szkole i poza nią

Posłuchaj
59:07 2021_08_27 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 sierpnia godz. 21:00

Edukację zarządzania czasem można rozpocząć od praktyki, poprzez wykonanie planu lekcji. Zadaniem dziecka jest stworzenie tabelki oraz wypisanie swoich przedmiotów szkolnych wraz z godziną rozpoczęcia zajęć. Następnie do planu dopisuje się także weekendy, które również wymagają zaplanowania. Na początku dobrze jest organizować czas w trybie tygodniowym, np. układać plan co niedzielę, a w weekend sprawdzać, co udało się zrealizować. Z czasem tryb ten można rozszerzyć na miesięczny i roczny. Jeśli chodzi o dzieci młodsze, przydatna może okazać się także lista codziennych rzeczy do zrobienia, które przedszkolak sprawdza po przebudzeniu się. 

Posłuchaj
59:33 2021_08_27 21_59_48_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 27 sierpnia godz. 22:00

- Bardzo ważne w planowaniu, w szczególności u dzieci, jest pokazania tego efektu końcowego – skomentowała Anna Zawadzka. Niemniej jednak, na początku organizacja czasu jest dla dziecka formą zabawy. Dlatego też, podczas tworzenia kalendarza dobrze jest nie zaczynać od planowania obowiązków, lecz przyjemności, jak np. wyjazdy lub urlopy. Z kolei w momencie, gdy termin danego wydarzenia jest już zaznaczony, uczymy dziecko jak odpowiednio wcześnie dobrze jest rozpocząć przygotowania, by dana uroczystość mogła się odbyć. 

Czasami trudno jest pogodzić ze sobą wszystkie zajęcia. Można zatem spojrzeć na kalendarz i rok szkolny pod kątem elastyczności, co pomoże zrozumieć, że są rzeczy, które można odłożyć na później, na rzecz spędzania czasu z najbliższymi. – To planowanie i ten czas wspólny, rodzinny ma być również też pretekstem do usłyszenia własnych potrzeb. Do usłyszenia marzeń dziecka i do wytłumaczenia mu, co za danym marzeniem stoi – dodała Anna Zawadzka, gość "Strefy Rodzica". 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Anna Zawadzka
Data emisji: 27.08.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego dziecko zachowuje się gorzej w obecności mamy? [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 22:04
Zdarza się, że dziecko zachowuje się dużo gorzej będąc przy mamie, niż w przedszkolu czy u dziadków.  Jakie są tego przyczyny? Jak się okazuje, frustracja, złość, płacz i krzyk to język jakim dziecko stara się zakomunikować najbliższej osobie swoje doświadczenia minionego dnia, o czym mówiła psycholog Ewa Krogulska, współautorka książki "Jak zrozumieć małe dziecko?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica”. Jak rozmawiać by być rozumianym?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:00
Niewątpliwie komunikacja jest kluczowym elementem każdej relacji. Czasem jednak trudno jest nam się porozumieć z drugą osobą lub zrozumieć, jakie przesłanie kryje się za daną wiadomością. Wynika to m.in. z niepoprawnego lub nieumiejętnego słuchania lub wypowiadania słów w sposób niejasny. O tym, jak prowadzić dialog, by był on zrozumiały dla każdego opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom współautorki kart Jupitajnia, Agata Waligórska, ekspertka ds. komunikacji oraz Karolina Dymkowska Kleina, psycholożka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szkolne relacje wpływają na uczniów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 00:20
Od małego jesteśmy ciekawi świata oraz wyposażeni w umiejętność i chęć uczenia się. Z czasem jednak to zaciekawienie mija, a zapał do chodzenia do szkoły maleje i ustępuje miejsca negatywnym emocjom. Co zatem możemy zrobić, aby dzieci lubiły i chciały do niej chodzić? W "Strefie Rodzica", której gościem była Maria Hawranek, autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", porozmawialiśmy o relacjach między uczniami i dziećmi, a nauczycielami.
rozwiń zwiń