X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego dziecko zachowuje się gorzej w obecności mamy? [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 22:04
Zdarza się, że dziecko zachowuje się dużo gorzej będąc przy mamie, niż w przedszkolu czy u dziadków.  Jakie są tego przyczyny? Jak się okazuje, frustracja, złość, płacz i krzyk to język jakim dziecko stara się zakomunikować najbliższej osobie swoje doświadczenia minionego dnia, o czym mówiła psycholog Ewa Krogulska, współautorka książki "Jak zrozumieć małe dziecko?"
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?
Jakie konsekwencje ma bezstresowe wychowanie?Foto: Glow Images/East News

Doświadczanie przez mamy trudnych zachowań dziecka jest naturalne. To dlatego, ponieważ mama jest zazwyczaj tą osobą, z którą dziecko ma najmocniejszą więź i która zapewnia bezpieczną przestrzeń do wyrażania frustracji i emocji, jakie nagromadziły się w ciągu dnia. Może to być np. złość z powodu zbyt krótkiej wizyty na placu zabaw i chociaż dorośli uważają to za drobiazg, dla dzieci stanowi to pewnego rodzaju trudność, która wpływa na ich niezadowolenie. 

PODCAST: Dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie...?

Wspomniane zachowania dziecka nie są zatem odzwierciedleniem kompetencji rodzica, lecz sygnałem, że czuje się przy nim swobodnie. - W domu ten kontakt z rodzicem który mnie akceptuje, z mamą, która mnie kocha bez względu na to, jak ja się zachowuje pozwala im być autentycznym i wyrażać siebie– skomentowała Ewa Krogulska. Dorośli także zazwyczaj po powrocie z pracy, gdzie tłumią emocje, mogą pozwolić sobie w domu na rozluźnienie i pokazanie siebie z innej strony. Tak więc takie postępowanie dzieci może być traktowane jako dowód na to, że uczą się zachowań społecznych i szybko rozumieją, na jakie działania mogą sobie pozwolić w zależności od tego z kim są i gdzie.

Kiedy ktoś komentuje kompetencje wychowawcze rodzica, dobrze jest nie doprowadzać do dalszej dyskusji. Zamiast tego możemy przygotować prostą, lecz asertywną odpowiedź, np. "Dziękuję, radzimy sobie". Sytuacje, w których dziecko zachowuje się przy mamie gorzej mogą się powtarzać, dlatego warto sobie mówić, że działania te nie są wymierzone w rodzica. Oprócz tego korzystne jest obserwowanie dziecka, ponieważ zachowania te mogą komunikować coś więcej, np. zmęczenie lub chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Podcast: Wystarczająco dobra mama
Prowadzi: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Więcej podcastów na www.podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także

Czytaj także

Badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dbać o słuch?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:00
Ponad połowa rodziców nie jest świadoma tego, że ich dzieci mają kłopoty ze słuchem. Może to wynikać np. z tego, że niektóre problemy narastają stopniowo, przez co trudniej jest je zauważyć. Niemniej jednak, trudności w tym zakresie mogą także negatywnie wpływać na mowę i komunikację.  Dlatego też istotne jest, aby problemy te zostały zdiagnozowane jak najwcześniej. W tym celu przeprowadzane są badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, o których w Strefie Rodzica opowiedzieli Łukasz Król, logopeda-audiolog oraz dr hab. Zdzisław Kurkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:31
Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże z dzieckiem. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:11
Czy można wyruszyć w podróż z dzieckiem tak, aby korzystać w pełni z jej uroków, jednocześnie nie narażając siebie i dziecka na trudności i niewygody? Jak się spakować, na co zwrócić szczególną uwagę i... dokąd jechać?
rozwiń zwiń